CBÜ'DE KORONA GÖLGESİNDE BESYO SINAVI

SPOR 20.08.2020, 13:19
CBÜ'DE KORONA GÖLGESİNDE BESYO SINAVI
1/73

Haber: Ahmet Ünsal


Tüm Türkiye’nin Spor Akademisi sonrasında BESYO olarak bildiği isim değişimiyle CBÜ Spor Bilimleri Fakültesi olarak öğrenci alan ‘Yetenek Sınavlarına’ başvuru puanları 180’e indirilince 3265 öğrenci adayı Türkiye’nin 7 bölgesinden Kovid-19 tehdidine rağmen 180 kişinin arasına girebilmek için adeta kıran kıran yarıştı.  Hatta bazı öğrenciler ise sınavlarda sakatlanmalarına karşın hastane dönüşü bile sınavlara katılma cesaretini gösterdi. Sınavlar Kovid-19 gölgesinde CBÜ Spor Bilimleri Fakültesi Spor Komplekslerinde kameralı sistemli sistemle gerçekleştirilirken Dekanlık ise öğrencilerin sağlıklı sınav yapabilmesi için tüm sınav parkurlarını tepeden tırnağa defalarca dezenfaktasyondan geçirdi. Maskesiz aday kabul etmeyen Dekanlık yetkilileri ise öğrenci adayların sınav salonundaki sosyal mesafeyi korunması adına parkurlar arasında şerit sistemi uyguladı. Her sınav öncesinde yapılan kurslar ise bu yıl Kovid-19 tehdidi nedeniyle kaldırıldı. Öte yanda Jimnastik branşı da öğrencilerin kullanacağı minderlerin değiştirilemeyeceği gerekçesiyle kaldırıldı. Ayrıca öğrenci adayları açık alanda yapılan Atletizm 60 metrelik koşuda sıcaktan etkilenmemeleri içinde fıskiyeler açılarak serinlenme imkanı yaratıldı. Muafazakar öğrenci adayları da yetenek sınavlarında oldukça hırslı ve istekli olduklarını kanıtladılar.

Anne ve babalar ise Spor Bilimleri Fakültesine girmek için parkurlarda ter döken kızlarına sınav alanının dışındaki tel örgülerde bağırarak destek verdiler.  

 

46 ÖĞRETİM ÜYESİ SINAVLARA KATKI SAĞLADI    

Spor Bilimleri Fakülte Dekanı Prof.Dr.Murat Taş, Dekan yardımcıları Doç.Dr.Pınar Güzel, Doç.Dr.Kadir Yıldız ve 44 öğretim elemanının katkı sağladığı sınavlarda adaylar Beden Eğitim öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, Rekrarasyon bölümü Artistik cimnastik ve 9 branşa alınacak 180 kişi için 3265 kişi günler boyu ter döktü. 108 MİLLİ SPORCU BAŞVURUDA BULUNDU 

Geçtiğimiz eğitim döneminde 245 kişinin mezun olduğu Spor Bilimleri Fakültesine çeşitli spor dallarında Avrupa dereceleri olan 108 milli sporcu da girmek için başvuruda bulunduğu belirtildi. 

Başvuru puanlarının 180’e indirilmesiyle birlikte başvurunun eski günlerde olduğu gibi yoğunlukta olduğu sınavlar iki düzeyde yapıldı. 

Beceri Koordinasyonla adı altında yapılan sınavlarda adaylar, Futbol, Basketbol,  Hentbol ve 60 metre koşu parkurlarından geçti. Bireysel Branşlarda ise adaylar Tekwando, Karete, Yüzme, Artistik jimnastik ve Tenis parkurlarında mücadele verdi. 

Beden Spor Öğretmenliğine alınacak 40,Spor yöneticiliğine 50,Rekrerasyon bölümüne 40 Artistik jimnastik ve 9 branşa alınacak olan 50 öğrenci için kızlarda 679 erkeklerde ise 2586 bunaltıcı sıcağa adeta meydan okudu. 

Manisalılar kazananların gözyaşları sevince, kaybedenlerin hüzne dönüştüğü sınava tanık oldu. 

Spor Bilimleri Fakülte Dekanı Prof.Dr.Murat Taş, yeni öğretim dönemine yetiştirilmeye çalışılan yeni fakülte binasındaki çalışmaların ise tüm hızıyla sürdüğünü, Fakülte bünyesinde bulunan bazı yapılardaki eksikliklerin ise yeni eğitim öğretim dönemine yetiştirileceğini ifade etti.