HOBİ BAHÇESİ KİRALAYANLAR DİKKAT

banner297

Tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmelerinin engellenmesini de içeren gıda, tarım ve orman alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi, Meclis'te kabul edildi. Buna göre, verimli arazileri satanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. İzinsiz ve ruhsatsız bahçelere metrekare başına ceza verilecek.

ÇEVRE 28.10.2020, 08:24
HOBİ BAHÇESİ KİRALAYANLAR DİKKAT

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'na kabul edildi.

Teklif ile, alkollü içkileri, otomatik satış makineleriyle satan, oyun makineleri veya farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edenler ile basın ve yayın yoluyla tüketicilere satan ve postayla satışını yapanlara 20 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. Saat 22.00 ile 06.00 arasında alkollü içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere 65 bin liradan 320 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

ORMAN ARAZİSİNİ İZİNSİZ KULLANANLARA 2 YILA KADAR HAPİS
'Özel orman' sayılan sahipli arazilerde, ekim ve dikim yoluyla ağaçlandırmanın teşvik edilmesi hedefleniyor. Orman sınırları içerisinde söz konusu faaliyetleri izinsiz yapanlar veya tesis kuranlar, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak.

TÜTÜNE YÜZDE 30 TÜRKİYE ÜRETİMİ KOTASI
Makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi ve alkol üretim ve satışı Tarım ve Orman Bakanlığının denetiminde gerçekleştirilecek.

Tütün mamulü üreticilerinin bir takvim yılı içinde yurt içi piyasaya arz amacıyla ürettikleri ve ithal ettikleri sigara, nargilelik tütün mamulü, sarmalık kıyılmış tütün mamulü ve pipoluk tütün mamulü kategorilerinde kullandıkları toplam tütünün, kategori bazında en az yüzde 30'unun Türkiye'de üretilen tütün olması zorunlu olacak.

TARIM ARAZİLERİNİ AMACI DIŞINDA KULLANANLARA HAPİS CEZASI GELDİ
Tarım arazilerinin arazinin bütünlüğünün bozulmasına ve amaçları dışında kullanılmasına sebebiyet verenlere bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yüz günden bin güne kadar adli para cezası verilecek. Ayrıca bu tüzel kişi hakkında elli bin Türk Lirasından iki yüz elli bin Türk Lirası'na kadar idari para cezası verilecek. Ayrıca, izinsiz ve ruhsatsız bahçelere de metrekare başına ceza kesilecek.

HABERLERCOM

Yorumlar (3)
Akhisarli 1 ay önce
Bu tarz şeyler yine de yakılan ormanlara yapılan oteller kadar zarar vermiyor doğaya ve tarıma keşke diğerlerinin de yaptırımları ağırlaşsa.
mehmet demirci 1 ay önce
şehzadeler belediyesinin hobi bahçeleri yıkılacak mı?
manisalı 1 ay önce
benim anlamadığım hobi bahçelerini şehzadeler ve yunusemre belediyeleri yapıp halka satmadı mı? belediyelere ceza mı yazacaklar. mevcut hobi bahçelerini bozsunlar da görelim.
13
açık