Manisa jandarması trafik kazası mağdurlarını unutmadı

banner297

Manisa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Dünya Trafik Kazası Mağdurları Günü'nde Kula ilçesinde trafik kazası mağduru aileleri ziyaret etti.

Asayiş 20.11.2022, 18:30
Manisa jandarması trafik kazası mağdurlarını unutmadı

Manisa İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde Trafik Jandarması personeli trafik kazaları nedeniyle zarar gören vatandaşları ziyaret etti. Hem kendileriyle yakından ilgilenen jandarma personeli ayrıca mağdurların mesajlarını vatandaşlara iletti. Trafik kazalarından dolayı oluşan tehlikenin boyutuna dikkat çekilmesi, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının önüne geçilmesi, toplum bilinci ve farkındalık oluşturulması amacıyla hazırlanan projede trafik kazaları nedeniyle mağdur olan vatandaşlar kurallara uyulması çağrısında bulundu.
Projede trafik kazalarında insan faktörünün belirleyici olduğu ve emniyet kemeri kullanımının, kask takmanın ve traktörlerde roops (kabin) bulundurulmasının ölümleri ve yaralanmaları azaltacağının vurgusu yapıldı.
2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesinde; 2030 yılı hedefi olan Trafik kazaları sonucu ölümlerin ve ciddi yaralanmaların yüzde 50 azaltılması, 2050 yılında hiçbir vatandaşın ölmediği ve ciddi derecede yaralanmadığı bir ülke hedefine ulaşılması için Manisa İl Jandarma Komutanlığı olarak yoğun çalışmalara devam edileceği belirtildi.

Trafik kazası mağdurlarına dikkat çekilmesi amacıyla her yıl kasım ayının 3. pazar gününe denk gelen "Dünya Trafik Kazası Mağdurları Günü" kapsamında etkinlik düzenleyen jandarma ekipleri, il merkezi ile ilçelerde trafik kazası sonucu kendisi ya da ailesi zarar görmüş kişilerle bir araya geldi.

Ziyaretlerde trafik kazalarının yol açtığı hasarların boyutuna dikkati çeken jandarma ekipleri, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının önüne geçilmesi, toplum bilinci ve farkındalık oluşturulmayı amaçladı.

Kula'nın kırsal Körez Mahallesi'nde geçen yılki motosiklet kazasında 17 yaşındaki oğulları Enes Çırak'ı kaybeden Osman ve Fadime Çırak çiftini ziyaret eden jandarma ekipleri, trafik kazalarında insan faktörünün belirleyici olduğunu ve emniyet kemeri kullanımının, kask takmanın ve traktörlerde kabin bulundurulmasının ölümleri ve yaralanmaları azaltacağını vurguladı.

İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürü Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ünal Erdemir, trafik mağdurlarına yaptıkları ziyaretlerle vatandaşları trafikte daha duyarlı hale getirmeyi çabaladıklarını söyledi.

Baba Osman Çırak da geçen yıl oğlunu kaybıyla büyük acı yaşadıklarını dile getirerek, gençlere motosiklet kullanırken kask takmalarını önerdi.

Yorumlar (0)