19.09.2020, 10:53

AĞLAYAN KAYA BUNLARI MI HAK EDİYOR?

Manisa'da kentin turistik değerlerinden biri olan Ağlayan Kaya - Niobe'yi bilmeyenimiz yoktur. 

Pek çoğumuzun kenti ziyarete gelen misafirini götürdüğü ilk uğrak noktasından biri.

İnsanımsı simasıyla gördüğümüz bir kayadan ibaret değil Niobe. Hikayesi, kente kattığı (ya da katacağı desek daha doğru olur) değer çok büyük.

Ağlayan Kaya'nın öyküsünü, önemini anlatmayacağım. 

Yakın zamanda yaşanan birkaç olayı yazıp, takdiri siz değerli okuyucularıza bırakağım.

. . .

Geçtiğimiz hafta gazetemizi bir beyefendi aradı. 

Telefonu açtığımda içini döken kişi Almanya'dan Manisa'ya gezi amacıyla gelen bir gurbetçiydi. 

İçini döktü; "Ağlayan Kaya'nın haline çok üzüldüm. Bakanlığı, belediyeleri, kimi aradıysam biri diğerine yönlendirdi. Bir sonuç alamadık. Lütfen haber yapın!"

Konuyu daha önce haberleştirdiğimizi, ancak konuyu bu derece önemsedikleri için ayrıca özel bir çalışmada bulunacağımı söyledim. 

Yakın zamanda da çevre sakinlerinden biri de arayarak aynı durumdan söz etti.

Bu kentin bir sakini olarak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne e-devlet üzerinden bir mesaj yazdım.

Mesaj, CİMER tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığına sevk etti.

Bakanlık mesajı Manisa Valiliğine aktardı.

CİMER'den ilk yanıt Şehzadeler Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünden, ikinci yanıt da Şehzadeler Emniyet Müdürlüğünden geldi.

Peki ben ne yazdım, ne yanıtlar aldım. Konunun önemi ve hassasiyetini düşünerekten takdiri sizlere burakıyorum...

CİMER'E YAZDIĞIM MESAJ:

"Merhabalar, Manisa'da oturuyorum.
Kentin simge yapıların biri olan, tarihi değeri yüksek Niobe (Ağlayan Kaya) yeterli ilgiyi görmemektedir.
Niobe'nin ciddi bir tanıtımı yapılarak yerli yabancı çok sayıda turist için uğrak noktası haline getirilebilir.
Bunun haricinde, Niobe'nin içler acısı hali kent sakinlerini üzüyor. Niobe'nin etrafında yeterli güvenlik olmaması sebebiyle bilinçsiz kişiler kayanın üzerine çıkarıp fotoğraflar çekiyor.
Bundan da kötüsü kayanın etrafı çöp dolu. İçki şişeri ve çekirdek kabukları çirkin görüntü oluşturmakla beraber, Niobe'nin yanıbaşında bulunan antik tiyatronun pislik içinde bulunması büyük bir saygısızlığın ve yetersiz güvenlik-temizlik hizmetlerini gözler önüne seriyor.
Niobe'nin tarihi önemi çok büyüktür. Yunan mitolojisinde Niobe'nin çocuklarının Apollo ve Artemis tarafından okla vurularak ormanda öldüğü geçiyor.
"Niobe'nin çocuklarının Apollo ve Artemis tarafından öldürülüşü" M.S. 1. yüzyıl Roma İmparatorluğu kabartmasında yer alıyor.
Ayrıca pek çok Avrupai resim ve diğer eserlerde de Niobe'nin trajedisi tasvir ediliyor.

Bu şehrin bir sakini olarak ricam; Niobe'nin çevresinin güvenli bir şekilde denetlenmesi gerekirse güvenlik korumasıyla giriş çıkışların sağlanması, temizlik ve diğer onarım işlemlerinin büyük bir titizlikle sağlanmasıdır. Bunu üzülerek söylüyorum ki, bu sembol - tarihi yapıt- Avrupa'da olsa büyük tanıtım ve titiz bir ilgiyi sağlayabilirdi. Biz de bu topraklar üzerinde bulunan böylesine önemli yapıtlara daha fazla ilgi göstererek kötü haberlere konu olmasını engelleyelim.

Bu bildirimin dikkate alınacağını temenni ederek, teşekkür ederim."

ŞEHZADELER BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ YANITI

"Şikayete konu olan Ağlayan kaya ve Antik tiyatro çevresi Müdürlüğümüz ekiplerince belirli aralıklarla temizlenmektedir."

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ŞEHZADELER İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ YANITI

"SAYIN DİYAR ASLAN

Yapmış olduğunuz CİMER başvuru içeriği ile ilgili olarak, İlçe Emniyet Müdürlüğümüz Devriye Ekipler Amirliği görevlilerince bahse konu yer ve çevresinde belirli aralıklarla yapmış oldukları kontrollerde her hangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı tutulan memur raporlarından anlaşılmıştır. Ekiplerimizce kontrollere devam edilecektir. Olumsuz her her hangi bir durumla karşılaştığınızda 112 Acil Çağrı Hizmetlerini aradığınız taktirde ekiplerimiz ivedilikle yönlendirilecektir.

Bilgilerinize rica eder, iyi günler dilerim."

NOT: Yeni yanıtların gelmesi halinde yazıya ekleme yapılacaktır.

Yorumlar (4)
AYHAN 1 ay önce
bişeyler yapılması için illaki bi seçim olması gerekiyor galiba
Halil Ağa 1 ay önce
Değerli kardeşlerim bende bu konuda mesaj çektim büyükşehir belediyesi cevap vermedi basın yoluyla yazdım yine de cevap yok.misafirlere göstermeye ben Manisalı olaraktan utanıyorum.orada içki âlemine izin veren kendi vicdanları kör olan alemciler tarihi değer bilmezler bu rahatlık için bence sayın belediye başkanımız tarafından sık sık denetlemesi lazım zabıta müdürlüğü tarafından.gorduklerine en ağır para cezası verilsin.kaya etrafında tel örgü olsun.temizlik hergun olsun.sayin Cumhur başkanım gelecek olsun bak bir günde tertemiz olur oraları.bizler göstermelik değil.gorecelik hizmetleri istiyoruz.saygilar daha güzel bir Manisa için herkesi bir Ahmet Bedevi(Tarzan)olmaya davet ediyorum.
Manisalı 1 ay önce
Alkolikleri ayyaşların yeri gece hetrürlü pislik dönüşüyor orda
Reyhan 1 ay önce
Sanki ağlayan kaya doğa veya insan eliyle biraz deforme olmuş gibi geliyor bana...50 -60 sene önce kadin şekline daha çok benziyordu sanki.
18
parçalı bulutlu