Volkswagen CEO’su Diess’ten Manisa itirafı: Pişmanız

banner297

Alman Volkswagen CEO'su Herbert Diess, Türkiye’ye Manisa’ya fabrika açamamaktan pişmanlık duyduğunu açıkladı. Diess, kararın siyasi nedenler sebebiyle alındığını da belirtti.

Ekonomi 04.12.2020, 23:12 05.12.2020, 22:32
Volkswagen CEO’su Diess’ten Manisa itirafı: Pişmanız

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in tepe yöneticisi (CEO) Herbert Diess, Türkiye’de kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçme sebeplerinden birinin siyasi nedenlerden dolayı olduğunu ilk defa itiraf etti.

Alman ekonomi dergisi WirtschaftsWoche’e konuşan Diess, şirketin iş konseyinin siyasi nedenlerden dolayı Türkiye’de fabrika kurulmasına karşı olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE, AVRUPA'NIN VAZGEÇEBİLECEĞİ BİR ÜLKE DEĞİL"

İş konseyinin desteği olmadan fabrika kurma projesini, yönetim kurulunda kabul ettiremeyeceklerini ifade eden ve bu karardan üzüntü duyduğu kaydeden Diess, “Ben orada fabrika açılması taraftarıydım ve hala da öyleyim, Türkiye’de yeni fabrikayı açabilirdik ve orada koşulların düzelmesine katkımız olabilirdi. Türkiye jeo-stratejik açıdan Avrupa’nın vazgeçebileceği bir ülke değil.” dedi.

Alman yönetici, "Ben AB ve Alman hükümeti ile Türkiye konusunda farklı düşünüyorum. Biz Türkiye'yi AB'ye entegre edip, bu ülkedeki gücümüzü artırma konusunda daha iyisini yapabilirdik." ifadesini kullandı.

Volkswagen, temmuz ayında Manisa'ya kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçtiğini açıklamıştı.

KORONAVİRÜS SALGINI BAHANE EDİLMİŞTİ, GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Şirket açıklamasında 1 milyar euro yatırım ile kurulması planlanan projenin iptal edilmesine "Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan talep düşüklüğünü" gerekçe göstermişti.

Markanın Passat ve platform kardeşi Skoda Superb modellerinin üretilmesini de planladığı Manisa fabrikası, daha çok lojistik ve ucuz işgücü nedenleri ile ön plana çıkmıştı.

Manisa'da kurulması planlanan fabrikanın yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip olması ve yaklaşık 4 bin kişilik istihdam yaratması öngörülüyordu.

2020 yılı sonunda yapımına başlanması planlanan fabrikanın 2022'de üretime geçmesi bekleniyordu.

Yorumlar (5)
Baris 2 ay önce
Kimse kimseyi kandırmasın dönen rantlar belli ucuz işgücü olduğu sürece herturlu üretim yapılır ulkede
Manisa asigi 2 ay önce
Nasil bir siyasi anlayis Manisa ya ve Manisa gibi guzide bir sehrin insanlarina yapilan revamidir yazik
Maraz 2 ay önce
Iyi ki olmamış ülkede okadar yer var manisa neresi ya fuhuştan aldatmaktan 'ün yapmış bir şehir gidin gebzeye açın her türlü olur
Çetin 1 ay önce
Başka kaynakların haberine göre,"Türkiye vazgeçilmez değildir".. ve de ülkedeki siyasi istikrarsızlık vurgusu yapılıyor.. konuşan aynı olsa da yazana göre değişiyor
Karaköy sakini 1 ay önce
İyi oldu gelmediği zaten bi sürü göç var manisaya daha beter olurdu, hem toplum olarak hem belediyecilik olarak şehir iyice bozuldu, insan yığınına gerek yok hatta burda ucuz işçi çalıştırıp piyasayı bozan malum büyük fabrikalar bile kapansa güzel olur
2
parçalı az bulutlu