banner298

AL-SATÇILARI ENGELLEYİN ÇAĞRISI 

banner297

Ak Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Manisa Galericiler Sitesi esnaflarına ziyarette bulundu. Site Başkanı Arif Diz, Manisa’da al-satçı diye bilinen ayaküstü araba alım satımı yapan kişilerin engellenmesi gerektiğini söyledi.  

Genel 27.07.2022, 22:57 27.07.2022, 23:18
AL-SATÇILARI ENGELLEYİN ÇAĞRISI 

Manisa Galericiler Sitesi’ne ziyarette bulunan Ak Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, esnafların sorunlarını dinledi. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Ak Parti Yunusemre İlçe Başkanı Fatih Katıöz ve Ak Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Mehmet Emin Çipiloğlu da Baybatur'a eşlik etti. Sitenin uzun yıllardır Manisa’nın ticari hayatında var olduğunu belirten Murat Baybatur, yeni bir galericiler sitesi için girişimlerin olduğunu ifade etti. 
Esnaflar adına Baybatur’a sorunları aktaran Site Başkanı Arif Diz, Ticaret Bakanlığı tarafından galerici esnafına satış yetkisi verdiğini, ancak al-satçıların hiçbir vergiye tabi olmadan araba alıp sattığını ifade etti  
Başkan Diz şunları söyledi: “Ticaret Bakanlığı’nın 2.El Motorlu Kara Taşıtları Yönetmeliği, 3 yıl boyunca ertelenip 15 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Ticaret Bakanlığı’nın iş yeri bulamayan yetki belgesi alamamış esnaf arkadaşlara iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı için Ticaret Bakanlığı tarafından geçici ruhsat verilmektedir. Bu da iş yeri olan ve kira stopaj ödeyen iş yeri sigortası yapan esnaf arkadaşlar için haksızlıktır. 
Her önüne gelen kayıt dışı olarak tabir ettiğimiz kişiler dahil araç alım satım yapmaktadir. Bu da ikinci el araç piyasasının ciddi anlamda yükselişine sebep vermektedir. 5 tane noter bulunan ilimizde geçen ay 4900 araç satılırken bunun sadece 500 adedi Galericiler Sitesinde satılmıştır. Diğer 4 bin 400 aracın çoğu kayıt dışı alınıp satılan araçlardır. Bu durum esnafımızı ve devletimizi vergisel anlamda zarara uğratmıştır.” dedi.  

Yorumlar (7)
mahmut 2 ay önce
tamam ...milleti sadece siz düdükleyin !
Hüseyin 2 ay önce
Ben bakarım en uygun olana hesabıma gelene ister al satan alırım ister galeriden kimseyi ilgilendirmez cebimde parayi siz koymuyorsun7z
XXX 2 ay önce
Yetki belgesi olmadan 1 yılda en fazla 3 araç satışı yapabilir. Onu da kısıtlayıp sadece Bayi ve galeriden alın diye kanun mu çıkacak. Saçmalıktan öte değil...
MANİSALI 2 ay önce
BİR EMLAKÇILAR BİRDE GALERİCİLER PİYASAYI SÖĞÜŞLEYEN ADAMLAR. FİYATLARI BUNLAR YÜKSELTİYOR. TEZ ZAMANDA KAPANASINIZ İNŞALLAH.
arif bey 2 ay önce
Esnaf olmak bu ülkede suç mu bir mal almışız üstüne kar koyup satmak bu mesleği yapmak suçmu mahmut bey siz hayatınızda araç alıp satmadınızmı 200.000tl bir aracı aldığınızda 400.000tl oluyorsa bu para kazanmak değil paranın değerini korumaktır ay sonu gelen masraflarıda hazırdan ödemektir yani işyeri zarar etmektedir 400.000tl satılan bir aracı 400.000 geri alamıyosun enflasyon olduğu için bir hafta sonra 425.000tl alıyosun hani 400.000 sattık ya iste paran 375.000tl satmış oldun yada 400.000 aracı 200.000tl ye geri alırsan para kazanırsın madem kazıklıyoruz neden stoplarımızdaki araç sayıları eriyo çünkü zarar ediyoruz lütfen bizim tarafımızdanda bakım bizimde evimiz ailemiz cocuklarımız var.
Aptullah 2 ay önce
Akp ne yapsın bu işe
Selman Bey 2 ay önce
Sıradan bir vatandaşın yılda 3 araç alım satım hakkı var onu da mı elinden alacaksınız? Sadece Galericiler mi satsın? Bu piyasanın bu denli yükselmesinin sebebi zaten galericiler... Dolardan daha yüksek prim yaptı araçlar... Bayilerle anlaşıp sıfır araçları alıp, sıfırdan pahalıya satan galericiler değil mi? Aldıkları araçları stoklayıp piyasa yükselten galeriler değil mi?
31
açık