"BEYAZFİL YIKILMASIN!"


Naime SİMSAROĞLU

Naime SİMSAROĞLU

19 Şubat 2018, 21:13

Allah var, şu Beyazfil'in geçmişiyle ilgili hiç araştırma yapmadım. Gündem de pek takip etmediğim için neler yazıldı, çizildi? Kimler ne düşünüyor? Hangi çevreler konuya nasıl bakıyor? Hiç bir fikrim yok. Ama doğma büyüme ve hatta e-devletin kayıtlarına göre 3-5 kuşaktır öz be öz Manisalı olmaktan aldığım cesaretle yazıyorum bu yazıyı. Duygusal bir yazı yani. Dolayısıyla bu yazıda, bilimsellik, akılcılık, mimari değer, araştırma, doğrular, gerçekler, tarihsel bilgi filan hiç birini aramayın bulamazsınız. Çünkü yok.
Dediler, "Beyazfil yıkılacak yerine AVM yapılacakmış", "Yok ya" dedim, "Kafayı mı yedi bu kent?" 
Evet ilk tepkim bu. 
Sonrasında hemen oturdum yazıyorum. Konunun üzerinde şöyle 3-5 saatlik bi düşünme molası bile vermeden kendime.
Düşünmeye gerek yok ki bu konuda.
Araştırmaya, tarihsel bilgiye filan ihtiyaç olmadığı gibi, "neden, niçin?" e de gerek yok. Çünkü geçerli olabilecek bir neden olamaz bu konuda. Hatta, kent lehine kazançlar, milyon dolarlar filan söz konusu olsa bile olamaz. Bazı şeylerin parasal karşılığının olmadığını, olamayacağını her aklı başında insanın bildiği gerçeğinden hareket ediyorum sadece. Çocukluğunu kaç paraya satar ki bir insan? "Gençliğinizin ederi ne kadar beyler? Ödeyip alalım elinizden." desem mesela... Rasyonel, irrasyonel, kesirli, üslü, bilinen tüm matematiksel rakamlarla bir fiyat verebilir misiniz bana???

