CHP’DEN SEBZE HALİ İLE PAZARCILAR ODASI’NA ZİYARET VE AÇIKLAMA

banner297

CHP Manisa heyeti CHP Şehzadeler İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen program kapsamında son günlerde artan sebze ve meyve ile gıda fiyatlarıyla ilgili halci esnafını ve Pazarcılar Odası'nı ziyaret etti, sorunları dinledi.

Asayiş 02.02.2021, 14:22 02.02.2021, 14:29
CHP’DEN SEBZE HALİ İLE PAZARCILAR ODASI’NA ZİYARET VE AÇIKLAMA

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca ve partililer ilk olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali'ni ziyaret etti. Hal’de esnafları tek tek ziyaret ederek yaşadıkları sıkıntıları dinleyen  Bakırlıoğlu, Hal esnafının ciddi sıkıntılar yaşadıklarını en çok da maliyetleri karşılamakta zorlandıklarını ifade etti.

Halci esnaflarından Ömer Akgündüz, "Üreticiden direk mahsul buraya gelmiyor. Birçok vergi veriyoruz. Üreticiden tüketiciye kadar geçen aşamada hep vergi veriyoruz. Alınan ürünlerin tamamı yüksek fiyata satılmıyor ki. Bizim sektörümüzde çalışan insanlarımızın bizim durumumuzu anlamalarını talep ediyoruz. Bizim işimizi, bizim sistemimizi bilmeyen insanlar yorum yapıyor. Veya yasa getiriyor.  Gece saat 3'te geliyoruz. Bugün ziraat mühendislerimizi çağırıyoruz, gelin diyoruz. Topuklu ayakkabıyla incelemeye geliyor. Ben ne anladım bundan. Bu tarım işi aşk işi. Yapabilen yapmalı. Çiftçi zarar ediyor. 1 liraya mal ettiği ürünü satamıyor.  Çiftçilerimiz pandemi döneminde ürününü ekti. Ama ürününü satamıyor.  Yağış var. ürettiği ürünü toplayamadığı için satamıyor" dedi.

Halci esnaflarından Erkan Çiçek, "Biz dahi sürümden kazanalım diyoruz ama kazanamıyoruz. Bir arabada yüzde 5-10 fire oluyor. Tezgahta oluyor. Yani sergiye kadar yüzde 20 civarında fire oluyor. Antalya'dan buraya gelen kamyonun sadece maliyeti 3 bin lirayı buluyor. Maliyet çok önemli. Gittikçe de maliyet artıyor. Bu da ister istemez maliyetlere yansıyor" diye konuştu.

 CHP'li Bakırlıoğlu ve beraberindekiler daha sonra Manisa Pazarcılar Odası Başkanı Halim Şener'i ziyaret etti.  Siyasetçileri her zaman görmek istediklerini anlatan Manisa Pazarcılar Odası Başkanı Halim Şener, “Aramızda siyasetçileri sık sık görmek isteriz. Zor ve sıkıntılı günler geçirdiğimiz bu zamanlarda onları yanımızda görmek bizi mutlu eder. Çünkü yaşanan zorlukları hepimiz bilmekteyiz.inşallah ülkemizi ve dünyayı saran bu hastalığı atlatırız. Bu konuda esnafımız duyarlılığı ile  pazarlarda yaşanan sıkıntılar olsa da aşmaya çalıştık. Tabi ki sağlık her şeyden önemli.  Sağlığın yanında ekonomik açıdan da para kazanamamak bizleri üzüyor. Zor ve sıkıntılı günler yaşıyoruz ve bu ailemize de yansıyor.inşallah bu sıkıntıları bir an önce aşacağız. Bu konuda sayın vekilime, il, ilçe başkanlarıma ve yönetim kurulunun ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

CHP'li Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Bugün sabah 08.30 itibariyle sayın başkanlarım ile beraber Manisa Pazar  halindeydik. Esnaf  kardeşlerimiz ile bir arada olmak onların sıkıntılarını dinleme fırsatımız oldu. Biz CHP vekili olarak Ankara’daki çalışmalarımızdan arta kalan zamanlarımızda genelde  başkanlarımız ile beraber sahadayız. Bu olayın halin dışında pazardaki boyutunu da yerinde inceleme fırsatımız oldu” dedi.

