İzmir'de kalbi 127 kez duran hasta, hayata tutundu

banner297

Ritim bozukluğu nedeniyle nabzı 300'e çıkan hasta, radyofrekans ablasyon adı verilen operasyonla sağlığına kavuştu.

Bölge 03.08.2020, 16:18 03.08.2020, 16:24
İzmir'de kalbi 127 kez duran hasta, hayata tutundu

İzmir'de, yeniden ayağa kalkmasının mucize olarak görüldüğü 33 yaşındaki Zeynep Tekeliler, sağlığına kavuşmayı başardı.

Konak ilçesinde yaşayan bir çocuk annesi Tekeliler, geçen hafta rahatsızlanmasının ardından yakınları tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Araştırma Uygulama Hastanesi Acil Servisi'ne götürüldü.

Yapılan tetkiklerde kalbinde ritim bozukluğu olduğu belirlenen genç hasta, yoğun bakım servisinde takip edilmeye başlandı.

KALBİ 127 KEZ DURDU

Kalbinde meydana gelen ölümcül ritim bozukluğu nedeniyle kalbi bir günde 127 kez duran hastaya şok tedavisi uygulandı.

Kardiyoloji Uzmanı Emin Evren Özcan tarafından acil ameliyat kararı verilen hasta, açık kalp ameliyatına gerek kalmadan, kasıktan uygulanan 3 boyutlu radyofrekans ablasyonu yöntemiyle tedavi edildi.

Kalp ritmi normale dönen Tekeliler, yoğun bakımda sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

İzmir'de kalbi 127 kez duran hasta, hayata tutundu #1

"AYAĞA KALKACAĞIMI MUCİZE OLARAK GÖRÜYORLARDI"

Zeynep Tekeliler, kalbinde yaşadığı ritim sorunundan dolayı çok zor günler yaşadığını, yakınları tarafından hastaneye getirildiğini bile hatırlamadığını söyledi.

Bir daha 4 yaşındaki çocuğunu görememekten çok korktuğunu belirten Tekeliler, "Yoğun bakımda geçen süre beni çok korkuttu. Bir gün içinde kalbim sürekli durdu. Doktorlar şok cihazıyla beni yaşatmaya çalıştı. Yakınlarım benim yeniden ayağa kalkabileceğimi mucize olarak görüyordu ama doktorum Emin Bey yaptığı ameliyatla beni yeniden ayağa kaldırmayı başardı. Çocuğuma sarılmayı çok özledim. İnşallah taburcu olduktan sonra ona kavuşacağım." dedi.

İzmir'de kalbi 127 kez duran hasta, hayata tutundu #2

"NABZI DAKİKADA 300'Ü BULUYOR"

Kardiyoloji Uzmanı Emin Evren Özcan ise ritim bozukluğunun, sık görülen kalp hastalıkları içinde yer aldığını, kimi zaman ölümcül sonuçlar doğurabildiğini ifade etti.

Hastalarını sağlığına kavuşturmak için zamana karşı mücadele verdiklerini dile getiren Özcan, "Hastamızın nabzı dakikada 300'ü buluyor, bu da kalbinin durmasına neden oluyordu. Ventriküler fibrilasyon adını verdiğimiz bu ritim bozukluklarında acil olarak şok tedavisi ile kalp ritmini normale döndürmekteyiz. Fakat genç yaşına rağmen Zeynep Hanım'ın ritim bozukluğu çok dirençliydi. Hastamızın kalbi bir günde 127 kere durdu. Arka arkaya uygulanan şoklar nedeniyle göğsünde yanıklar oluştu." dedi.

Manisa Haberleri, Manisa, Haber, Haberler, Manisahaber, Bel, Wikipedia

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu