"Evimin altından fay hattı geçiyor mu?" sorusunun yanıtı!

banner297

Son zamanlarda gerçekleşen depremlerin ardından, Türkiye fay hattı ve Türkiye fay hattı haritası merak edilmeye başlandı. Merak edilen soru ise; "Evimin altından fay hattı geçiyor mu?" Bu rehberdeki adımları takip ederek, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) internet sitesi üzerinden evinizin yakınlarından fay hattı geçip geçmediğini kontrol edebilirsiniz.

Ekonomi 03.11.2020, 14:50 03.11.2020, 14:54
"Evimin altından fay hattı geçiyor mu?" sorusunun yanıtı!

24 Ocak tarihinde 20:55'te Elazığ'da yaşanan 6.7 şiddetindeki deprem ve ardından Manisa'da süren depremler fay hattı merakını artırdı. Şimdi sizlere söyleyeceğimiz bir yöntem sayesinde evinizin altında ya da yakınınızda fay hattı bulunup bulunmadığını öğrenebileceksiniz.

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, vatandaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün (MTA) internet sitesine girerek, evlerin altından ya da yakınından fay hattı geçip geçmeyeceğini kontrol edebileceklerini açıkladı!

Fay hattı sorgulama! Fay hattı nasıl sorgulanır?

Türkiye genelinin fay hattında olduğu bilinen bir gerçek. Bu sebeple MTA vatandaşların rahatlıkla fay hatlarını görebilmesi için önemli bir projeye imza attı. 

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er yaptığı açıklamada; “Bugün E-devlete giriş yaptığımızda parselimizin zemin özelliklerini de görebiliyoruz. Dolayısıyla doğal afet anlamında çok net bilgilere sahip olabiliriz. Bunların yanı sıra en önemli şey binaların güvenliğidir. Binalarda mühendislik hizmeti alınmamışsa o bina güvenli bina değildir. Zemin etüdü mevcut binalara da yapılmaktadır. Sadece yeni yapılan binalar değil. Bundan sonra beton, demir ve proje uygunluğunu test ederek güvenli bir bina olup olmadığını net şekilde öğrenilebilir. Eğer bina sağlam değilse güçlendirme yapılabilir. Eğer zemin sağlam değilse zemin iyileştirme de yapılabilir” ifadelerine yer verdi.

MTA'nın hazırladığı fay hattı haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (4)
MİSAFİR 11 ay önce
OTOGARDAN BAŞLAYIP ŞEHRİN ANA ARTERLERİNDEN GEÇİP LALELİ DE BİTİYOR BÖYLE SAÇMA BİR FAY HATTI OLABİLİR Mİ OTOBÜS GÜZERGAHI ÇİZER GİBİ
keto 11 ay önce
fay hattına konut yapmaya kim izin verdi .Evin altından fay hattı geçiyorsa ne yapmaliıyız. Oda neden bir açıklama yapmıyor. ne biçim haber bu . dalga mı geçiyorsunuz insanlarla
oktay 4 hafta önce
Şaka gibi ülkede yaşıyoruz fay üzerine bina yapımına müsade eden bir zihniyet yazıklar olsun
Jak 4 hafta önce
Böyle bir haber yapıyorsunuz... Doğru düzgün nereden geçtiğini gösterir haritaları paylaşın
9
parçalı bulutlu