banner278

FACİA İÇİN SUÇLU ARANIYOR!

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te meydana gelen maden ocağı faciasından sonra iş güvenliği konusunda sorumluluk sahte imza gerekçesiyle Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru'ya yüklenirken bu sefer de tek tek müdürlere yıkıldı.

banner292
FACİA İÇİN SUÇLU ARANIYOR!

Madenin sahibi Alp Gürkan'ın şu anda tek yönetim kurulu üyesi olduğu şirkette bir iç yönerge hazırlandı. Genel müdür, Eynez, Işıklar ve Atabacası maden ocağı işletme müdürlerinin sorumlulukları bu yönergeyle belirlendi. Buna göre genel müdür, 17 Temmuz 2017'ye kadar şirketin ve işletmelerin ilgili mevzuatın gerektirdiği işlerin yapılması ve sadece bu işlerle ilgili resmi ve yarı resmi kuruluşlarda evrak düzenlemeye yetkili olacak.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin, 26 Aralık 2014 tarihinde yönetim kurulu kararıyla yetki devirlerine ilişkin hazırlanan iç yönergesi kabul edildi. 6 Ocak 2015'te Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayımlanan karara göre genel müdür, Eynez, Işıklar ve Atabacası ocaklarının işletme ve muhasebe müdürleri, işletmelerle ilgili maden, iş güvenliği ve iş sağlığı mevzuatlarının gerektirdiği işlerin yapılması için yetkilendirildi. Daha sonra tek tek işletme müdürlerinin de yetkileri belirlendi. Genel müdür maden, iş güvenliği ve sağlığı mevzuatının gerektirdiği işlerin yapılmasına, işletmelerin randımanlı performanslı ve en üst seviyede güvenlikli olarak çalışmasını sağlamaya, Eynez, Işıklar ve Atabacası işletme müdürleri de ayrı ayrı, Maden ve İş kanunları gereği gereken bütün hususlar dahil hak ediş raporları, üretim raporları, faaliyet raporları, kantar raporlarını imzalamaya, münferit imza ile yetkilendirildi. Eynez, Işıklar ve Atabacası işletme müdürlerine verilen yetkiler için geçerli tarih 17 Temmuz 2017 olarak belirlendi.Şirket bu işlemi, Türk Ticaret Kanunu'nun 367 ve 371. maddelerine göre yapıldı. Bu maddelere göre yönetim kurulu, isterse yetkilerini üçüncü şahıslara devredebiliyor. Bunun için bir iç yönerge çıkarılması gerekiyor. Uzmanlar, bu işlemin geçmişteki sorumlulukları ortadan kaldırmayacağını belirtirken geleceğe yönelik sorumluluğu ise genel müdüre bıraktığını belirtti. Bu tür devirlerin normal olduğunu dile getiren uzmanlar, ancak genel müdürün her türlü işlemi yönetim kuruluna raporlayıp raporlamamasına göre sorumluluğun değişebileceğini vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.