02.10.2022, 23:31

Cenazelerde helva-ekmek, pide-ayran uygulaması yeniden başlatılmalı   

Türkiye’nin birçok yerleşim biriminde olduğu gibi Manisa’da yakınını son yolculuğuna uğurlamak üzere yolu mezarlıklardan geçmiştir. İşte insanoğlunun en acılı gününde yanında sosyal belediyeciliği iliklerine kadar hisseden ve vatandaşına hissettiren o belediye görevlileri kucaklarındaki helva-ekmek veya pide-ayran kutuları ile sizlerin omuzlarındaki yükü alıyor.

Hatta bu hizmetiyle belediyeler yaptırdıkları memnuniyet anketlerinde mezarlıklardaki bu hizmetiyle birinci sırayı alıyor.

Geçtiğimiz günlerde aynı apartmanda oturduğum komşumuzun babasının vefatıyla birlikte yolum mezarlığa düştü. Cenazemizi toprağa verdiğimiz sırada cenaze sahibi komşumuz yanıma gelerek “Ahmet bey, belediyenin pide-ayran hizmeti yok muydu?” dedi. Bende “Evet var neredeyse gelir“ dedim. Ancak ne gelen ne de giden vardı. İki telefon trafiğinin ardından bu hizmetin tasarruf tedbirleri gerekçesiyle uzun süre önce kaldırıldığını öğrendim.

Pandemi tedbirleri dolayısıyla kaldırıldı denilse onu anlarım ancak ortada ne pandemi ne de tedbirlerle ilgili bir emare kaldı.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı desek kala kala taziye ikramının kaldırılmasına kaldıysak vay halimize vay!

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün övünerek başlattığı ‘Acınız Acımızdır’ taziye ikramının tasarruf tedbirlerine takılması üzücü.

Gerçekten Manisa Büyükşehir Belediyesi ekonomik çıkmazın içerisinde ise farklı kalemlerde de tasarrufa gidebilir.  

Acınız Acımızdır’ diye başlatılan ve memnuniyetle karşılanan o projeyi salt tasarruf tedbiri nedeniyle kaldırmak izahı zor bir durum.

Sadece ben değil o acılı günlerinde mezarlığa gelerek yakınlarını sonsuzluğa uğurlayan cenaze yakınlarının da aynı hissiyatta olduklarını bilin.

Yapmayın el insaf! Tasarrufta en son kaleme alınacak ve rafa kaldırılacak hizmetlerin en başında yer almalı mezarlıkta taziye ikramı.

Manisa il genelinde 1188 mahalle ve 2000’ne yakın mezarlık bilgisine de ulaştım. Rakamlar kaç olursa olsun bugüne kadar bir çok borç yükünün altından başarılı bir şekilde kalkmış olan Büyükşehir Belediyesi, gururlanarak hayata geçirdiği ‘Acınız Acımızdır’ projesini biran önce yeniden hayata geçirmesi en doğru hizmet hareketi olacaktır.

Atalarımız ne güzel söylemiş ‘Zararın neresinden dönerseniz kardır’ demiş. Bence de yol yakınken halkın takdir ettiği siz yerel yöneticilerin takdir gördüğü ‘Acınız Acımızdır’ projesini sorgusuz sualsiz yeniden hayata geçirmeniz temennisiyle sağlıkla kalın. Saygılarımla….

Yorumlar (14)
vatandaş 2 ay önce
peki çam diplerinde içilmeyen ayranların ve yenmeyen ekmek helvaların atıldığını gormüyormusunuz ben her mezarlığa gittiğimde bir çam ağacının dibinde azıcık ısırılmış ekmek helva görüyorum israf ben ce verilmesin İNSANLAR AÇI PAŞLAŞMAYA GELİYOR ESKİNDEN NEGÜZEL DİKOMŞU BİR TENCERE MAKARANA PİŞİRİ VEYA PATATES YEMEĞİ YAPAR ALLAH NE VERDİYSE CENAZE SAHİPLERİ YERDİ ŞİMDİ İSE MİLLET ACI PAYLAŞMAK YERİNE ACIKAN YERİNİ DOYURMAYA GELİYOR YOKMU DAHA PİDE AYRAN DİYOR YAZIK
Manisalı 2 ay önce
Bu önerinize kesinlikle katılmıyorum. Mezarlıkta veya cenaze evinde yiyecek yenilmesi, içilmesi diye bir kültürümüz yoktur. Cenaze sahibinin cenazesine gelenleri mezarlıkta veya evde doyurmakla ilgili bir yükümlülüğü yoktur. Cenaze sahibi zaten acısını, üzüntüsünü yaşamaktadır. Eskilerde cenaze evinde bir hafta on gün yemek pişmezdi, konu komşu akraba yemeklerini getirirdi. Şimdilerde ise cenaze evinden insanlar yeme içme umar, bekler hale geldi. Bu yanlışlıktan tümden dönülmelidir.
VATANDAŞ 2 ay önce
aynen katılıyorum. zaten maddi olarak zorda olan bir ailenin acısına acı katmakta yemek vermediğinde mahcubiyet yaşamakta ve artık neredeyse ayıplanmakta. Bu taziye evlerinde gelenlere yemek, çay, lokum verme adetine tüm türkiyede son verilmesi gerekir.
volki 2 ay önce
kesinlikle sana katılıyorum dostum. Belediyenin böyle bir zorunluluğu yok. O ikramları bu yazıyı yazan gazeteci arkadaş gibi cenaze sahibi kişiye yakın olan kişiler yaptırır. Belediyeyi aramak yerine bu arkadaş tanıdıgı bir pideciyi arasaymış jest yapmış olurmuş.
Kmlylmz 2 ay önce
2000 e yakın mahalle çok fazla gider gelenler yemesin acı paylasmayaami geldiler boğaz için mi
Mukadder Pesensarma 2 ay önce
Bence iyi olur belediye batmaz hayırla her yerde asuhure datilar
Öz Manisalı 2 ay önce
Belediye önce kendi işlerine baksın. ulaşım, altyapı temizlik gibi konuları halletsin. Ondan sonra buralara para harcayıp yedikleri paraları hayır yaptık diye gösterirler.
Tam Manisali 2 ay önce
Bunların yaptığı sosyal belediyecilik değil, şovsal belediyecilik Sayın Ünsal. Mesela vatandaş konser istiyor, hemde en cafcaflısından, Türkiyenin en yüksek su ücretini ödeyelim, ama verdiğimiz paralar şarkıcılara gitsin, ne gereği var şimdi ölü evine ikrammı olurmuş.Adına tasarruf deriz geçeriz.Hem ikramı 10 kişi, konseri 10 bin kişi görür.Bir dahaki seçimde de nal toplarlar artık.
metin 2 ay önce
ahmet abicim şehir içinden sbü muradiye kampüsüne giden birtane araç yok 306 koymuşlar ama şehir dışından gidiyor şehir içindeki öğrenciler ya soğukta yağmurda yürüyecekler yada kuzu gibi aktarma 4 tl verecekler 4 lira aktarma türkiyenin neresinde var defalarca yazdık tınlayan olmadı biz seni yürekli biliriz bakalım sen tınlayacanmı saygılar ölülere karşı verdiğin duyarlılık dirilerede yansıyacakmı
Öz Manisalı 2 ay önce
Ce ibrahim tatlıses ve marşendiz toplulugunu getirir odaha önemli yorum yaziyoruzda ce korkusundan yorumları teyet geçiyorlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın