AĞAÇ DİKMEK BÖYLE GÜZEL BİR ŞEY

banner297

Orman zenginliği bakımından Türkiye’nin en önemli illeri arasında yer alan Manisa’da Orman İşletme Müdürlüğünce 1989 yılında hayata geçen Tohum Bahçesi 33 yıldır Türkiye’nin ağaçlandırılmasına katkı sunuyor. 

Genel 17.10.2022, 17:57 17.10.2022, 18:02
AĞAÇ DİKMEK BÖYLE GÜZEL BİR ŞEY

Manisa Orman İşletme Müdürlüğü görev alanı içinde dönemin ağaçlandırma mühendisleri Özcan Tüzüner ile İbrahim Çolak ve ekipleri tarafından 1989 yılında 191 dekar alanda tesis edilen tohum bahçesinde toplam 3 bin adet karaçam ve fıstıkçamı geleceğe nefes olacak ormanlara tohum vermeye devam ediyor. 
Manisa Orman İşletme Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Ormanlar gelecektir, kaliteli tohumlar da ormanların geleceğinin sigortasıdır. Tohum bahçeleri, seçilmiş bireylerle tohum üretimi için ekolojik olarak daha elverişli yerlere tesis edilen, yoğun bakım tedbirleri uygulanan, daha bol ve daha sık aralıklarla tohum üretimi yapılan ağaçlandırmalardır. Aşılı (klonal) ve aşısız (plantasyon) olarak iki tip tohum bahçesi bulunur. Türkiye’de ağaçlandırmalarda yaygın olarak kullanılan ve yoğun ıslah çalışmaları yürütülen ağaç türlerinde aşılı tohum bahçeleri kullanılmaktadır. 

Yorumlar (1)
urfalı 2 ay önce
mazı vb. işe yaramaz ağaç dikmeyin ekonomik degeri olan ağaçları dikin. bal ormanı dikin . kuşların üzerine yuva yapabileçegi ağaç dikin . orman köylülerinide dışlamayın. yetişmiş ormanlara hayvan sokun ki yerdeki otları yesinler . orman yangınları bir nebze önlenir. avrubada hayvan sahiplerine para veriyorlar ormanlık alandaki otları yemeleri için . ülkemizdede hayvanları ormanlara sokmuyorlar. orman köylüsü ne yapsın ya aloo alooo sesimi duyan var mı