Zincir marketlere fahiş fiyat denetimi 

banner297

Ticaret Bakanı Muş’un talimatıyla 5 zincir marketteki ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirildi.

Ekonomi 25.09.2021, 10:42 25.09.2021, 11:22
Zincir marketlere fahiş fiyat denetimi 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaşanan fahiş fiyat tartışmalarına geçtiğimiz günlerde yanıt vermiş, zincir marketleri işaret ederek, "Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine gideceğiz." ifadesini kullanmıştı.
Erdoğan'ın açıklamasının ardından bakanlık harekete geçti.
5 ZİNCİR MARKET İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ
Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatıyla 5 zincir marketteki ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirildi.
Yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş yelpazedeki ürünlerde denetleme yapılacak.
VATANDAŞLARIN ŞİKAYETLERİNE KAYITSIZ KALINMADI
Bakanlıktan yapılan açıklamada, son dönemde, temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları olduğuna ilişkin vatandaş tarafından bakanlığa iletilen başvuru ve şikayetlerin dikkate alındığı anımsatıldı.
DENETİMLER 81 İLDE SÜRÜYOR
81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığına ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği'ne aykırılıkların olup olmadığına ilişkin denetimlerin sürdürüldüğü belirtilerek, şunlar kaydedildi:
"Bununla birlikte, tüm ülke sathında faaliyet gösteren ve en yaygın şube ağına sahip olan 5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki üründe fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş'un talimatlarıyla Ticaret Müfettişleri görevlendirilmiştir.
"YASAL ÇERÇEVEDE HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAK"
Bakanlık olarak, serbest rekabete ve piyasa koşullarına aykırı hareket ederek tüketicilerin mağduriyetine neden olanlarla mücadelemizi sürdürmekte ve bu konuda yasal çerçevede her türlü tedbiri almakta kararlıyız."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'deki temaslarının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunmuş, "Özellikle zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var. Zincir marketlerin bu uygulamalarıyla mücadelede Ticaret Bakanlığımız gerekli olan her türlü tedbiri alıyor, alacak ve bunlara da gerekli operasyonları yapacaktır." demişti.
"PİYASALAR ALT ÜST OLUYOR"
Erdoğan, konuya dair, "Ağırlıklı olarak iş orada toplanıyor. Bütün üreticiden tüketiciye olan yerde zincir marketlerin buradaki yoğun ürünleri toparlaması…
Bu 5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir hem de üretici şu an itibarıyla kazanımını, parasını zamanında alma şansına ulaşacaktır." şeklinde konuşmuştu.


 

Yorumlar (4)
çay olmuş 2 lira 1 ay önce
Milletle alay edildiğinden iyice şüphelenmeye başladık. Sanki, 1 araba alırken 2 araba parası vergiyi alan başka ülkenin iktidarı!, sanki tüm üretim maliyetini arttıran ana madde enerjinin yani akaryakıtın elektriğin doğalgazın fiyatı makul yani 10 ayda 3 zam görmemiş de imalatçı çiftçi işçi çıkardığı üründe keyfi artışa gidiyor! köprüden geliş-gidiş geçiş 500 lira, otoyola verdiğin ücret tüm yolda yaktığın yakıttan fazla, 5 kişilik bir aile SADECE çay simit yese asgari şeyi (ücret demek abes oluyor artık) geçiyor, 50 lira olan elektrik faturası 250 lira geliyor yani maaşlara %5-10 zam yapanlar, elektrik faturasını % 400-500 zam yapmış, kendi adamlarının olan zincir marketlerde 'fahiş fiyat artışı' arıyorlarmış!!! O SÖZDE aradığınız şeyi, bir kaç yıldır, arada gaz alma mahiyetinde aradığınızı hatırlatır, biz de seçim gününü dört gözle aradığımızı hasretle belirtiriz. Birileri 3-5-7 ballı maaş alırken ülkenin gençleri işsizlikten tüm umutlarını ve yaşam sevinçlerini kaybetmelerinin duygularıyla basılacak oy pusulasında görüşmek üzere...
Türker 1 ay önce
Yetmez.Pazar yerlerini,halleri,kuyumcuları,döviz büfelerini,akaryakıt istasyonlarını,beyaz eşya satıcılarını,elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerini,köprü ve oto yolları işleten girişimcileri,köylüye yem,ilaç,gübre satan işletmeleri de denetlesinler...
Hakkı 1 ay önce
Kadıyı kime şikayet edecez. Billur geçiyorlar milletle, maaşlarına zam yapmayı da düşünseniz...
sinbad 1 ay önce
nerye sıkayet edecegız beledıye ıs yapmıyor zabutayı arıyorsun 5 saat sonra gelıyor nasıl olacak bu ıs
21
açık