ÖZEL, “KADINA YÖNELİK ŞİDDET İNSAN HAKLARI SORUNUDUR!”

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününü unutmadı.

ÖZEL, “KADINA YÖNELİK ŞİDDET İNSAN HAKLARI SORUNUDUR!”

Kadına yönelik artan şiddet olaylarına karşı toplumsal bilinci ve farkındalığı artırmak amacıyla kabul edilen bugünün, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, kadına karşı şiddete, kadın haklarına yönelik bir dayanışma günü olduğunu ifade etti. Gün geçtikçe daha çok artan kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz vakalarını hatırlatan Özel;” ülkemizde kadınlar evde, sokakta, işyerlerinde, cezaevlerinde, ülkenin batısında da doğusunda da her alanda şiddete maruz kalmaktadır. Ülkemizde son 7 yılda kadın cinayetlerinde  %1400’lere varan bir artış olmuştur.  Üstelik Devletten koruma talebiyle polise veya savcılığa başvuran kadınların % 73’ü, sığınma evlerinde olan kadınların ise % 27’si cinayete kurban gitmiştir. Kadınlarımızın %97’si hayatlarının bir döneminde şiddete maruz kalmış, bazen sokak ortasında bir polisin gözü önünde vahşice bıçaklanmış, bazen namus cinayetleri ile yaşamını yitirmiş, bazen iş hayatında cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle yok sayılmış ve en kötüsü de kadına yönelik süregelen bu şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı bizzat devlet eliyle devam etmiştir. Kadın şiddet gördüğünde, dayak yediğinde, tacize veya tecavüze maruz kaldığında kadını koruması gereken yasalarımız ne yazık ki suçluyu koruma altına almıştır, almaya da devam etmektedir.  Bizzat yasalar eliyle kurban olan kadınlar suçlu gösterilmekte, suçlular ise mağdur haline getirilmektedir. Keza, yine bugün kadına yönelik en önemli ayrımcılıklardan birisi AKP hükümetinin yeni istihdam paketi ile taçlandırılmaktadır. Eğitim sisteminde yapılan sözde reform kız çocuklarımızın eğitimlerine devam etmelerinin önündeki en büyük engel, ilerleyen yıllarda çocuk gelinler sayısındaki artışın en önemli müsebbibi olacaktır” dedi.  Sokakta, gözaltına alındığında, karakolda, cezaevinde, evinde, işyerinde tacize ve kötü muameleye uğrayan kadınlarımız işsizliğin, yoksulluğun, eğitimsizliğin kıskacında bırakılmaktadır ifadelerini kullanan Özel her gün olduğu gibi bu günde kadınların yanında olduğunu bildirdi.  Özel; “kadının, onun hayatının, varlığının, emeğinin, düşüncelerinin, başta insan olmakla sahip olduğu tüm haklarının ona yeniden iade edildiği, kadının saygınlığını yeniden kazandığı bir toplum olmanın özlemini şu günlerde fazlasıyla hissediyoruz. Böyle bir günde bir kez daha, kadına yönelik her tür fiziksel ve psikolojik şiddetti kınıyor ve kadın cinayetlerinin, cinsiyet eşitsizliğinin, tacizin, tecavüzün ve şiddetin artık son bulmasını istiyoruz” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.