MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE EYLEM

1947 yılında eğitim hayatına başlayan Manisa Ticaret Lisesi’nin (Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) kapatılacağı iddiasıyla ilgili Manisa’da yeni kurulan Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapıldı. 

banner292
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE EYLEM

Öğrenci Veli Derneği Manisa Şube Başkanı Gülbahar Tahmilci, “Bugün burada toplanmamızın nedeni, Manisa Yunusemre İlçesi Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin adının maalesef son günlerde kapatılacağı ile ilgili söylemlerle anılmasından dolayıdır. Gönül isterdi ki, 1947 yılından beri mesleki eğitim veren bu köklü okul ile ilgili bugün burada böyle bir basın açıklaması yapma gereğimiz olmasaydı. Ancak ne yazık ki, hiç kimsenin paylaşım ve bilgilendirme yapmadan, adeta gizli bir operasyonla, bu köklü okulun kalbine bir hançer saplanmak isteniyor. Bu yapılırken de sözüm ona Manisa’ya yeni bir okul kazandırıyoruz deniyor. Mevcut, köklü bir eğitim kurumunu adeta yok ederek, onun külleri üzerine yeni bir okul tabelası koyarak okul açmak ne Manisa eğitimine ne de geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin yarınlarına yapılabilecek bir yatırımdır. Yeni okul veya derslik ihtiyaçları varsa, Türkiye Cumhuriyeti, devleti ve milletiyle güçlüdür, kudretlidir. Hele ki, bu eğitim kurumlarına ihtiyaç Manisa’da ise, Manisa halkıyla, hayırseveriyle, sanayicisiyle, iş adamıyla her zaman destek vermeye hazırdır. Sizler, bu koltuklarda, Manisa’nın geleceğine dönük eğitim ihtiyaçlarını planlarken, zaten var olan eğitim kurumlarını ortadan kaldırarak, eğitime yeni bir dizayn veremezsiniz” dedi.  

Kapatılma teklifi verilen okulun halen 5 farklı alanda, 1200 öğrenci ile eğitim veren canlı bir organizma olduğunu vurgulayan Tahmilci, “Bu canlı organizmada birtakım sorunlar var ise şayet, bu sorunları çözmek yine sizin görevinizdir. Bu sorunları çözmenin yolu kapatmak, yok etmek olmamalıdır. Basın yayın organlarından da öğrendiğimiz gibi bu eğitim kurumu üzerinde, sürekli birtakım operasyonlar yapılmış ya da yapılmak istenmiştir. Bu köklü eğitim kurumunun, mevcut bir spor salonu neden bir başka eğitim kurumuna tahsisi edilmiştir? Şayet amaç kamu kaynaklarının etkin kullanımı ise, neden birden fazla eğitim kurumunun ortak bir program ve plan çerçevesinde kullanımı sağlanmamıştır? 1200 öğrencinin fiziki yetersizlikler içinde eğitim gördüğü ortamda, neden okula ait 7 sınıf bir başka eğitim kurumu öğrencilerine verilmiştir? Bu yapılırken nakli yapılan öğrencilerin ortaokul seviyesinde, farklı yaş ve pedagojik düzeyde oldukları, okulun yangın merdiveninin duvarlarla kapatıldığı, bahçesinin tel örgü ile çevrildiği, adeta cezaevi formatında, 2019 Türkiye’sine yakışmayan bir tablo yaratıldığı görülememiş midir? Okulda mevcut fiziki alanlar, Ortaokul öğrencilerine yapılan tahsis sonrasında iyice yetersiz hale gelince, neden bazı alan ve dalların kapatılması teklifleri yapılmıştır? Plansız, programsız, geleceği görmekten uzak çalışmaların faturası pırıl pırıl eğitim aşkıyla yanan çocuklarımıza neden kesilmiştir? Bu konuda kim ya da kimler hesap vermiştir, verecektir?
* Okul, yine bu eğitim yılı içinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne devri ile anılmıştır. Bu konuda, önce öğretmen ve öğrenciler okulun devri yapıldı diye bilgilendirmiş, ardından bundan vazgeçildiği ifade edilmiştir. 1200 öğrencinin eğitim gördüğü bu kurum ile ilgili yapılan bir devir  işlemi vardı ya da planlandı ise, bu işlemin öncesi ve sonrası yaşananlar bizlerden neden saklanmıştır? Amaç ya daamaçlar nelerdir? Kamuda şeffaflık ilkesi gereği hareket etmesi gerekenler, hele ki eğitim gibi önemli bir konuda susmayı ve gizlemeyi neden tercih etmişlerdir?” dedi. 

Okula ait A Bloğun, Bir Anadolu Lisesi olarak açılması ve dönüştürülmesi teklifinin Bakanlığa yapıldığını öğrendiklerini belirten Tahmilci, “Yine maalesef bu süreç sır gibi saklandı.  Bu süreçte, değersiz görülen, önemsenmeyen bizlerdik, gençlerimizdi, öğretmenlerimizdi, eğitimin tüm paydaşlarıydı. Birileri sözüm ona, kapalı kapılar ardında, hangi okulun gereksiz, hangi gençlerin harcanacağına karar vermiş, hatta o kadar kararlı bir tutuma girmişti ki, yok edecekleri okulun yerine, isim bile bulup kararını almışlardı. Okulun adı, “Fuat Sezgin Anadolu Lisesi” olacaktı. Bu kararlarını yine sır gibi sakladıkları, süslü kağıtlara yazarak, Bakanlığımıza iletmişlerdi. Ancak unuttukları şu vardı ki, 1200 gencimizin arkasında yılmayan, sesini her platformda duyurmayı gaye edinmiş aileleri, öğretmenleri, vicdan sahibi kamuoyu, sivil toplum örgütleri, 1947 yılından u yana bu köklü eğitim kurumundan mezun olmuş 7’den 70’e mezuniyet sevincini bu sıralarda yaşamış, “Manisa Ticaret Meslek Lisesi Sevdalıları” var. Evet, bizler Ülkemizi, şehrimizi, insanımızı, gençlerimizi çok ama çok seviyoruz. 1200 gencimizin eğitim gördüğü ve yok edilmek istenen, 72 yıllık kültürel bir birikimi olan, Manisa’da herkesin Ticaret Lisesi olarak bildiği, yeni adı ile, “Yunusemre Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’ni korumak, bu eğitim kurumu üzerinde, hukuka, mevzuatlara, akla, bilime uymayan her türlü tasarrufa şiddetle karşı çıkıyoruz. Bu okul ile ilgili alınacak karar ya da kararların ivedilikle tekrar gözden geçirilmesini, mesleki eğitimi, öğrenci ve ailelerini karamsarlığa itecek, somut, reel ve bilimsel hiçbir gerekçesi olmadan alınan ya da alınabilecek karar ve kararlardan acilen geri dönülmesini istiyoruz. Son söz olarak, “okulumuza dokunmayın” diyoruz. İlgililere ve kamuoyuna önemle duyurulur.” diye konuştu.
banner314

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.