banner299

banner298

BAŞEVİRGEN: "KÜÇÜK ÇİFTÇİ BİTİYOR"

banner297

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, Ulusal Süt Konseyi tarafından 1 Mayıs-30 Haziran döneminde geçerli olmak üzere oluşturulan çiğ süt referans fiyatını meclis gündemine taşıdı. Başevirgen, "Bu şartlarda üretmek çok zor. Küçük çiftçi bitiyor. “ dedi. 

Ekonomi 24.04.2021, 09:46
BAŞEVİRGEN: "KÜÇÜK ÇİFTÇİ BİTİYOR"
banner388

CHP’li Başevirgen, “11 Aralık 2020'de soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı, 1 Ocak 2021-30 Nisan 2021 tarihlerini kapsamak üzere litre başına 2,8 lira olarak belirlenmişti. Ancak ayda neredeyse iki kez zamlanan yem fiyatlarına rağmen süte 10 kuruş zam yapılmasının, besicilere ve süt üretimi yapanlara bir faydası olmayacak. Bu şartlarda üretmek çok zor. Küçük çiftçi bitiyor. “ dedi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi veren Bekir Başevirgen, “ Ulusal Süt Konseyi’nin yaptığı açıklamaya göre % 3,5 ve üzeri yağ, yüzde 3,1 ve üzeri protein değerine sahip sütler A sınıfı olarak, %3,2 ve yüzde 3,5 arasında yağ, yüzde 3 ve yüzde 3,1 arasında protein değerine sahip sütler ise B sınıfı olarak  ve %3,2'den az yağ, protein değeri ise yüzde 2,9 ve 3 arasındaki sütler ise C sınıfı olarak değerlendirilecek. Ancak kalite analizini kimin yapacağı, hangi sıklıkla yapılacağı, analiz ücretinin ne kadar olacağı ve kim tarafından karşılanacağı, altyapı ve ekipman sorunlarının nasıl çözüleceği soruları hala yanıt bekliyor. Çiğ sütte kalite oyunu mu oynanacak?” diye konuştu. 

Kooperatif ve birlik üyesi küçük üreticilerin çiğ sütlerinin ortak süt tanklarında toplandığını, yani yağ oranı düşük olan ile yüksek olan sütün birbirine karışacağını ifade eden Manisa Milletvekili Başevirgen,  “Böylece, neredeyse tüm sütler kalitesiz gösterilerek süt fiyatı 2.80 den verilmeye devam mı edilecek? Ülkemizdeki süt kalitesiz deyip ithalat kapıları mı zorlanacak? Sanayici mi kurtarılmaya çalışılıyor?” diye sordu. 

Sütün market fiyatlarında son bir yılda %100 artış yaşanırken, çiğ sütte fiyat artışı olmamasının izah edilebilir olmadığını ifade eden Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “ Yem fiyatları yükseliyor, süt yükselmiyor. Dolar yükseldiğinde yem yükseliyor, dolar düştüğünde yem düşmüyor. Bu üreticilere yansıyor ve hayvanlar kesime gidiyor. Üretici kazanamıyor. Üreticinin beklediği en azından 1 Litre süt/1.5 kg yem paritesinin oluşturulması yani bugün için çiğ sütün en az 3.80 TL olmasıdır. Yem/süt dengesinin gözetilmesinin yasal zorunluluğa çevrilmesi şart.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
Ozan Arif 2 hafta önce
Hiç unutmam, zira küçük çiftçiydim. akp iktidara geldiğinde, ''sanayi ülkesi olacaz, küçük çiftçi maliyeti arttırıyor, küçük çiftçiyi kaldırıp, sanayi kesmine geçireceğiz'' dedi ve uyguladığı politikalarla bunu yaptı. Küçük çiftçiyi bitirdi, insanlar köylerden şehre göçerek asgari ücretle ailecek kira, faturalar, şehir alışkanlıkları, tek kişinin çalışması yetmediği için evde ki kadın da çalışmaya başlayınca aile düzeni bozuldu, kreş bakıcı hazır yemek vs. masraflar çıktı ve karın tokluğuna yaşam başladı. Köyde ne olacaktı demeyin, köyde özgürdün, gelir yetiyordu, hayal kurabiliyordun-bu yıl fazla dikim yaparsam-20 kuzu 5 inek beslersem araba yeni traktör alıp yeni bir ev yaptırabilirim, çocuklara takılı davullu yemekli düğün yapabilirim diyebiliyordun. Gidin köylere bakın, 3-5 yaşlı insan kaldı köylerde. Bir çok köy viran bomboş. Şehirler kırsaldan gelen bu göçü ne sosyolojik ne ekonomik ne de altyapı olarak kaldıramadı. Şimdi ki akp ne diyor; ''Köyüne dönene şu kadar destek verilecekmiş, şöyle teşvik edilecekmiş!'' Hadi ordan; yıllar önce arazisini, traktörünü, hayvanını, pulluğunu, takım taklavatını satıp şehre gelmiş, çoluk çocuğu şehir yaşantısına (böceksiz, sineksiz, topraksız, yanmamış, pişmemiş, eller nasırsız...) alışmış, köydeki evi bakımsızlıktan yıkılmış insanlara ''köyüne dön''! demek akıl mantıkla bağdaşır mı? O köylü kendisi istese yine köyüne dönemez. İşleyen bir düzeni bozmak! at bakalım çalışan şanzumanın içine bir civata ne oluyor?
20
açık