SOKAK KÖPEKLERİNİN GARİP DAVRANIŞI

banner297

Manisa’da vatandaşlarla hayvan severlerin sık sık karşı karşıya geldiği sokak köpekleri sorunu büyüyerek devam ediyor. Manisa’da hemen her sokakta bulunan sevimli dostlarımız zaman zaman park halindeki araçlara da zarar veriyor. Bu görüntülerden biri 2.Anafartalar Mahallesinde yaşandı.   

Asayiş 06.04.2022, 00:02 06.04.2022, 00:05

Manisa’da son yılların en büyük tartışma konularından biri haline geldi sokak köpekleri sorunu. Vatandaşlarla hayvan severlerin karşı karşı kaldığı, çözüm bekleyen bir sorun. 
Manisa’da belediyeler yeni barınaklar yapmak için harekete geçti. Ancak köpek popülasyonu kısırlaştırma yöntemiyle kontrol altına alınmadığı sürece sorun devam edecek gibi duruyor.   
Sokak köpeklerinin araçların peşinde koşması, bisikletlilere ve at arabalarına havlaması içgüdüsel bir davranış olarak biliniyor. Ancak park halindeki arabalara saldırmaları çok nadir görülen bir durum. 
Manisa 2.Anafartalar Mahallesinde park halinde bulunan onlarca aracın arasında bir ticari aracı hedef alan 2 sokak köpeği uzun süre aracın etrafında dolaştı. Tampon ve ön kısımda koklayan köpekler zaman zaman da plastik kısımları ısırmaya çalıştı. 
Bu garip davranışlar bir vatandaşın dikkatini çekti ve o anları görüntüledi. Köpeklerin bu davranışı neden sergilediği tam olarak bilinmiyor. Belki de bir koku aldılar. Çevredeki vatandaşların müdahalesiyle köpekler araca daha fazla zarar vermeden uzaklaştırıldı. 
KÖPEKLER PARK HALİNDEKİ ARACI NEDEN PARÇALAMAK İSTİYOR?
Benzer bir durum Sakarya’da yaşanmıştı. Sakarya’da sürü halinde gezen sokak köpeklerinin park halinde bulunan bir otomobilin tamponunu parçaladığı görüntüler izleyenleri şaşırtmış, görüntüleri yorumlayan Sakarya Veterinerler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, köpeklerin tepkisinin daha önce benzer bir otomobil ile yaşanılan bir olaya istinaden verdikleri ceza olabileceğini söylemişti.
Görüntülerdeki köpeklerin emir komuta zinciri dahilinde bu eylemi gerçekleştirdiklerini belirten Yıldız, "Bir köpek etrafı gözleyerek, liderlik yapıyor. Verilen komutlara göre diğer köpekler de harekete geçiyor. Daha önce benzer bir otomobil arkadaşlarına çarpmış olabilir ve ona istinaden böyle bir ceza vermiş olabilirler. Ya da araca et kokusu sinmişse ve bunun varlığı hissedilmişse onu yemek için de saldırmış olabilirler" dedi.
Köpeklerin de insanlar gibi psikolojik sorunları olabileceğini ifade eden Yıldız, "İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de bunların tedavileri mevcut. Fakat bazı insanlar bunun farkında değil. O yüzden gösterdikleri tepkileri anormal kabul edebiliyorlar" diye konuştu.
Yıldız, sokak hayvanlarıyla mücadele etmenin en temel yolunun aşılama ve kısırlaştırmadan geçtiğini söyledi.

Yorumlar (3)
Ahmet D 2 ay önce
Belediye Kısırlaştırma yapıyoruz diyoruz fakat ne hikmetse her geçen gün sayıları sahada artıyor.
YETER ARTIK SOKTA YÜRÜYEMEZ OLDUK Bİ CARESİNİ BULUN.
Sevimli 2 ay önce
Sevimli dost mu? Seni görse yer akşam.
Mustafa 2 ay önce
Oyun oynuyor abisi.. oyun..
22
açık