CHP’Lİ BAŞEVİRGEN: “ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI GEDİZ HAVZASININ KİRLİLİĞİNE DUYARSIZ KALIYOR”

banner297

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, yazılı bir basın açıklaması yaparak TBMM’ye Gediz Havzasındaki kirlilikle ilgili verdiği soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın duyarsız kaldığını söyledi.

Çevre 23.01.2020, 10:25
CHP’Lİ BAŞEVİRGEN: “ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI GEDİZ HAVZASININ KİRLİLİĞİNE DUYARSIZ KALIYOR”
banner388

4 Kasım 2019'da Gediz Havzası ile ilgili soru önergesi verdiğini belirten Başevirgen,  aradan geçen 80 güne rağmen Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından  önergesinin cevaplanmadığını belirtti.

CHP’li Başevirgen:  “04.011.2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Tabi Kaynaklar ile Tarım Bakanlığına Gediz Havzasındaki kirlilik ve bu kirliliğe karşı alınan önlemleri sorduğumuz soru önergeleri verdik. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı 15 gün içerisinde ilgili yasa gereği bu önergeleri cevaplamaları gerekirken cevaplamadı.”dedi.

 

CHP Manisa Milletvekili Başevirgen, Enerji, Tarım ve Çevre Şehircilik Bakanlıklarına eş zamanlı olarak verdiği soru önergelerine Enerji ve Tarım Bakanlığından üstün körü de olsa bir cevap geldiğine işaret ederek, “Enerji Bakanlığı 06.01.2020 tarihli cevabında muhatap değişikliği istedi, Tarım Bakanlığı ise 20.01.2020 tarihinde verdiği cevapla, atfedilen Maden İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Gediz Havzasında 212 adet aktif maden sahasının bulunduğunu belirterek soru önergemizi cevaplaması gereken kurumun Çevre ve Şehircilik Bakanlığını  olduğunu ifade etti. Söz konusu bakanlık, Manisa sınırları içerisinde bulunan metalik maden işletmelerini korumak için mi sorularımızı yanıtsız bırakıyor?" diye konuştu.

 

CHP’li Başevirgen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önergeye zamanında cevap vermemesini eleştirerek şunları kaydetti:

“Gediz Havzasının olası kirliliklerden korunması konusunda üst düzey hassasiyet göstermesi gereken Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, bu konuda duyarsız davranıp adeta Gediz Havzasını ölüme terk etmesi kamu vicdanı ve Manisa halkı tarafından kabul edilemez. Bu konuda Sayın Bakanın bir an önce harekete geçmesini ve Gediz Havzasının koruma ve ıslah çalışmalarına ivedilikle hız kazandırmasını Manisa Halkı adına talep ediyoruz.”

Yorumlar (1)
Manisa 2 yıl önce
Bunlar milleti düşünmüyor ki, anca yandaş madenciler kazansın.
31
açık