Üreticiden başlayıp tüketiciye kadar uzanan zorlu bir zincirin düğümlendiğini söyleyen Bakırlıoğlu, “Öncelikle şunu belirteyim.Tarladan başlayan sofralarımıza kadar ulaşan bir zincir var. Bu zincirin halkaları var. Bunlardan bir tanesi çiftçimiz diğeri çiftçinin ürününü alan hal esnafımız, daha sonra bu ürünü pazarda satan pazarcı esnafımız ve tüketici. Yapmış olduğumuz çalışmalarda şunu gördük. Bu 4 halka yani üreticimiz, hal esnafı, pazarcı  esnafı ve tüketici bu  yaşananlardan mutlu değil.Bizde sıklıkla kullanılan bir laf vardır. Güneş çarığı sıkıyor, çarıkta ayağı sıkıyor derler. Üreticimizin ne yazık ki girdi maliyetlerindeki artışlardan beli bükülmüş durumda. Son günlerde  çok tartışılan bir konu. Taban  gübre fiyatlarında, yer altı gübre fiyatlarında yüzde 90 artış var.Önümüzdeki günlerde zirai ilaçlarda ve bitki ürünlerindeki yüzde 40 yüzde 50 zamları tartışmaya başlayacağız. Çiftçimizin en büyük sıkıntılarından biri endemik maliyetleri, işçilik maliyetleri yüzde 50 ve yüzde 90 artış var. Çiftçimizin durumu bu” diye konuştu.

Bakırlıoğlu,“Hal esnafımızın durumuna geliyoruz. Hal esnafımız dediğimiz zaman bir dokunduk bin ah işittik. Ben böyle bir tablo ile karşılaşacağımızı tahmin etmiyordum. Orada şunu gördük. Hal esnafı gün geliyor  3 liraya aldığımız bir malı 2 TL 50 kuruşa satmak durumunda kalıyoruz diyor. Çünkü bu satılan ürün dayanıklı bir ürün değil. İki gün içerisinde satmak zorunda. Onlarda maliyetlerden şikayetçi. Yani bir ürün tarlada  bedava dahi olsa o esnafın tezgahına gidene kadar daha doğru ifade edersek tüketicinin buzdolabına girene kadar 1 TL 50 kuruş maliyeti var.  Çok ciddi fireler olduğunu gördük. Yüzde 5 yüzde 10 hatta yüzde 20’lere var fireler olduğunu gördük. Yani bir ürün tarladan  toplandıktan sonra sergiye gelene neredeyse yüzde 30 fire veriyor. Hal esnafı da şikayetçi. Pazarcı esnafı da şikayetçi” dedi.

Üreticinin ciddi sıkıntılar geçirdiğini ve maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğine değinen Bakırlıoğlu, “Vatandaşlar artık veresiye vermek durumda kalıyor. Veresiye defterlerini gösteren pazarcı esnaflarımız var.Onlarda mal satamamaktan şikayetçiler. Özellikle  Salihli de yaptığımız çalışmada üreticiler kendi ürettikleri lahanayı, pırasayı, karnabaharı satıyorlar. Direk tarladan satış yapıyorlar. Buna rağmen onlarda maliyetlerin çok arttığından bahsediyorlar. Vatandaşa dokunuyorsun onlarda fiyatların pahalı olduğundan şikayetçi. Alım gücünün düştüğünden bahsediyorlar.özetle söylememiz gerekirse bu işte üretici de ciddi sıkıntı var. Hal esnafında, pazarcı esnafında ve tüketici de ciddi sıkıntılar var. Bu işi Cumhurbaşkanımızın son söylediklerine baktığımız zaman gıda enflasyonunu, gıda fiyatlarındaki artışı pazarcı esnafından, hal esnafından, tüketiciye yıkmak kadar insafsızlık yok. Bu olayın kolay kısmı. Bizimle alakası yok derseniz bu zorluğu esnaflara yıkarsınız. Bu sorumluluktan kaçmaktır. Bu işin özünde üreticimizin malını ucuz üretmesi lazım. Üreticinin maliyetlerinin düşürülmesi gerekli ki sofralarımıza ucuz gıda gelsin" diye belirtti.

Türkiye’de bir  tarım politikası olmadığını ifade eden Bakırlıoğlu, “Ulaşım maliyetlerinden çok şikayetçiler.  Antalya’dan hale 4 bin liraya  bir kamyonun geldiğini yani bir ürünün  yaklaşık 50 kuruşluk bir  nakliye bedeli olduğundan bahsediyorlar. Bunlar önemli maliyetler. Öncelikle doğru bir tarım politikası olması lazım. Türkiye’de bir tarım politikası yok. Üreticimizin üretmesini sağlamamız lazım teşvik etmemiz lazım. Çiftçiler diyor ki cumhurbaşkanı saksıya dahi ekin dedi. Biz de ektik fakat ürünümüz para etmiyor. Maliyetleri karşılamıyor. Çiftçimizin girdilerinin bir an önce aşağı çekilmesi gerekli ki yurttaşlarımıza da ulaşsınlar” diye konuştu.

Esnafın bütün bu sorunlarının çözülmesi gerektiğini vurgulayan CHP Manisa Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, "Hal esnafının pazarcı esnafının bu konuda yardımcı olunması gerekiyor. Fire olayları çok fazla. Gıda gibi bir şeyde  bu sorunların yaşanması oldukça sıkıntılı. Bunların asıl sebebi ekonominin bozuk olması, planlı üretim yapılmaması. Bu sene daha bitmeyen patatesler var. Bunlar bitmeden gelen yeni ürünleri esnaf ne yapacak o da ayrı sorun” dedi.

Yorumlar (0)
4
açık