BAKIRLIOĞLU'DAN 'ÜZÜM PARALARI' ÇIKIŞI

banner297

Fındık paralarının 8 günde ödenmesine karşın, kuru üzüm paralarının 21 günde ödenmesine tepki gösteren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, üzüm paralarının peşin ödenmesini istedi.

Ekonomi 14.09.2021, 13:15
BAKIRLIOĞLU'DAN 'ÜZÜM PARALARI' ÇIKIŞI

Toprak Mahsulleri OFİSİ (TMO) aynı dönemde fındık ve üzüm alımı yapıyor. Tarım ve Orman Bakanı Karadenizli fındık üreticilerinin paralarının 8 günde hesaplarına yatırılacağını duyurdu.

CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Çekirdeksiz kuru üzüm üreticisinin bekleyecek hali kalmadı. Peşin paraya ihtiyacı olan çiftçi mecburen tüccara üzümünü daha düşük fiyattan satmak zorunda kalıyor. Şu anda tüccar üzümü 11,5 liradan alıyor. Bu rakamlar geçen yılın fiyatının bile altında.

Zaten fiyatlar geç açıklandı.

Üzerine birde 21 gün sonra ödeme yapılacak olması çiftçiyi mağdur çok edecek.

Karadenizli fındık üreticisine gösterilen iyi niyet maalesef Manisa’lı üzüm üreticisinden esirgeniyor. Fiyat geç açıklanıyor, parası 21 gün sonra ödeniyor.

Çeltiğin, fındığın fiyatını açıklayıp hayırlı olsun diyen Manisa’lı Tarım ve Orman Bakanı üzüm fiyatı için hayırlı olsun bile diyemedi.

Açıklamayı TMO yapmak zorunda kaldı.

Geçen yıl 12,5 lira olan 9 numara çekirdeksiz kuru üzüm için bu yıl açıklanan fiyat 13 lira.

Çiftçi dünya üzüm fiyatı olan 2 doların altında bir fiyat beklemiyordu. En az 17 lira fiyat açıklanması gerektiğini bizler de defalarca dile getirdik.

50 kuruşluk zammın hayırlı olmayacağını kendileri de bildiği için AKP-MHP ittifakının milletvekilleri, il ilçe başkanları ve belediye başkanlarından ses çıkmıyor.

Üzümün fiyatı % 4, maliyeti ise en az % 50 arttı. İlaç, gübre, mazot fiyatına gelen zamlar çiftçinin belini büktü.

Geçen yıla göre;

Mazot fiyatı 6,68 TL’den, 7,38’e

10 kiloluk bordo bulamacı 200 liradan 400 liraya,

20 litrelik ot ilacı 450 liradan 800 liraya,

DAP gübre 1.450 liradan 3850 liraya yükseldi.

Manisalı üzüm üreticisi çok kızgın. Kendilerine yapılan bu haksızlığa çok tepkililer. İktidar milletvekillerine ulaşamadıkları için dertlerini bizlere anlatıyorlar.

Zararının telafisi için çekirdeksiz kuru üzüme 2 lira prim ve TMO’nun aldığı üzümün parasının peşin olarak ödenmesi gerekiyor."

Yorumlar (0)
24
açık