Doğduğunuz evin yıkılmış olduğunu gördüğünde bile içi burulan insanlardan değil misiniz yoksa?  Saklambaç, sek sek, beştaş oynadığı sokaklardan geçerken gördüğü değişikliklerle sarsılanlardan değilseniz, afedersiniz hangi gezegendensiniz?
Sizi bilmem de ben "Hulusi Can kokusunu" bile özleyen Manisalı'lardanım. Çok mu duygusalım? Aman böyle olayım, böyle kalayım. "Tamamen duygusal" saflarına hiç atmasın hayat beni.
Beyazfil'in hastane olduğu günleri hep hatırlayayım mesela. Yakınlarımı ziyarete gittiğimiz anları. Beyazfil önü buluşmalarımı, çiçek pastanesinde yediğim dondurmalı spangileleri, çocuk gözlerle hayran hayran izlediğim beyaz heykeli, hemen yakınındaki Havuzlu Çarşı'yı, sinemayı, pamuk şekeri, dondurmayı, gazozu, balonu hep hatırlayayım. Çünkü onlar benim çocukluğum. Erdinç Abi'nin dükkandan alınan ciciler kalsın hafızamda. Etrafında Gödeler var, Şekerci Erdoğan, Sümerlerin gelinlik dükkanı, Kaveci Gül, Yüncü Erdal, ohooo dünyaca dükkan, çarşı orası. Çocukluğumun çarşısı. Gençliğimde de ilk ofisim, Beyazfil'in karşısındaki ara sokak. Emek Matbaasının üstü. "Nerde buluşcaz? Beyazfil'in önünde. Şurası nerde?Beyazfil'den sağa dön.." milyon tane diyalog var böyle. Siz de yok mu? Hatta doğru soru: Olmayan Manisalı var mı?
Bunlar hafıza beyler. Eloğlu, bin yıllık, beşyüzyıllık hafızasına sahip çıkıyor, çıkıyor da kimliği olan, ne idüğü belirli kentlerde yaşıyor. Biz de turist olarak gidip, hayran hayran gezip, euro, dolar saçıp "vay be" diye diye dönüyoruz o şehirlerden.
Şurda kendi ömrümüzle sınırlı 50-60-100 yıla bile sahip çıkamıyor ve kentle özdeş değerleri, diğerlerinden ayırt edemiyor isek valla anlamı yok "Manisalı'yım" demenin. Manisa'yı Manisa yapan değerler kolay harcanmamalı ki; Manisa, Manisa olsun. Biz de oralı olalım. 
Manisa'yı Manisa yapan değerlerden maddiyat uğruna veya siyaset uğruna veya herhangi birşey uğruna vazgeçebiliyorsanız 
ben sizinle hemşehri olmayayım mümkünse. Çok da umrunuz değil tabii benimle hemşehrilik durumu, biliyorum da olsun, ben yine de yazayım. Hiç yoksa ilerde torunlara gösterebilcek bir yüz akım olur. "Dediydim ben ama oralı olmadılardı" derim.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özlem Karacasu - 1 yıl önce
Başka platformlarda yazmıştım burada da yazayım. Beyazfil'i çevreleyen sütunlar üzerindeki üstü kapalı alan, sıcak ve yağışlı Güney Avrupa ülkelerinde kullanılan faydalı bir mimarlık örneği. Rant yüzünden bir tane yeni binada bulamazsınız. Yeri gelince "ırmağının akışına ölürüz" diyoruz ama memleketimizi asla korumuyoruz.
Avatar
ergun1071 - 1 yıl önce
NAİME HANIM YAZINIZI BÜYÜK BİR ZEVKLE OKUDUM ...TEŞEKKÜR EDERİM...BENİM TEKLİFİM BELEDİYENİN PARASI ÇOK...ORASINI SATIN ALIP ...YERALTINA 3 KATLI OTOPARK ÜZERİNE DE PARK VE SOSYAL TESİSLER YAPSIN....BÖYLELİKLE O BÖLGE NEFES ALIR...SİZDE TAKDİR EDERSİNİZ Kİ BEYAZ FİL BİNASI ESKİ SOVYET BİNALARINA BENZİYOR HİÇ BİR ESTETİĞİ YOK....
Avatar
isa - 1 yıl önce
beyazfil ile ilgili bu düşünceniz geçekten bu bina için hiç de mana kazanmıyor. Ulucami, sulatn cami vb hatta Taş fabrika için de kabul ama beyazfil için çok zorlama bir konu. O alanı boş bırakıp ortasına gerçekten beyazfil heykeli yapsalar daha hayırlı. AVM ye gelince otopark olmayan bir yerde ancak çarşıda çaışan memurların uğrak yeri olabilr o da yüklü alışveriş yapılmasını engeller. Altı otapark olsa bile AVM için manasız
Avatar
Safigül Ç. - 1 yıl önce
Hayatımızda Avm diye bi kavram olmadığı yıllarda; büyük küçük dükkanları, mağazaları, kavhesi, pastanesi, börekçisi çiçekçisi, hatta süs havuzu ve sinemasıyla komplike bir avm olan Beyazfil binasının yıkılıp yerine avm yapılmak istenmesi traji komik... Beyazfil, ,Manisalı'nın buluşma adresi, Manisa'nın simgesi, son yıllarda kaderine terkedilmiş haliyle bile şık ve kişilikli bir yapı, Beyazfil'in yıkılması şehrin en az 60 yıllık hafızasını silmektir, Manisa'ya ihanettir...
Avatar
kaan - 1 yıl önce
Parayı veren düdüğü çalar bu devirde geçerli olan bu maalesef.... Bende yıkılmasıni istiyorm lakin büyük bir otopark yapılabilir,değişik peyzaj çalışmaları ile estetik bir görünüm kazandırılabilir.... Hulusi can'ın kokusundan bahsetmissiniz. Gerçekten kokudan o dükkana girilmiyordu