17.01.2021, 14:05

Bu yazı otobüs şoförleri için

Manisa günden günde büyüyor, değişiyor. Kentte nüfus arttıkça da yeni sorunlar ortaya çıkıyor. Yetkililer de sorunları çözmek için yeni öneriler sunuyor. 
Değişimlerin yaşandığı alanlardan biri de hiç şüphesiz ulaşım. Manisa, Büyükşehir olduktan sonra yeni kavşaklar, yeni güzergahlar hatta yeni otobüsler türedi.
Eski tip araçların yerini modern araçlar almaya başladı. Özellikle çevreci kırmızı otobüslerin ulaşıma büyük katkısı oldu. Birçok kentten önce elektrikli, çevreci otobüsleri kullanmamız artı puan. Bugün Manisa Büyükşehir Belediyesi ile İtalya’da Roma Belediyesi şehir içi ulaşımında aynı araçları kullanıyor. Bu gerçekten takdire şayan bir değişim.

*  *  *
Bütün bu yeniliklerin yanında değişime uyum sağlayamayan birileri var: Otobüs şoförleri. Şoförler henüz Büyükşehir havasına girmiş görünmüyor. Bazılarını tenzih ederek söylüyorum ama asabi, kızgın, öfkeli şoförler toplumda büyük antipati yaratıyor.

Otobüs şoförleri hakkında çok sayıda şikayet alıyoruz. Telefonla arayıp şikayet eden sayısı arttı. Çevremizdeki insanlardan bile iyi duyumlar almıyoruz. 

Bir halk otobüsünde yakın zamanda yaşana bir olay şöyle; 
Bir ablamız çocuklarıyla otobüse biniyor. Şoföre 100 TL uzatıyor. Şoför bozduramayacağını söyleyince, durakta indirip parayı bozdurmasını söylüyor. Kadın ve çocukları aşağı iner inmez şoför ‘Başka araca binersiniz’ deyip gaza basıp gidiyor.

Bu olay yaşananlardan sadece biri. Bunun gibi birçok örnek var.

Kendi tanık olduğum olaylar da var.

“KAÇ YAŞINDASIN?”

Yakın zamanda bir yolcu ile otobüs şoförünün dakikalarca tartışmasına tanık olduk. Şoför, yolcuya ‘Kaç yaşındasın’ diye soruyor. Yolcu ‘63 yaşındayım’ diyor. Şoför bu kez ‘Hayır 65 yaşındasın’ diye ısrarcı oluyor. 
(Haydaaa) Nasıl çıkacağız bu işin içinden? Şoförün kimlik sorma yetkisi var mı? Hayır. 
65 yaş üstü ise güvenlik güçleri kimlik sorabilir, cezasını da onlar yazabilir. Otobüs şoförünün bu polemiklere girmesine gerek yok.

DURAK ATLAMA

Şoförlerin sıkça tanık olduğumuz yanlışlarında biri de durak atlamaları. Yani daha nazik deyişle, bazı duraklara uğramamaları. 
Kazım Karabekir Mahallesi’nde ikinci demiryolunun altında kalan 3-5 durağa uğramayan 8 numaralı hat şoförleri… Garaja girmemek için stadyum önünden Ahmet Bedevi Mahallesi’ne dönen 9 numaralı hat şoförleri… Durakta el sallayan yolcuyu, güzergahını tamamlamak için geç kaldığını ima ederek durağa uğramayan otobüs şoförleri… 

Bunlar benim tanık olduklarım. Gerçekten 185’i arayıp şikayet etmekten ben yoruldum. 
Bu böyle olmamalı. 
Ulaşımdaki bu kadar güzel değişimin yanında otobüs şoförlerin bu gibi hareketleri yapılan hizmetleri gölgeliyor gibi geliyor. 

ŞOFÖRLERİN SORUNLARI

Bunlar vatandaşın sitemiydi.
Bir de otobüs şoförlerinin de ilettiği şikayetler var.

Geçenlerde halk otobüsüne bindiğimde, şoför ağabey sordu, ‘Gazeteci misin?’ Elcevap ‘Evet abi.’
“Bizim sorunlarımızı da yazsanıza… Fazla mesai yapıyoruz. İzin yapamıyoruz. Sürekli araç değiştiriyoruz. Pazar önünde oluşan trafik ve servis trafiğinde zaman sorunu yaşıyoruz…” 

“Sizinle röportaj yapalım mı, isminizi, talebinizi alalım” deyince, yanaşmadı.

Şoförlerin de tabii kendine has sorunları var. Bu sorunların da iyileştirilmesi gerekiyor. Ancak tüm bu sayıların yanında şoförlerin vatandaşlara karşı daha hassas olması gerektiği kanaatindeyim. Yolcularla sürekli münakaşaya giren, öfkeli şoförler, kötü izlenim bırakıyor. 

