banner278

DİYARBAKIR MİTİNGİNE MANİSA NE DİYOR?

Ak Parti’nin Diyarbakır mitingi Türkiye gündemindeki yerini koruyor. Manisa’da konuyu il başkanlarına sorduk. MHP, “bölücülüğe teslim olma anlayışı artık çığırından çıkmış karanlık bir yola girmiştir.” dedi. CHP’den “Bunun barışa hizmet etmediği apaçık ortadır” şeklinde açıklama gelirken BDP mitingi Ak Parti’nin seçim yatırımı olarak görüyor. Ak Parti ise Doğu ve Güneydoğu’da barış rüzgarı estiğini, herkesin bu sürece katkı sağlaması gerektiği görüşünde.

banner292
DİYARBAKIR MİTİNGİNE MANİSA NE DİYOR?

Haber ve yorum: Murat Yalçın

Başbakan’ın Diyarbakır mitingi farklı yönleriyle tartışılmaya devam ediyor. Mitingde Şivan Perver’in uzun yıllar sonra Türkiye’ye dönerek İbrahim Tatlıses ile birlikte sahneye çıkması en can alıcı görüntülerden biriydi. Ancak asıl dikkat çeken Barzani’nin konuşması ve Başbakan Erdoğan’ın vurgularıydı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı hatta zaman zaman duygusal anlar yaşadığı miting, gerek bölgede gerekse Manisamız’da tartışılmaya devam ediyor.

Manisahaberleri.com olarak konuyu il başkanlarına sorduk. Görüş ayrıklarının çok net ortaya çıktığı röportajlarda il başkanları Diyarbakır’a Manisa’dan nasıl bakıyor?   

MHP İL BAŞKANI MEHMET ÖDEVLİ 

Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı sıfatıyla Türk Milletinin ibret ve hayretle izlediği 2. Habur Vakası diye nitelendirilebilecek bir Diyarbakır gezisi kap kara bir leke olarak Türk Tarihine kaydedilmiştir. 

Bir tarafta sözde Kürdistan temsilcisi Barzani, bir tarafta Türkiye Cumhuriyetini Terörist ülke olarak nitelendiren sanatçı bozuntusu, diğer tarafta bebek katilinin fotoğrafları sanki biz bu ülkeyi böldük, parçaladık der gibi bir manzara oluşturmuştur. Ve bu tabloyu oluşturan maalesef ki Türkiye Cumhuriyetinin başbakanıdır.Başbakanın eşi ise bir şeyler çığırtan sanatçı bozuntularının nağmelerine ağlamaktadır.

Tabloya bakın ey Türk Milleti ! bu durum rezaletin son perdesidir !

Siz, bu vatanın bölünmemesi adına kahramanca mücadele ederken şehit düşen, gazi olan Mehmetçiğe hiç göz yaşı döktünüz mü sayın Emine Hanım, sayın AKP ‘liler ? 

Açılım dediğiniz bu mudur ? Sözde barış ve kardeşlik projesi bu mudur ? Yoksa bu buluşma yaklaşan yerel seçimler için adice planlanan bir sinsi bir plan mıdır ?  

Yazıklar olsun sizlere !

Türkiye’nin bir Kürt meselesi yoktur ve  ortada bir savaş da yoktur ki barıştan bahsedilsin.  Türkiye Cumhuriyeti içinde yaşayan tüm kesimleriyle bir bütündür ve üniter bir yapısı vardır. Bu yapı asla parçalanamaz ve bölünemez. Türkiye Cumhuriyetinin terör sorunu vardır ve kanlı bölücü terörün.

Unutulmasın ki ; tarihi şan ve şöhretle dolu Türk Milleti var oldukça bu karanlık planlar asla maya tutmayacak ve milletimiz yapılacak olan yerel seçimlerde köhne AKP zihniyetine tokadını vuracak ve kendi bağrından çıkmış Milliyetçi Hareket ve kadrolarını yüce Rabbimizin izniyle iktidara getirecektir.

CHP İL BAŞKANI CAHİT KAPLAN

Barış ve kardeşlik Türkiye’nin bu süreçte en fazla ihtiyaç duyduğu konudur. Barışın olması demokratik işleyişi sağlar. Sadece Diyarbakır’da böyle bir miting yaparak göz boyamaya çalışmak sadece kandırmacadır. Özellikle Suriye’de PYD’nin özerklik ilan etme arayışı, Kuzey Irak’taki özerk yapı ve Türkiye’deki arayışlar sadece bölünmeye hizmet edecektir. Diyarbakır mitingi bu bölünmenin ilk aşamasıdır.

Genel aftan söz edilmesi terörden mağdur olan insanları rencide edecektir. TSK’nın birçok mensubu cezaevlerinde tutuklu bulunurken teröre af çok ciddi bir yanlıştır.

Bunun barışa hizmet etmediği apaçık ortadır. Başbakan ile Apo’nun posterlerinin yan yana olması Türkiye’nin zafiyetini ortaya koymuştur.   

BDP İL BAŞKAN KEREM TAYLAN

Diyarbakır mitingiyle ilgili partimizin görüşü ortadadır. Bu konuda genel başkanımızın açıklamaları var. Bizim BDP Manisa il örgütü olarak da bundan farklı bir görüşümüz yok. Diyarbakır’daki mitingin yapılış amacı barış sürecine ne kadar hizmet edecek?

Barzani ve Şivan Perver gibi isimlerin Diyarbakır’a getirilmesi AKP’nin seçim yatırımdır. Ancak neticede bunların Diyarbakır’a Başbakan tarafında getirilmesi yıllardır verilen mücadele sayesinde olmuştur. AKP Doğu ve Güneydoğu’da bazı yerlerde belediye başkanlıkları alma çalışması yapıyor. Ancak halkımız artık bilinçlendi. Suni gündemler oluşturarak vatandaşlarımızı etkileyemezler.  

Sonuç itibariyle bu değerlerin Diyarbakır’a gelmesi her ne kadar AKP’nin kendi siyasi gücünü artırmaya yönelik olsa da bu tablo bizim verdiğimiz mücadele sayesinde gerçekleşmiştir. Umarız barış sürecine de olumlu katkı sunacaktır.

AK PARTİ İL BAŞKANI MURAT BAYBATUR

Diyarbakır mitingi, halkın coşkusu bir süredir devam eden barış ve kardeşlik sürecinin bir sonucudur. Bir yanımadır bu. Halkın huzura olan susamışlığının bir göstergesidir. Yıllardır böyle bir adım bekliyorlardı. Türkiye’nin dört bir yanında, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da bir bayram havası esiyor.  İnsanlar huzur ve refah içinde barışı tattı.  Barış, kardeşliğin ülkemize bir zararı olmaz. Savaşın olur, oldu zaten yıllarca. 30-40 bin vatandaşımızın bu anlamsız mücadele sonucunda yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Şimdi bu akan kana dur diyen bir parti var. Bir irade var. Bu irade Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde adımlar atarken maalesef muhalefet partileri bunu görmezden geliyor. ‘Savaşı biz de istemiyoruz’ diyorlar ancak diğer tarafta barışı tesis edecek her adıma karşı çıkıyorlar. Ancak bu olan biteni vatandaş çok net görüyor. Tek vatan, tek bayrak, tek millet. Barış süreci bu düstur çerçevesinde büyük bir coşku içinde devam ediyor. Kanı durduracak, kardeşliğimizi pekiştirecek bu sürece herkesi katkı sağlamaya davet ediyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.