Asansörlere Yıllık Muayene

Saruhanlı’da halihazırda bulunan ve yapımı tamamlanan asansörlerin yıllık muayenelerinin yapımı konusunda Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile Belediye arasında protokol imzalandı.

Asansörlere Yıllık Muayene

TSE Manisa Temsilcisi İsmail Ünlü, TSE Ege Bölge Proje Koordinatörü Cahit Vural ve TSE Manisa görevlisi Süleyman Başar, Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı’yı makamında ziyaret etti. Ziyarette, ilçe sınırları içinde bulunan yapılardaki asansörlerin yıllık kontrolünün, 2015-2016 yılı içerisinde gerçekleştirmek üzere akredite A tipi Muayene Kuruluşu olan TSE tarafından yapılmasına ilişkin TSE ile Belediye arasında protokol imzalandı. Proje Koordinatörü Vural ile Başkan Yaralı, söz konusu protokole ilişkin hazırlanan evraklara imza attı. TSE İl Temsilcisi Ünlü burada yaptığı açıklamada ilgili yönetmelik gereği bina yöneticilerinin binalarda kullanılan asansörlerin yılda en az bir kez kontrolünü yaptırmaktan, belediyelerin ise ilçe sınırları içindeki asansörlerin, yılda bir kez A tipi Muayene Kuruluşu tarafından kontrol edilmesini sağlamaktan sorumlu olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra belediyelerin, asansörlerin yıllık kontrolünün yapılıp yapılmadığını denetlemekten, can ve mal güvenliği açısından sıkıntı oluşturan asansörlerin hizmet dışı bırakılmasından da sorumlu kılındığını belirten Ünlü, şunları kaydetti; “Saruhanlı Belediyesi ilçe sınırları içinde bulunan yapılardaki asansörlerin yıllık kontrolünü, 2015-2016 yılı içerisinde gerçekleştirmek üzere akredite A tipi Muayene Kuruluşu olan kurumumuz TSE ile protokol imzaladı. Binalarda bulunan asansörün yıllık kontrolü, asansörün aylık bakımından sorumlu servis personeli nezaretinde, yakalarında tanıtım kartları olan TSE muayene personeli tarafından gerçekleştirecektir. Vatandaşlarımız kontrol çalışmaları sırasında muayene personeline yardımcı olmalı, kontrol sonrası raporları alarak, raporda belirtilen eksik ve hataları gidermelidir. TSE raporunda asansöre ilişkin can ve mal güvenliğini ilgilendiren eksik ve hatalar giderilene kadar asansörün servis dışı bırakılması zorunludur.” Ünlü, yıllık kontrol hizmet bedelinin, protokol süresince 5 kata kadar 144 TL + KDV, 5 katın üzerindeki her bir kat için ilave 10 TL+KDV olduğunu, uygunsuzluk sonrası ilk takip kontrolü hizmet bedelinin ücretsiz olduğunu ve aynı yıl içinde tekrarlayan her uygunsuzluk sonrası kontrol için 100 TL+KDV olarak belirlendiğini kaydetti. Başkan Yaralı ise bahse konu yönetmelik gereği asansörlerin yıllık kontrolünün insanımızın can ve mal güvenliği açısından önemli olduğunu belirterek bu konuda vatandaşlardan duyarlılık beklediğini ifade etti. Protokol imza töreninin sonunda Ünlü, Başkan Yaralı’ya Dünya tarihinin en eski standart belgesi ''Kanunname-i İhtisab-ı Bursa''yı hazırlayan Osmanlı Padişahlarından II. Beyazıt Han’ın rölyefini hediye etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.