NELER YAPILMALI?

Öncelikle halk otobüsü şoförlerinin talepleri dinleyerek, yaşadıkları sorunlar analiz edilmeli. 

Halk otobüsü şoförleri ile haftalık anket ve aylık görüşmelerle yaşadıkları aksaklıklar ölçülüp, sorunların çözümü için değişikliklere gidilmelidir.

Şoförlere halkla ilişkiler alanında bilgilendirmeler yapılarak iletişim ve uzlaşı yetisine katkı sağlanmalıdır.

Vatandaşların önerileri dikkate alınarak kural ihlali yapan şoförler uyarılmalı, devamlılık halinde görev değişimine gidilmelidir.


Bunlar şahsi gözlemlerim. Eğer dikkate alınmazsa ulaşımda yaşanan sorunların daha fazla artacağı kanaatindeyim. Bugün bu sorunları iyileştiremezsek yarın daha farklı sıkıntılar doğabilir.
Dikkate alınması dileğiyle…

Yorumlar (8)
Manisalı 1 ay önce
Hiç bir olaya tek açıdan bakarak gerçekçi/kalıcı çözüm bulunamaz. Sadece yolcuların gözünden bakarak veya sadece Şoförlerin gözünden bakarak çözüme gidemezsiniz, sayın yazar da yazısında buna temas etmiş. Bu sadece ulaşımda değil, hayatın her safhasında, her meslek dalında, her sorunda böyledir. Örneğin; Ülkemizde Eğitim de sorun var bunu herkes kabul ediyor, peki sorun sadece sistemde mi? sadece Öğretmende mi? Sadece Öğrencide mi? HAYIR. Sorun sarmalı zincirleme gelişiyor, Sistemde ki hatalardan tutun, çocukların yetişmesindeki aile ve aile kültürünün oluşmasındaki ülke etkenlerine kadar, Öğretmenin içinde bulunduğu duruma kadar. Sorunun her ayağında, her ayağın içindeki koşullara kadar iniyor sorunun kaynağı. Öğretmen var kadrolu, sözleşmeli, ücretli! Saat başına ücret alıp geçim sıkıntısı yaşayan, şözleşme bitiminde görevde kalma kaygısı yaşayan bir öğretmenden geleceğe nesil yetiştirmesini bekleyemezsiniz, bu Öğretmen istese de kendini derse öğrenciye kendini veremez. neyse biz konumuza dönelim, Kısaca, Toplu taşıma Şoförü insanca bir çalışma(ücret, çalışma saati vs) içinde olacak ki, olumlu psikoloji ile yolcularada bu psikolojiyi yansıtabilsin, sadece 1 örnek verelim, trafik de insanlarla beraber akacaksınız ki stresli olmasın, yoksa durağa yaklaşmak üzere sağ şeride geçmek isterken sağından motorlu kurye ve araçların ısrarla sıkıştırması o şoförün stresini ve psikolojisini gün boyu ne hale getireceği aşikardır. Bundan dolayı Trafikteki tüm insanların Trafik adabını uyması şoförün araç başında psikolojik davranışında ciddi bir etkendir. Gelelim Şoföre, zorlu ve stresli bir trafik içinde gittikleri için onlara hak verdik diye tüm davranışları olumlu diyemiyoruz maalesef, yine 1 örnek vermek gerekir ise kullandıkları araç özel binek oto değil, yolcu biniyor kartı gösteriyor, tam koltuğa doğru ilerleyecek ki, otobüs binek araç gibi kalkış yapıyor, haliyle yolcu dengesini kaybedip savruluyor, aynı durum durarken de yaşanıyor, yolcu inmek için ayağa kalkıyor ilerlerken ani bir frenle yine savruluyor. Yaşlısı var, çocuğu var hatta geçenlerde kucağında çocukla bir bayan, düşüp başını bir yere çarpsa, sonucu!? İnanın o sarsılmalar eklem ve omurlarda küçük çaplı hasarlar oluşturabilir, bunların ceremeleri ileriki yaşlarda çıkabilir. Buıırada tüm şoförler aynı şekilde kullanıyor demiyorum ama kullanan var, inanın şahsen binek aracımı o şekilde sarsmıyorum, duracağım yere yaklaşır iken ivmeyi ayarlayıp vites düşürerek kademeli şekilde yavaşlıyor, frenleri durmanın son noktasında kullanıyorum. Aracı ve içindekileri sarsmamış, yakıt tüketimini azaltmış, fren balatalarını korumuş oluyorum. Sorunların çözümünde herkes hep beraber gayret gösterelim.
Muhammed Vatansever.... 1 ay önce
Eline kalemine sağlık versin çok güzel yazmışsın kardeşim....
İlker 1 ay önce
Diyar aslan kardeş yazdiklarina bir otobus şoforu olarak tek tek cevap vermek istedim 100tl verdigi icin indirilen vatandaştan tum camiamiz adina ozur dilerim ancak sofor parayi bozamaz diye 200 tl 100 tl verip ucretsiz yolculuk yapmaya calisanlarida yazsaydin keske 65 yaş ustu yolcu tasinmasi yasak eger tasinirsa cazai işlem uygulacagi icisleri bakanliğindan gonderilen genelgeyle belirlendi siz içişleri bakanindan daha yetkili iseniz o başka... duraklari es gecen,guzargahtan cikan soforlere cezai islem uygulaniyor ancak manisada her sokaga otobus girsin isteniyor lalapasa mahallesi akmescidin ust bolgesine yillardir arac gitmez o insanlar yuruyerek asagi bolgeye geliyorlar ancak nurlupinar ve akpinar mahallelerinin her sokagina otobus giriyor insanlar yurumek istemiyorlar seferlerin suresi uzuyor 26 km lik yolu 1 saat 40 dakikada tamamliyoruz tekrar sefere cikmak cok zaman aliyor insanlarin olmadigi bolgelere dahi otobus girsin isteniyor izmir istanbul ve ankaradan gelen insanlar bu sekilde toplu tasima mi olur gidecegimiz yere varamiyoruz diyorlar seferler uzun suruyor diye yolcular binmek istemiyor.Sinirli ve asabi sofor arkadaşlarimiz bizde farkindayiz bu arkadaşlar adima manisa halkindan ozur dileriz bir dahaki yazinizdan once bizim bir kac seferimize eşlik ederseniz olaylara daha saglikli yorumlar getirebilirsiniz
Özgür 1 ay önce
evet kısa bile olmuş yazdıklarınız, ancak otobüsün 26 km yolu 1 saat 40 dakikada gitmesi, bazı yerlerde her sokağa bazı yerlere ise hiç girmemesi, bazı yolcuların şoföre hakaret etmesi, bazı şoförlerin ise yolculara hakaret etmesi, bazı hatların çok dolu bazılarının ise bomboş olması, manisakartı herkesin alamaması veya limitler dahilinde dolum yapılamaması, halen nakit para ile yolculuk yapılması, hatların, saatlerin gelişi güzel değişmesi, gibi bir çok sorun var biliyoruz ama bunu düzeltecek adamlar belediyede çalışıyor, maalesef liyakatsiz adamlar iş başında olunca sonuç bu oluyor.
Adakale de oturan vatandaş 1 ay önce
14 numaralı hattin güzergahı sizce doğrumu. İnsanlar çarşıya ulaşamıyor. Güzergahın acilen değişmesi gerekir. Otobüslerin ulupark sultan önü bit pazarından gitmesi gerekir. Saygılar.
şöfor 1 ay önce
belediye halk otobüslerinin hakkını yedikçe bu sorunlar daha çok olur
GARİBAN EMEKLİ 1 ay önce
BENİM KIZIM CUMA GÜNÜ MESİR MAHALLESİ ŞOK DURAĞINDA BEKLİYOR 12 otobüse el sallıyor şöför bey telefonla konuşuyor otobüste yer var birde ön koltukta kişi ile muhabbet ediyor bagırmamıza rahmen durmadı ve kızımın randevusu iptal oldu artık söför beylerin keyfine göre otobüslere biniyoruz.coğu stresli yolda kızdığında küfürlü konusuyor telefon muhabbetleri bitmiyor.tamam onlarında haklı oldugu konular var ama magdur olan biz saygılı ve kuralları ihlal etmiyen gariban halka oluyor.yer manisa mesir mah.gün cuma saat 10 35 işte bir acı gercek daha beklemek ayrı sorun bekleyipte ulaşacağın yere ulaşamamak ayrı sorun.garıban halkın cilesine hem söförler dernegi hemde belediye el atması lazım.daha egitimli stresini halktan çıkarmayan saygılı söförler olursa daha güzel ulaşım saglanır.saygılar herkese sağlıklı huzurlu bir yaşam dileriz
Coşkun Üzgaş 1 ay önce
Havuz sisteminin biran önce iptal edilmesi lazım . Eskiden Şöforler hep sağa sola bakarlardı belki ara sokaklardan yolcu çıkar diye ama şimdi ise öyle bir tasası yok şöforün 10 yolcu da taşısa 100 yolcu da taşısa aynı parayı alıcam diye düşünüyor sonuçta halk mağdur oluyor
11
açık