Terazi Ayarları Alaşehir Belediyesinden

banner297

Alaşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde teşkilatlandırılan ve Alaşehir dışında Kula, Sarıgöl ve Selendi ilçelerine de hizmet vermek üzere kurulan Ölçü Ayar Memurluğu oluşumunu tamamladı.

Alaşehir 02.05.2016, 14:07
Terazi Ayarları Alaşehir Belediyesinden
banner388
Alaşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde kurulan Ölçü Ayar Memurluğu biriminde 2015 yılında, 852 adet terazinin damgalamasını yaparak toplam 18 bin TL tutarında gelir elde edildi. Yürürlükteki mevzuata uygun olmayan nitelikteki, el konulan terazilerin imhası için de gereken işlemlerin yapıldığı öğrenildi.
Terazisi olan ve taşıyan her esnafın 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği iki senede bir düzenli olarak yaptırması gereken ölçü ve ayarları için ocak ve şubat aylarında beyanlarının alındığını belirten Alaşehir Zabıta Müdürü Erol Kacar, verilen beyanlara dayanılarak yapılacak olan damgalamaların sonrasında kayda alınan tüm terazilerin kontrolleri için önümüzdeki günlerde denetimlerin başlayacağını söyledi. Söz konusu denetimlerde, ilgili kanuna göre; damgasız olan, mührü bozuk ve kalibrasyon ayarıyla kasıtlı olarak oynanan terazilerin tespiti halinde sorumlu kişiler aleyhinde 1667 lira para cezası yazılarak anılan kişiler hakkında Türk Ceza Kanunun amir hükümlerine göre Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması gerektiğini ifade eden Kacar, “Konunun hassasiyeti nedeniyle gerek rızkını kazanan esnafımızın gerekse de alışveriş yapan halkımızın mağdur olmaması için terazi ayarları konusundaki gayretimiz her daim sürecektir.” dedi.
Yorumlar (0)
31
açık