MANİSA'DA HUBUBAT HASADI SÜRÜYOR

banner297

Manisa’da buğday ve arpada hasat sezonunun devam ediyor olması dolayısıyla İl Müdürü Metin Öztürk, hasat çalışmalarının yürütüldüğü alanlarda incelemelerde bulundu. İl Müdürü Öztürk’ün sahadaki incelemelerine, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gökmen Kaya, Yunusemre İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent Güleç ile konu uzmanı teknik personeller eşlik etti. 

Ekonomi 25.06.2021, 14:09 25.06.2021, 14:37
MANİSA'DA HUBUBAT HASADI SÜRÜYOR
banner388

Üreticilerle görüşen, bereketli ve bol kazançlı bir hasat dönemi dileyen Metin Öztürk, Manisa’da 17 İlçe toplamında yaklaşık 967.914 dekar alanda buğday ekilişi yapıldığına dikkat çekerek; “Buğday hasadı İlimizde Haziran ayı başı itibariyle Yunusemre, Şehzadeler, Saruhanlı, Turgutlu ve Ahmetli gibi düşük rakımlı İlçelerde başlamıştır. Gördes, Demirci, Kula, Yuntdağı, Köprübaşı, Selendi gibi yüksek rakımlı bölgelerimizde haziran ayı sonu, temmuz başında hasat çalışmaları son bulacaktır. Şu an itibariyle İlimizde hububat hasadının %80’i tamamlanmıştır. Hububat hasadında Manisa İl genelinde 58 teknik personel, kontrolör olarak görev yapmaktadır. Müdürlüğümüze hububat hasadı konusunda yansıyan herhangi bir sorun bulunmamaktadır” dedi.

İl Müdürü Metin Öztürk, çiftçilerin büyük emek ve masrafla üretmiş oldukları hububat ürünlerinin, biçerdöverlerle hasat edilmeleri sırasında, meydana gelen dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarının önlenmesine yönelik uyarılarda da bulundu. 

İl Müdürlüğü teknik personellerince sahada kontrol çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ifade eden Öztürk, hasat öncesinde ve hasat sırasında biçerdöver sürücüleri, biçerdöver sahipleri ile ürün sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususlara değindi. İl Müdürü Öztürk; “Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getirmelidir. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmamalıdır. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmamalıdır. Her ürüne göre, hasat zamanı hassasiyetle belirlenmeli, hasat olgunluğuna erişmemiş ürünlerin hasadından kesinlikle kaçınılmalıdır. Hasatta, üründeki rutubet durumu dikkate alınmalı, çiğ kalkmadan hasada başlanılmamalı ve çiğ düşmeden önce hasada son verilmelidir. Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı, yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınmalıdır” dedi.
 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu