banner278

2 MİLYON AĞAÇ İÇİN KADER GÜNÜ...

Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki Gediz Havzası’nın ortasındaki Çaldağı bölgesinde yapılması öngörülen sülfürik asit üretim tesisi ve nikel madeni işletmesi için yürütmeyi durdurma istemiyle açılan davanın duruşması 10 Şubat Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

2 MİLYON AĞAÇ İÇİN KADER GÜNÜ...

Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki Gediz havzasının ortasındaki Çaldağı bölgesinde yapılması öngörülen sülfürik asit üretim tesisi ve nikel madeni işletmesi için yürütmeyi durdurma istemiyle açılan davanın duruşması 10 Şubat günü gerçekleştirilecek. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel duruşma öncesi açıklama yaptı.

Dünyanın yedi tarım cennetinden birisi olarak kabul edilen Gediz havzasının ortasındaki Çaldağı’nda yapılmak istenen nikel madenciliğine karşı Turgutlu halkının ve çevrecilerin mücadelesi devam ediyor. Yürütmeyi durdurma istemiyle açılan davanın duruşması yarın (10 Şubat) Manisa 2. İdari Mahkemesinde gerçekleştirilecek.

Dava kapsamında hazırlanan ÇED raporunun değerlendirildiği bilirkişi raporunda şöyle deniyor: “Sürdürülebilir kalkınmanın gereği olarak, çevreyle uyumlu ve duyarlı madencilik faaliyetlerinin devamı ülkemiz menfaatleri açısından uygun ve yararlıdır. Çevreyi etkilemeden maden çıkarılamaz.” Raporda oy birliğiyle sülfürik asit üretim tesisi için ayrı bir ÇED raporu gerektiği vurgulanırken, oy çokluğuyla nikel-kobalt madeni için hazırlanan ÇED raporunun yeterli olduğu değerlendirildi. Raporda; hem işletme için ÇED yeterlidir denilmesi, hem de sülfürik asit üretim tesisi için ayrı ÇED raporu gerekir denilmesi bilirkişi raporunun çelişkili olduğu yönünde değerlendirmelere neden oldu.İKİ MİLYON AĞAÇ KESİLECEK

10 Şubat günü gerçekleştirilecek duruşma öncesinde Çaldağı’ndaki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, bölgede şu ana kadar 160 bin ile 250 bin arasında ağacın kesildiğini belirtti ve yürütmeyi durdurma kararı çıkmaması durumunda bu sayının 2 milyona ulaşacağına işaret etti.

Özel, şunları kaydetti:

“2. ÇED uygulanırsa, bu şirket 6 milyar dolar kazanana kadar 2 milyon tane ağaç kesilecek. Alınan yargı kararlarına rağmen şirket, doğrudan hükümetten garantili olduğu için ne yargı dinliyor ne bir şey, çalışmalarına devam ediyor. Piyasa değerine baktığımızda, toplam yıllarca bu işi yaptıktan sonra 6 milyar dolar kazanacak. Şirketin bu işten 1,5 milyar dolar kâr elde etmesi bekleniyor. Manisa ovasının tarım geliri düşünüldüğünde yıllık 2 milyar zarar olması ve özellikle çekirdeksiz kuru üzüm gibi ürünlerde, ovanın marka değerini kaybetmesi söz konusu.”BEŞ PARMAKLI, İKİ KOLLU, İKİ KULAKLI BİR NESİL!

Özel, açıklamasında, dünyanın en büyük asit üretim fabrikasının kurulduğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Açık liç yöntemiyle ortaya çıkacak pasa ve artıklar nedeniyle Gediz Ovası asit yağmurları ve zehirle karşı karşıya kalacak. Ayrıca kullanılacak su miktarı düşünüldüğünde hem Gediz'in suyu kullanılacak, hem ovanın bütün suyu çekilecek, hem de atık olarak ortaya çıkacak sular, Manisa'yı, Turgutlu'yu ve Gediz kanalıyla İzmir'in ovalarını zehirleyecek. Burada kanser vakalarında ortaya çıkabilecek yüzde 10'luk artış, sosyal güvenlik sistemi üzerine çok büyük bir yük getirecek. Hem de çok sayıda insan hayatını kaybedecek. Anne karnındaki cenine vereceği zarar düşünüldüğünde, bunu yapanlara şunu hatırlatmak gerekiyor. Önce beş parmaklı, iki kollu, iki kulaklı bir nesil yetiştirmemiz gerekiyor."

Özel, bugüne kadar maden şirketinin de beş kez el değiştirdiğine dikkati çekerek, "İlk ÇED raporunda nikelin açık liç sistemi ile çıkarılacağı belirtiliyordu, 2. ÇED raporunda atmosferik tank liç yöntemiyle çıkarılacağı belirtiliyor. Sonuçta zehirli gaz yine atmosfere karışacak. ÇED üzerinde yapılan rötüş sadece işletmeyi kendileri için daha kârlı bir hale dönüştürmeye çalıştıklarını gösteriyor" ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MURAT45 - 2 yıl önce

ALLAH RIZASI İÇİN DURDURUN BU KATLİAMI


Avatar
FG - 2 yıl önce

14 YILDIR GÜZEL ÜLKEMİN GÜZELİ GİTTİ KALDI SADECE ÜLKEM.. HER YERE HES YAPTILAR İKLİM DEĞİŞTİ ANKARAYA KAR YAĞMAZ OLDU, YEŞİL YOL GÜZEL BİR FİLMDİ AKLIMDA ŞİMDİ DUYUNCA, OKUYUNCA TÜYLERİM ÜRPERİYOR, RUSYA İLE DURUM ORTADA İKEN KALKIP NÜKLEER SANTRAL YAPTIRIYORUZ, NASIL BİR BASİRETSİZLİKTİR BU...