BİR ÇÖP HİKAYESİ


MEHMET GÜZGÜLÜ

MEHMET GÜZGÜLÜ

12 Şubat 2019, 12:21

Düşündünüz mü hiç, Büyükşehir olmak Manisa’ya neler kazandırdı?
Ben bazen düşünüyorum, neler kazandık, neler kaybettik diye…
Bugün çöp ve çöplük üzerine Büyükşehir olmanın getirdiği artıları incelemek istedim.

Manisa’nın, Büyükşehir sınırları içinde 1088 mahallesi vardır.  Bunlardan 800  üzerindeki yerleşim birimi  , geçmişte ,   köy  dediğimiz yerlerdi.   Geçmişte köylerde çöp toplanmıyor , muhtar  ya uygun bir yere döküyor  ya da köylümüz,  arazinin  bir yerin de imha ediyordu.
Beldelerin durumu bunlardan farklı değildi.  Büyükşehir olmadan Manisa ilinde 68  belde bulunmaktaydı.  Bu 68 Belediye Başkanı, 68 temizlik işleri müdürü demekti. Belde belediyemiz çöpleri beldelerinde toplamasına  topluyorlardı,  tamam da toplanan çöp ne oluyordu? Başkan veya meclis  tarafından uygun görülen beldenin,  bir yerine  çöpler  dökülüyordu.  Bu belde çöplüğü her geçen gün büyüyor ve etrafa hastalık saçıyordu. Bazı beldelerde çöplükten sızan sulu atıklar yer altı  su kaynaklarına yakın olduğu için beldeye hastalık saçıyordu.
İlçelerin de beldelerden farkı yoktu. İlçe belediyesinin daha çok çöp arabası, dolayısıyla daha çok çöpü vardı.  Dağ yığınlarını andıran çöplükler  etrafa  zarar vermeye devam ederken arada sırada biriken gazların patlamaları ile  kendilerinin,  gelecekte büyük tehlike olacağını haber veriyordu.  Manisa Belediyesi zamanında Turgut Özal Mahallesi’ndeki çöplükte çıkan yangınlar  ve patlamalar  hala hafızalarımızda kayıtlıdır.

Buraya kadar eskiyi  şöyle bir hatırlatmak istedim.  Büyükşehir olunca  ne mi oldu? Önce Manisa il merkezinin en batı ucunda Uzunburun’da  katı atık bertaraf tesisi ve düzenli depolama tesisi adı verilen  dev bir tesis yapıldı.   Bu tesis nasıl bir tesis derseniz,  tam bir çöp canavarı!  17 ilçeden toplanan çöpler oraya gelmesine rağmen daha yok mu diyen cinsinden.
Tamam da o ilçelerden çöpler buraya nasıl ulaşıyor?   Önce her ilçede  çöp araçların yanaşıp çöpleri rahat boşaltacağı,  çöp ara istasyonları ve rampaları  planlandı ve yapıldı.  Bu istasyonlara gelen çöpleri sıkıştırarak  toplayan,   tır  konteynerleri yerleştirildi. Bu konteynerlerde  sıkıştırılarak  doldurulan  çöpler  tırlarla  Uzunburun  tesislerine  getiriliyor.  Burada ekipler ve cihazlarla  dönüşüme  girebilecek, şişe, kağıt gibi maddeler çöpün içinden ayrıştırılarak  ekonomiye dönüşümleri sağlanıyor.  Kalan çöpün içinden yumuşak atık da dediğimiz yemek atıkları gibi çöpler ayrı bir yere toplanarak bunlardan gübre elde ediliyor. Geriye kalan sert maddeler ayrıştırılarak çimento  fabrikalarına verilip  ekonomiye katkısı sağlanıyor.

İçinden faydalı her maddesi alınmış  son atıklar lot adı verilen  büyük havuzlarda kontrollü  çürümeye terk ediliyor. Bunlardan da  ne mi elde ediliyor? Biriken metan gazından elektrik elde ediliyor.

