ÇINAR: "Kredi limitinin 350-400 bin TL olmasını bekliyoruz"

banner297

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (MESKOP) ve 22. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği (MESKOB) Başkanı Recep Çınar,  esnaf ve sanatkara yönelik verdikleri kredi desteğinden bahsetti. 

Ekonomi 11.06.2022, 16:16
ÇINAR: "Kredi limitinin 350-400 bin TL olmasını bekliyoruz"

Recep Çınar, “Uzun bir aradan sonra yapılan esnaf kefalet kooperatifimizin genel kurulu yapıldı. Esnaf odalarımızın genel kurulları yapıldı. Ardından odalar birliğimizin genel kurulu yapıldı. Haziran ayı itibariyle federasyonlarımızsın genel kurulları yapıldı. Öncelikle bu genel kurulların sonuçlarının esnaf sanatkarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Tabi ki daha federasyonların genel kurulları bitmedi. Yapılacak olanlar var. Yakın zaman dilimi içerisinde onlarda yapılacak. Bu seçimlerde yönetim kurullarında yer alan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Seçim bu kazanmakta var kaybetmekte var. ama görünen o ki Manisa’dan bir hayli arkadaşımız federasyonlarda yer almıştır. Bu da Manisa açısından bence güzel bir hareket, güzel bir şey. Tekrar tekrar tebrik ediyorum” dedi. 

Çınar, “Bu bağlamda yapılan çalışmalarda pandemi döneminde gerçekten iş hayatında sıkıntı yaşandı ama kefalet kooperatifimizde sıkıntı yaşamadık. Bunu dost doğru söylemek lazım. Günümüzde de sıkıntı yaşamıyoruz. Paralarımız geliyor. Kredileri dağıtıyoruz, veriyoruz. Belki istisnalar hariç ama yeterince kredi veriyoruz. Talepleri karşılıyoruz. Bunun bizim için önemli olduğunu ben her zaman söylüyorum. Esnaf kefalet kooperatifimiz önemli bir mesafe kazanmıştır bu dönemde. 355 milyon TL finansman hacmine ulaştık. Bölge olarak 2 milyar 200 milyon finansmana ulaştık. Bu az bir miktar değil. Önemli bir miktar krediyi esnaf ve sanatkara dağıttık demektir. Şimdi bundan sonraki görevimiz hedefimiz günümüzde 275 bin TL olan limitleri 350-400 bin TL’ye çıkarmak olacaktır. Bunun gayreti içerisinde olduğumuzu beyan etmek istiyorum. Gerekir mi gerekir. Çünkü piyasa koşullarını hepimiz görüyoruz. Paranın alım gücü bir hayli düştü. Bu bağlamda paranın biraz daha iş görmesi açısından bu limitlerin yükseltilmesi çok elzem olduğunu söylemek istiyorum. Takip oranlarımız önemli. Pandemiye rağmen takip oranlarımız yükselmedi. Gerçekten esnafımız aldığı parayı ödüyor. Bu anlamda tüm esnaf sanatkarımıza müteşekkirim, teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun. Çünkü bu esnaf kefalet hepimizin esnaf kefalet kooperatifi. Bu kooperatifi yaşatmak lazım. Yaşatırsak yaşarız. Bu böyle bilinmesi lazım. Esnafımızın ikinci bir kapısı yok. Yüzde 9,5 faizle kredi veriyoruz ve buna devam ediyoruz. Müthiş bir talep var. Özellikle yüzde 80 limitlerin artırılmasını istiyor. Limit kolay bir iş değil. Bilhassa bazı meslek gruplarında ve bunlar daha çok araç alacak olanlar ticari araçtan bahsediyorum. İşyerini modernize edecek olan berber ve kahveci kesimi ve bazı meslek grupları, makine parkını dizayn etmek isteyen arkadaşlarımız limit kredi talebinde bulunmakta.  Veriyoruz veriyoruz da gerçekten de zaman zaman gözüm korkmuyor değil. Bu bağlamda söyleyeceğim bir şey var. Dikkat etmeleri gerekiyor, yanlış bir adım insanları yanlışa götürebilir, felakete götürebilir. İhtiyaç kadar kredi kullanmamız lazım. Ben bunu söylüyorum. İhtilaç kadar kullanırsak zorlanmayız. Lüzumsuz krediyi kullanmamak lazım. Manisa’mız bundan gerekli dersi alıyor. Gerekli uygulamayı yapıyor. Bundan sonra limitleri yükseltirsek esnafımıza daha çok kredi ihtiyaç duyana verebiliriz. Kredi limitinin 350-400 bin TL olmasını bekliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
25
açık