30.12.2015, 11:27

ENGELLİ RAMPASINI KAPATIYORSAN SEN TAM BİR… - MURAT YALÇIN

Sana en korkunç senaryodan bahsedeceğim, başka bir dilden anlamıyorsun çünkü.

Hayvana benziyorsun, insan olsan yapmazdın...

Yapıyorsun hala utanmadan!

Manisa’nın her caddesinde her sokağındasın. Aynı saygısızlığı hep yapıyorsun.

Direksiyonunu hiç tereddüt etmeden çevirip kapattığın o rampadan ne hayatlar geçiyor biliyor musun?

Kimisi doğuştan kimisi sonradan oturmak zorunda kalmış o sandalyeye. Ama her biri başka hayatın kahramanı. Kimisi adam, kimisi kadın, kimisi çocuk… Ortak noktaları yürüyemiyor olmaları. Senin araban var, onların ise tekerlekli sandalyesi. Hayatları o sandalyenin hareket ettiği kadar özgür, ya da engelli.

Sen sıradan bir iş için kapatıp gidiyorsun kaldırımı.  O kaldırımdan geçemeyince mahcup olan ne insanlar var hiç düşündün mü? Çıkamıyor, yoldan geçenlerden yardım istiyor. Engelli olması yetmiyormuş gibi bir de mahcup. Ona engelli olduğunu tekrar tekrar hatırlattığın için hayvandan daha aşığısın!

Onlar özürlü değil engelli…

Ama sen özürlüsün, kendini sağlam zannetme sakın. Beynin, vicdanın özürlü… Öyle olmasa rampayı kapatırken beyninle düşünür, elini vicdanına koyardın. Rampayı kapatmaz, engellinin yoluna bir engel de son çıkarmazdın. 

Sana bu yüzden hayvan diyorum çünkü onca uyarıya onca cezai uygulamaya rağmen anlamadın onları. Engellinin günlük hayatta neler çektiğini anlamak için daha ne zaman insan olacaksın? Daha ne zaman o kahrolası arabanı müsait bir yere koyacaksın. Ne zaman adam olacaksın?

Senin hayvandan farkın direksiyonda olman!

Ama bir gün sen de o sandalyeye oturmak zorunda kalırsan anlarsın. Başka türlü anlamıyorsun çünkü!  

 

 

 

 

 

Yorumlar (2)
SALİH KARABAŞ 7 yıl önce

mrb murat bey. manisa büyükşehir belediyesi ukomesinde bir arkadaş var serdar bey. sözde ukome kararlarına göre işlem yapıyor şu an manisada bir çok engellinin ve gazinin engelli park levhasını kestiler. mevcut genelgeler ve yönetmelikler hiçe sayılıyor. şu an mahkemeye vermiş durumdayım. mahkemeye vereceğimi öğrenince gelip park levhamı geri taktılar. ciddi olduğumu mahkemeye verdiğimi öğrenince 6 gün sonra tekrar gelip geri söktüler ve bu işlemler yapılırken hiç bir ukome kararı da yoktu. neresinden tutarsak tutalım elimizde kalıyor. ayrıca şehir içindeki engelli parkları sürekli engelli olmayanların araçları tarafından istila ediliyor. 155 i aramaktan gına geldik. maalesef kalıcı bir çözüm üretilmiş değil. sadece gülüyoruz ne yapalım. "(Ek fıkra: 12/9/2010-5982/1 md.) Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ilernmalul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz." derken birçok kamu kurum ve kuruluşunda dikkate alınmamaktadır


mahut candanoğlu 7 yıl önce

Manisa da yaya kaldırımları 'erişilebilrliğe' uygun olmadığı gibi Yunusemre Belediyesince Güzelyurt yaya kaldırımlarına yapılan yer altı çöp toplama kontenyırları bırakın tekerlekli sandalye geçişini yayaların bile geçişine engel, bunu yapanlara ne demeli ............?