Tesisin çalışmasını en basit şekilde anlatmaya çalıştım. İyi de   artık çöp dökülmese de 17 ilçede ki çöplüklerin hali ne olacak, derseniz, onlarında  rehabilitasyonları  başladı.  Önce Şehzadeler ilçemiz Turgut Özal Mahallesi’ndeki  ve Turgutlu ilçemizdeki  eski çöp alanları  dönüşüme uğruyor. Bu çöp alanları, kontrollü   bir şekil de yok edilirken  ayrıca elektrik elde ediliyor.  Eski Manisa çöplüğünden elde edilen elektrik,  Büyükşehir Belediyesine  gelir getirmeye başladı bile. Bu alanlar  birkaç yıl sonra  kullanılabilir, araziler haline  getirilecek, belki de kıymetli tarım arazisi olacaktır.

Büyükşehir olmanın  artılarından biridir çöp konusu , inşallah başka birkaç artısını da başka yazılar da yazarı .
Allah’a emanet olunuz.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
3. Murad - 4 ay önce
Götürdüklerini de yazmanızı bekleriz. (Toplu ulaşım, v.b.)
Avatar
45 Tarzan - 4 ay önce
Fotoğraftaki görüntü bile ne kadar çirkin bir yapılaşma olduğunun bir göstergesidir.
Avatar
Koray - 4 ay önce
Sn Başkan, bir çok hizmete şahidiz sağ olun. Fakat sıkışmış kalmış, konut yetersizliği olan var olan konutlarında çok pahalı kirasının bile afaki olduğu bir şehirde yaşıyoruz.
Avatar
- 4 ay önce
Sn Güzgülü Uncubozköy modern bir yerleşke görüyoruz, Nurlupınar bölgesi hangi Büyükşehir belediyesine bağlı. Manisa dan dışlamayalım lütfen.
Avatar
Ayfer Gür öğrenci - 4 ay önce
Manisa trafiği çok sıkışık, araçlı ve yaya olarak sıkıntı yaşanıyor, kiralık evler çok pahalı. Akşam saatlerinde bir çok yerden geçmek güvenlik açısından sakıncalı. Çok psikopat ve dengesiz insanlar var. Kısaca çok problemli bir il.
Avatar
LÜTFİ KÜZEY - 4 ay önce
KESKE BUYUK SEHİR OLMASAYDİK.KUCUK KALSAYDİK.ESKİ MANİSA KALSADİK..BİR ASFALT DOKTUREMEDİK.KARAALİ MURADİYE VİLLALAR BOLGESİ BAGLANTİ YOLUNA.YUNUSEMRE BEYAZ MASAYİ ARİYORSUN.BUYUKSEHİR YAPACAK DİYORLAR.BUYUKSEHİRİ ARİYORSUN YUNUSEMRE BELEDİYESİ YAPACAK DİYORLAR.SN CENGİZ ERGUN İLE SN CERCİNİN ARALARİNDA BUZ DAGİ OLMASİ MANİSANİN BU BOLGESİNİ BİTİRDİ.FOTOGRAFLARDA GOTUYORUZ MESİR FESTİVALİNDE SN CERCİ YOK.SEHZADELER BELEDİYE BASKANİ VE CENGİZ ERGUN KOL KOLA YURUYOR KORTEJDE SN CERCİ YOK.BU MU BUYUKSEHİRLİK ALLAASKİNA.MANİSANİN BU YAKASİ TURKİYE DİSİNDAMİ.BİZ YUNANİSTANDA Mİ YASİYORUZ BEYEFENDİLER.LUTFEN..
Avatar
hehe - 4 ay önce
110 milyona yaptığınız "Katı Atık Bertaraf Tesisi" kar mı yapıyor zarar mı? Bunu Manisalılar olarak bilmemiz lazım değil mi.
Avatar
Kazım Şenli - 4 ay önce
orkun şıktaşlı gelecek dertler bitecek