banner298

AK Partili Aydemir: Cebinde parası yoksa eski yolu kullanır

banner297

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda muhalefete karşı ücretli yolları savunan AK Partili Uğur Aydemir, "Vatandaşlarımız çok zekidir. Cebinde parası yoksa eski yolu kullanır" dedi.

Genel 19.11.2021, 19:08
AK Partili Aydemir: Cebinde parası yoksa eski yolu kullanır

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün 2022 yılı bütçeleri Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü. Muhalefet 'Yapı-İşlet-Devlet' modeliyle özel sektöre yaptırılan ücretli otoyollara dikkat çekti.
T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre, görüşmeler sırasında AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, muhalefet milletvekillerinin ücretli otoyol eleştirilerini "Vatandaşlarımız çok zekidir, yola çıkarken kendilerini bir kontrol ederler, öyle yola çıkarlar. Cebinde parası yoksa eski yolu kullanır, eski yolun seyahat rahatlığını da yaşayarak görür" diye yanıtladı.
"Diğer yollar yine açık, isteyen istediği yoldan gidebilir" ifadelerini kullanan Aydemir, "Yaparsa AK Parti yapar. Sayın Garo Paylan, 'İzmir git-gel 3 bin TL, bu yoldan garibanlar nasıl geçecek?' dedi. Arkadaşlar geçenden 1 lira, geçmeyenden 5 lira diye biz kimseye bir şey söylemedik. İzmir-İstanbul Otobanını açtık diğer yolları kapatmadık" dedi.
 
'ŞU YOLLARIN GÜZELLİĞİNE BAKIN ARKADAŞLAR'
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım'ın "Yani diyorsun ki; 'Parası olan geçsin, olmayan geçmesin'…" sözleri üzerine Aydemir şöyle devam etti:
"Bakın şu çok önemli kaldı ki bu otobanın kullanımı sayesinde diğer yolları rahatlatıyoruz ve eski yolu tercih eden vatandaşlarımız daha rahat seyahat yapıyorlar. Bunu da anlayın artık, lütfen bunu anlamış olun. Şunu söylüyorsunuz, 'Vatandaşın cebinden 1 lira para çıkmayacak' dediniz… Geçen sene Garo Paylan dedi ki, Sayın Bakanım Osmangazi Köprüsü'nden geçtim, ikinci gişeye geldim param bitti. Volkswagen arabamla oradan sıradan bir arabayla geçiyorum, Volkswagen'le param bitti.' Yani paranız bittiği zaman olabilir, para kalmayabilir, gözlerinizi kapatıp arazinin gölgesinde oturmayın, başınızı bir kaldırın, şu yolların güzelliğine bakın arkadaşlar. Gözünüz gönlünüz açılsın arkadaşlar ya. Bakın ne kadar güzel yollar yapılmış, gözünüz gönlünüz açılsın. Artık Türkiye'de Volkswagen Passat'lar sıradan bir araba oldu demiştim ben de Sayın Paylan'a. Kaldı ki yola çıkarken de bizim vatandaşlarımız elini cebine atarlar, bütçelerini kontrol ederler, Sayın Paylan bunu yapmamış ama vatandaşlarımız çok zekidir, akıllıdır, yola çıkarken kendilerini bir kontrol ederler, öyle yola çıkarlar. Dolayısıyla eğer cebinde parası yoksa eski yolu kullanır, eski yolun seyahat rahatlığını da yaşayarak görür."

'BU İHALEYİ HANS YAPSAYDI, GEORGE YAPSAYDI İYİ Mİ OLACAKTI?'
Aydemir, Yap-İşlet-Devret projelerinin sürekli aynı müteahhitlere verilmesine yönelik eleştirilere de "5'li çete" söylemleri üzerinden şunları söyledi:
"Arkadaşlar, ben size şunu söyleyeyim. '5 yandaş', '5 yandaş' deyip duruyorsunuz. Bakınız burada olmayanların ben avukatlığını yapmayacağım ama burada olmayanlar hakkında kimsenin günahına girmeyin. Bu 5 müteahhit İstanbul Havalimanı'nı yapıyor, niye zorunuza gidiyor? Hans alsaydı bu ihaleyi Hans yapsaydı, bilmem George yapsaydı iyi mi olacaktı? Ben bizim iş adamlarımızla gurur duyuyorum."

'RAHAT UYUYABİLİYOR MUSUNUZ SAYIN BAKAN'
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, görüşmelerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na, "Ankara’da oturduğun koltuktan ihale veriyorsun yandaşlarına. Sayın Bakan, yandaşlarınıza verdiğiniz ihalelerle Diyarbakır'ın bütün yollarını Rizeli müteahhitler yapıyor. Niye, Diyarbakır’da müteahhit yok mu ya? Niye bütün Türkiye’nin yollarını Rizeli, Trabzonlu müteahhitler yapıyor? Siz Trabzonlusunuz diye bütün müteahhitler Trabzonlu olacak. Niye böyle" diye sormuştu.
Köprü ve yollardan geçiş ücretlerinin yüksek olduğunu belirten Paylan, ihaleler için de Bakan Karaismailoğlu’na, “Pandora Belgeleri’nde kimler çıktı? Sizin yakınınızdaki yandaşların isimleri çıktı. Milletten aldığınız vergileri onlara Euro olarak aktarıyorsunuz. Onlar keyif çayını içiyor, alıyorlar, yurt dışı vergi cennetlerine götürüyorlar. Bu hak mıdır sayın Bakan? Siz rahat uyuyabiliyor musunuz, çok merak ediyorum? Gerçekten rahat uyuyabiliyor musunuz? Millet aç, açıkta. Siz o yoksul yurttaşımızdan aldığınız vergileri beş yandaş müteahhidinize aktarıyorsunuz. Bu konuda gerçekten rahat uyuyabiliyor musunuz sayın bakan” dedi.(HABER MERKEZİ)

Yorumlar (5)
Vatandaş 11 ay önce
O yeni dediğiniz yolu, Uğur bey ve akp liler cebinden yaptırmıyor, yandaş müteahhitler hayrına yaptırmıyor. Benim ve cebinde parası olmayan vatandaşın verdiği vergilerden yaptırılıyor. Hatta benim ve cebinde parası olmayan vatandaşın çocuğu ve torunu borçlandırılarak yapıldığını akp seçmenleri bile biliyor artık. Kıbrıs ambargosunda yağ bulunmamasını ikballeri için kullananlar, bugün marketlerde yağ şeker alımına sınırlama getirmesinin, milletin temel gıdayı bile almakta zorlanmasının mümessili oldular. Kınamayacaksın hatta Osmanlının ingilize verdiği Kıbrıs'ı tüm dünyaya rağmen kurtaran kahramanları hiç kınamayacaksın, yoksa kınanacak duruma düşersin...
Ali 11 ay önce
Zeka budur. MaşAllah
TÜRKOĞLU 11 ay önce
ALLAH diyorum ALLAH
Manisalı 11 ay önce
Bir Manisa lı olarak bu adamın soylediklerinden utandım adam utanmıyor. Halkın hali belli yazık.
Türker 11 ay önce
Madem eski yolun rahatlığı vardı,neden yeni yolu yaptınız o zaman?Sizlere göre Passat sıradan araba ama bizlere hayal bile değil.Ağam bizimle billur geçiy..
26
açık