AK PARTİLİ VEKİLLER O RAPORU ANLATTI

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen maden faciasında 301 madenci hayatını kaybetti. Olayın üzerinden 6 ay geçti. AK Parti Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ ve Muzaffer Yurttaş, Öğretmenevi’nde düzenlediği kahvaltılı basın toplantısı ile Soma maden faciası sonrası yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

AK PARTİLİ VEKİLLER O RAPORU ANLATTI

Toplantıya, AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur, AK Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, AFAD İl Müdürü Bekir Şen, İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan, Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Murat Türkyılmaz, SGK İl Müdürü Nesrin Aras da katıldı. Özdağ, Başbakanlık tarafından ve AFAD için oluşturulan hesapta 46. 5 milyon TL toplandığını belirterek, “Bu paralar 301 maden şehidinin yakınlarına ve maden faciasında mağdur olanlara harcanacaktır. Toplanan paralar son kuruşuna kadar ülkemizin neresinde yaşarsa yaşasın bu ailelere 156 bin TL eşit ve adil şekilde ulaştırılmıştır” dedi.


‘Her maden şehidi ailesine bir ev yapılacak’ diyen Özdağ, “Her maden şehidinin ailesi için Soma’da arsası Soma Belediyesi tarafından verilen alana 2’şer daire yapılacaktır. Bu daireleri kişiler oturtmak, satmak veya kiraya vermekte serbest olarak kullanabileceklerdir. Doğuş Holding ve Gaziantep OSB bu evlerin yapımını üstlenmiştir. Ayrıca Beşiktaş Belediyesi tarafından kura ile 30 şehit ailesine birer ev bağlanmıştır” diye konuştu.

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak gerekli tedbirleri almayan kömür ocaklarında üretimin durdurulduğunu belirten Özdağ, “Mecliste yapılan düzenleme ile üretimi durdurulan ocaklarda çalışamayan işçilerin ücretleri işveren tarafından ödenmediği takdirde işsizlik fonu tarafından işçilere ödenecek ve işverenden faizi ile birlikte devlet tarafından tahsil edilecektir” dedi.

FACİADAN SONRA BOZULAN EKONOMİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Faciadan dolayı Soma ve Kırkağaç’ta bozulan ekonomiyi canlandırmak için gerekli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Özdağ, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız Soma ve Kırkağaç’ta yaşanan olumsuz ekonomiyi düzeltmek için KOSGEB vasıtası ile ihtiyaç duyan esnafın yararlanması için 50 bin TL’ye kadar sıfır faiz ile 12 ay ödemesiz, 36 ayda 3’er ay ara ile ödemeli kredi vermek için çalışmaları başlattı. Böylelikle esnafımızın da elinden tutulmuş olacaktır. Bu konuda 2 bin civarında esnafımız başvurmuş ve kredilerini almışlardır” dedi.

"MADENLERİN KAPATILMASI ÇÖZÜM DEĞİL"

Özdağ, son olarak şöyle konuştu: “Bu kazalar neden oldu? Kimlerin ihmali ve kusuru var? Bir daha benzer acılar yaşamamak için ne gibi önlemler ve tedbirler almalıyız? Bütün bunlar ortaya konulmalıdır. Sektörün temsilcileri, işçi temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, uzmanlar, mağdurlar, görevliler ile görüşülecek ve alınması gereken tedbirler ve öneriler ortaya konulacaktır. Dünya madencilikte ileri teknolojiyi kullanan ülkelerdeki örneklere bakılarak modeller ortaya konulacaktır. Her maden kazasından sonra madenlerin kapatılmasını isteyenler olacaktır. Ancak madenlerin kapatılması çözüm değildir. Gelişmiş ülkelerde en güvenilir yönetmelerle nasıl maden çıkarılıyorsa aynı yönetmelerle nasıl maden çıkarılıyorsa aynı yöntemle madenlerimiz çıkarılmalıdır. Gerekleri yerine getirmeyenlerin gözünün yaşına bakılmamalı ama madenciliği yok etmek üzerine kurulu bir kısır düşünceye de kapılmamak zorundayız.”

"SOMA MİLAT OLSUN"

Soma ve Ermenek'te hayatını kaybeden işçilerin ailelerine verilen hakların diğer kazalarda da verilmesi gibi bir düşünceleri olduğunu ifade eden Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, “Soma bir milat olsun. Soma’dan sonra meydana gelen kazalarda da ailelere aynı hakları verelim gibi bir düşüncemiz var" dedi. 

"İHMAL OLDUĞU AÇIKÇA ORTADA"

Özdağ’ın ardından söz alan AK Parti Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Manisa basınıyla Soma Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu’nun hazırlamış olduğu 1200 sayfalık raporu paylaştı. Raporda ihmal ve yetki kargaşasının olduğuna vurgu yapan Yurttaş, ihmalden sorumlu olanların üzerine gidilmesi gerektiğine dikkat çekti. 
Yurttaş, dünyadaki teknolojinin Türkiye’deki bütün madenlerde mevcut olmadığını söyleyerek, bütün madenlerde teknolojinin uygulanacağını ifade etti. Denetimleri devletin yaptığını belirten Yurttaş, ciddi bir denetim müessesinin olması gerektiğini vurgulayarak, “Maden ocağına inmesi gerekenlerin gerekli incelemeleri yapmadan bir denetim yapıyorsa bunlarını hesabı mutlaka sorulur. En iyi teknolojilerin olduğu ABD’de de bu kazalar meydana geliyor. Teknoloji getirdik, denetim yaptık kaza olmayacak diye bir şey yok. Ama hiç olmazsa ölüm sayısı bu kadar yüksek olmaz. Önlenebilir kazalar önlenmiş olur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.