Ev kiralarında fahiş artış

banner297

Ülkeye gelen yabancılar, pandemi önlemleri sonrası üniversitelerine dönen öğrenciler ve yeni inşaat sayısının azalması kira fiyatlarını tırmandırdı. İstanbul'da birçok bölgede yüzde 60'ın üzerinde artış var. Avcılar'da 1000 liralık evlerin 2 bin 500 liraya kiracı bulduğu belirtiliyor. Tüketici fahiş rakamlara ulaşan kira fiyatlarından şikayetçi. Emlak sektörü ise 2 yıla kadar tablonun tersine dönmesini bekliyor.

Ekonomi 24.08.2021, 14:52
Ev kiralarında fahiş artış

Kentsel dönüşümle başlayan, yeni tip corona virüs salgını, üniversitelerin açılması, yabancıların Türkiye'deki konut talebi ile fahiş rakamlara ulaşan kira fiyatları tüketicinin cebini yakıyor.

Artış özellikle İstanbul'da dikkat çekiyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, artış oranlarının bölgesel bazda değiştiğini ifade etti.


"Anadolu Yakası'nda Kadıköy, Bostancı, Göztepe gibi semtlerde yüzde 60'ın üzerinde artışlar olduğunu söyleyen Aşa, "1-2 sene önce 3 bin TL'ye bulduğunuz evi, şu anda 4-5 bin TL'den aşağı bulamıyorsunuz. 3 artı 1 evler zaten uçmuş durumda, 7 bin TL, 8 bin TL, 10 bin TL diye gidiyor. Avrupa Yakası'nda da bu hikaye Avcılar'da başladı" dedi.

"BİN LİRALIK EV 2 BİN 500 TL'YE ÇIKTI"

Aşa, iki bölgede de kentsel dönüşümden dolayı yaklaşık 30-50 bin hanenin bir anda ev aramaya başladığını ve bölgede bunu karşılayacak potansiyel olmadığı için de bu sefer talebin diğer bölgelere kaydığını ve bu yüzden fiyatların oralarda da yükseldiğini belirtti.


Avcılar'daki artışa dikkat çeken Aşa şunları kaydetti: "Merkez ilçeler bu artıştan o bölgelerdeki kadar etkilenmedi ama Avcılar'da 1000 liraklık ev, 2 bin 500 TL'ye çıktı, Suadiye'de, Bostancı'da kiralar 4-5 bin TL'ye çıktı ki bu bahsettiğim fiyatlar 2 artı 1 evler için geçerli. İnsanlar ev bulmak için bu sefer yakın semtlere gitmeye başladı. Bu sefer o semtlerde de kiralar yükseldi. Salgın dolayısıyla memleketine giden bazı aile ve öğrenciler dönüşe başladı. Üniversite sonuçlarıyla birlikte de bir talep oluştu. Yabancılar geliyor, onlar da piyasayı yükseltti. Hepsi üst üste gelince birkaç sebepten dolayı şu anda böyle bir tablo ortaya çıktı."


"YÜZDE 50-60'LARA VARAN ARTIŞLAR GÖRÜYORUZ"

Nizameddin Aşa, şu anda eskisi kadar yeni inşaat yapılmadığını, bunun da artışlara etkisi olduğunu belirterek, artışların bölge bölge değiştiğini, verilere göre Türkiye genelinde ortalama kira artış oranının yüzde 26 olduğunu söyledi.

Bölgesel bazda son bir yılda artışların yüzde 100'lere vardığı semtler bulunduğunu aktaran Aşa, "Bunun dışında yeni kiralamada yüzde 50-60'lara varan artışlar görüyoruz. Bunun yanı sıra şu anda kiracıyı çıkarıp daha yüksek fiyattan vermek isteyen bazı mal sahipleri var, böyle bir hakları yok." diye konuştu.

Kira zammının TÜFE'den fazla olamayacağını belirten Aşa, "En üst limit bu. Bunun üstünde yapamazsın, altında yapabilirsin. Eğer ev sahibi bunu yaparsa (TÜFE'nin üstünde zam), kiracı da yanlışlıkla öderse kiracının bunu geri isteme hakkı var. İki taraf anlaşmadığı sürece mal sahibinin TÜFE üstünde artış yapma hakkı yok." dedi.

"KİRA ORTALAMASI YÜZDE 26"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, İstanbul'un yanı sıra Türkiye genelinde yaşanan kira artışlarına değinirken de, "Şu anda Türkiye genelinde de hemen hemen İstanbul ile benzer olaylar yaşanıyor. Kira zammında Türkiye ortalaması şu an yüzde 26 olduğuna göre, bölgesel olarak bunun yüzde 50-60'a çıktığı bölgeler olduğu kesin anlamına gelir." ifadelerini kullandı.

Artışların kentsel dönüşümle başladığı için kentsel dönüşümün tamamlanması ve yeni inşaat projelerinin gündeme gelmesi ile tablonun tersine döneceğini aktaran Aşa, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir anda ev arayışına giren 50-60 bin hanenin, kentsel dönüşümden dolayı 1,5-2 seneye kadar inşaatları tamamlanmış olacak, onlar kendi evlerine dönecek. Bu sefer boşta evler kalacak, kapasite artışı yaşanacak, yani bu artışlar en fazla 2 yıl devam eder. Bu bir furyaydı. Bundan sonra aynı şekilde kiralarda üst üste yükselme görmeyiz. Yıl sonuna kadar bu artış trendi devam eder ama daha düşük oranlarda devam eder. Yıl sonundan sonra bir duraksama yaşarız, 1,5-2 yıla kadar da tablo tersine döner."

Yorumlar (0)
9
hafif yağmur