Bakan Varank: "Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 7 büyüdü'

banner297

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "2021’in ilk çeyreğine baktığımızdaysa yüzde 7 gibi ciddi bir büyüme performansı görüyoruz. Öncü göstergeler 2021’in ikinci çeyreğinde çok daha yüksek bir büyümenin gerçekleşeceğine işaret ediyor" dedi.

Ekonomi 04.07.2021, 17:15
Bakan Varank: "Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 7 büyüdü'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından restorasyonu gerçekleştirilen ve valilik tarafından müze haline getirilen Edirne Necmi İğe Evi Etnografya Müzesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta yaptığı konuşmada ülkenin her bir güzide şehrini yeni yatırımlarla, yeni projelerle buluşturmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Bakan Varank, salgın sürecinin hafiflemesiyle son bir aydır yoğun bir şekilde proje açılışları yapıldığını ve temellerin atıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanının da katılımıyla sanayi, teknoloji, enerji, eğitim, sağlık ve turizm konularında birbirinden önemli projeleri şehirlere kazandırdıklarını dile getiren Bakan Varank, “Bilmenizi isterim ki, gittiğimiz yerlerde gördüğümüz teveccüh bizi halkımıza hizmet konusunda büyük bir coşku ve heyecana sevk ediyor" dedi.
Osmanlı'ya başkentlik yapmış Edirne'nin tarihiyle, kültürüyle ve ekonomik potansiyeliyle çok kıymetli olduğunu belirten Bakan Varank, tarihin seyrini değiştiren İstanbul'un fethinin planlarının Edirne'de yapıldığını vurguladı.

“Edirne medeniyetlerin kesişme noktası”

Osmanlı mimarisine dair pek çok yenilik ve ilklerin uygulandığı Edirne'nin dünya medeniyet tarihine eşsiz eserler armağan ettiğini aktaran Bakan Varank, “Meriç ve Tunca nehirleri üzerindeki zarif köprülere, Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camii'ne ev sahipliği yapan Edirne medeniyetlerin kesişme noktası. Külliyeleri, camileri, bedesten ve kapalı çarşıları ile bir bilim, kültür ve sanat merkezi. Bu sebeple şehrimizdeki tarihi ve kültürel değerler her yıl artan oranda yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Öyle ki İstanbul ve Ankara'dan sonra en fazla müze ziyaretçisi Edirne'de Necmi İğe Evi Etnografya Müzesi de Edirne'mizin bu potansiyelini daha da üst noktalara taşıyacak. Edirne, kent kültürü konusunda son derece önemli işlere imza atmış Necmi İğe'den adını alan bu güzide yapı, bizlere 17. yüzyıl sonlarından miras. Bu yapı, kentin mimari ve tarihsel dokusunu gösteren en eski örnek konumunda" dedi.

Binanın mülkiyetinin 2012 yılında Trakya Kalkınma Ajansı'na geçtiğini ve büyük oranda yıkık olan binayı restorasyondan geçirerek turizmin katkısına sunduklarını dile getiren Bakan Varank, müze içerisinde geçmişten bugüne yöre insanlarının kültür, inanç ve sosyal yaşam biçimini ortaya koyan yüzlerce eser sergilendiğini belirtti.

“Müze geçmişi bugüne getiriyor”

Geleneksel yaşama ait birçok etnografik örneğin bulunduğu müzenin adeta geçmişi bugüne getirdiğini ifade eden Bakan Varank, “Ayrıca bu eser Türkiye'nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen diğer tarihi yapıların yaşatılması çabalarına da örnek olacak. Tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmak adına başlattığımız restorasyon çalışmalarımız ile bir yandan eserlerimizi gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktaracağız. Diğer yandan da illerimizin turizm gelirlerini artırarak yeni istihdam imkanlarını ortaya çıkaracağız" şeklinde konuştu.
Covid-19 salgınının tüm dünyadaki ekonomik sistemi alt üst ettiğine değinen Bakan Varank, "Türkiye olarak Cumhurbaşkanımız liderliğinde sağlık ve ekonomi arasında iyi bir denge kurarak etkili politikalar uyguladık. Bu sayede dünya ekonomisinde ciddi daralmalar yaşanırken Türkiye ekonomisi pandemi yılında dahi büyümeyi başardı. 2021'in ilk çeyreğine baktığımızdaysa yüzde 7 gibi ciddi bir büyüme performansı görüyoruz. Öncü göstergeler 2021'in ikinci çeyreğinde çok daha yüksek bir büyümenin gerçekleşeceğine işaret ediyor. İSO Satın Alma Yöneticileri Endeksi haziran ayında 2 puan artarak, tekrar eşik değerin üzerinde 51,3 seviyesine yükseldi. Büyümenin, sanayi sektörümüzün liderliğinde üretim, istihdam ve ihracat odaklı geliştiğini görmek bizi ayrıca memnun ediyor. Bakınız haziran ayında ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 47 oranında artarak 19,8 milyar dolar oldu. Yılın ilk 6 ayındaki toplam ihracatımız ise yüzde 40‘lık bir artış ile 105 milyar dolara ulaştı. Bu rakamlar Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatları olarak kayıtlara geçti" ifadelerini kullandı.

“İki ürün grubunda yüzde 60'lara varan bir artış yaşandı”

Sevindirici olan bir diğer hususun ise yüksek ve orta yüksek teknolojili ürün ihracatındaki artış olduğuna vurgu yapan Bakan Varank, "Mayıs ayında bu iki ürün grubunda yüzde 60'lara varan bir artış yaşandı ki bu durum sağlıklı ve katma değerli bir ekonomik toparlanmanın göstergesi. Tabii ülkemizin bu başarılı performansında her bir ilimizin çok önemli rolü ve katkısı bulunuyor. Bakanlığımız uhdesinde yürütülen bölgesel kalkınma politikalarımızda biz, illerimizi ve bölgelerimizi ekonomimizin yapı taşları olarak görüyoruz" dedi.

"Şehirler güçlü olduğunda ülke ekonomisi güçlü olur"

Şehirlerin güçlü olmasının ülke ekonomisinin güçlü olmasını da beraberinde getirdiğini ifade eden Bakan Varank, "Edirne'miz de tarım, turizm ve sanayi alanlarında çok yüksek bir potansiyele sahip. Ülkemiz ekonomisine azami seviyede katkıyı sunuyor. 2004 yılından bu yana büyüyen ilimizin ekonomisi 2019 yılında 18,2 milyar liralık bir milli gelire ulaştı. Bu dönemde sanayinin il ekonomisindeki payının arttığını ama tarımın da hala çok önemli bir yer tuttuğunu görüyoruz” dedi.

Yorumlar (2)
Manisalı 5 ay önce
Yav he he... Elektrik faturası, doğalgaz faturası, lpg faturası büyüdüğü için olmasın o büyüme?
Vatandaş 5 ay önce
Zamlarla büyütün bakalım. Devriniz bitmek üzere. Bari giderken memleketi fazla zarara uğratmadan hırpalamadan gidin.
9
açık