Deprem sonrası Manisa'da 197 binada inceleme

banner297

İzmir'deki depremin ardından Manisa’da 197 binada incelemeler tamamlandı.

ASAYİŞ 05.11.2020, 19:22
Deprem sonrası Manisa'da 197 binada inceleme

MANİSA (AA) -Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Manisa’nın Akhisar, Yunusemre, Şehzadeler, Turgutlu, Salihli, Kırkağaç, Sarıgöl, Alaşehir, Soma, Selendi, Ahmetli, Saruhanlı ilçelerinde deprem sonrasında gelen ihbarlar üzerine ekipler tarafından hasar tespit çalışmaları başlatıldı.

197 binada yapılan hasar tespit çalışmalarında 1 metruk binanın yıkıldığı görülürken 2 binanın ise acil yıkılmasına karar verildi.

Çalışmada 4 ağır hasarlı, 25 az hasarlı bina görüldüğü, 161 binanın ise hasarsız olduğu belirlendi.

Yorumlar (1)
Manisalı 3 hafta önce
Her ne kadar hasarsızlık kriteri ile incelemeler yapılsa da, ortada korkunç bir gerçek var. Binaların büyük bir çoğunluğu deprem yönetmelikleri öncesi yapımı. Tabi bu tarihlerden öncesi tüm binalar risklidir demek olmasa da, yine bunların büyük çoğunluğu riskli yapılar. Gözlerimizle öyle binalar görüyoruz ki, kolon kirişleri elinizle ufalayabiliyorsunuz, bu durum korkunç bir felaket. Örneğin dikkatimi çekti Murat Germen ilkokulu girişi tam karşısındaki apartmanın kirişi açılmış, beton ile alakası yok dağılıyor, peki depremde niye yıkılmadı derseniz, muhtemelen yan binalar ile bitişik olması ayakta tutuyor. Sadece orası değil, eski mahallelerin(Güzelyurt, Uncubozköy, YeniMahalle haricindekiler) tahmini olarak yarısı yada üçte biri bu şekilde.
11
parçalı bulutlu