15 il için sarı ve turuncu kod uyarısı! Manisa'da bu iller içinde

banner297

Meteoroloji 5 günlük hava tahmin raporunu açıkladı. Yurt genelinde kar yağışı beklenmezken Batı bölgelerde yağmurlu hava etkili olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün Ege Bölgesi ile Marmara'nın güney ve batısı için fırtına ve şiddetli rüzgar uyarısında bulundu. İşte Türkiye'de bu hafta içi beklenen hava durumu...

Genel 10.01.2023, 09:37 10.01.2023, 09:49
15 il için sarı ve turuncu kod uyarısı! Manisa'da bu iller içinde

Ülkemizin batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Bolu, Düzce ve Zonguldak çevrelerinin yağmur ve sağanak, kıyı kesimlerin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Edirne, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla ve akşam saatlerinden sonra Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

EGE BÖLGESİ İLE MARMARA'NIN GÜNEY VE BATISI İÇİN FIRTINA UYARISI
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ege Bölgesi ile Marmara'nın güney ve batısı için fırtına ve şiddetli rüzgar uyarısında bulundu. Genel Müdürlükten yapılan tahmine göre Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın, Muğla'da bugün kuvvetli fırtına bekleniyor.

Ege Bölgesi ile Marmara'nın güney ve batısında beklenen rüzgar, güney yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına, Kıyı Ege'de ise kuvvetli fırtına ve zaman zaman tam fırtına şeklinde esecek. Çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

DENİZLER İÇİN DE UYARI
Marmara'da ise rüzgarın sabah saatlerinden itibaren güney ve güneydoğu yönlerinden 5 ile 7 kuvvetinde, batısında ise 8 kuvvetinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Ege Denizi'nde ise sabah saatlerinden itibaren, yer yer 9 kuvvetinde beklenen kuvvetli fırtına, yarın öğle saatlerinde özellikle güneyinde etkisini kaybedecek.

YAĞIŞLAR KURAKLIĞA ÇARE OLUR MU?
Baraj doluluk oranlarının kritik seviyelere indiği bu dönemde, beklenen yağışlı hava çare olur mu? NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ''Yurdun batı kesimlerine yağış gelecek ancak bu yağışlar bizi kuraklıktan çıkarmayacak. Uzun süreli ve besleyici, kar yağışına ihtiyacımız var'' dedi. Çalışkan, ''Bu sene maalesef kurak bir yıl olacak'' diyerek su kullanımına yönelik acil önlem alınması noktasında da uyarıda bulundu. 

METEOROLOJİDEN MANİSA HAVA DURUMU TAHMİNİ 

Yorumlar (0)