banner278

Salihli Ekonomisindeki 10 Temel Sorun Belirlendi

Manisa’nın Salihli ilçesindeki 15 odanın başkanları bir araya gelerek, başta yarım kalmış fakülte binası, doğalgaz, kalifiye eleman sorunu, HES, okul üzümü, Gümrük Müdürlüğü gibi önemli sorunları tespit edip kamuoyuyla paylaştı.

Salihli Ekonomisindeki 10 Temel Sorun Belirlendi

Manisa’nın Salihli ilçesindeki 15 odanın başkanları bir araya gelerek, başta yarım kalmış fakülte binası, doğalgaz, kalifiye eleman sorunu, HES, okul üzümü, Gümrük Müdürlüğü gibi önemli sorunları tespit edip kamuoyuyla paylaştı.

Salihli’nin sorunlarını tespit etmek amacıyla, ilçede bulunan 15 meslek odasının başkanları bir araya gelerek, çözümlenmesi gereken öncelikli sorunları tespit etti. Bizim Ev Sosyal Tesisleri’nde bir araya gelen başkanlar, sektörlerinde karşılaştıkları sorunların çözümüne yardımcı olacak 10 temel adım konusunda fikir birliğine vardı.


Salihli’de binlerce esnaf, çiftçi, tüccar ve sanatkarın ortak sorunları şu 10 maddede özetlendi: "Yerel Sorunlar: 1-Kaba inşaatı Salihli’deki odalar ve hayırseverler tarafından tamamlanmış olan ve uzun süredir Bakanlar Kurulu’nun onayında bekleyen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin bir an önce onaylanarak, açılması. 2- Organize Sanayi Bölgesi’ne doğalgazın getirilebilmesi için lobi faaliyetlerinin yoğunlaştırılması. 3- Salihli’ye Gümrük Müdürlüğü veya temsilciliğinin açılması, 4- Sanayide yaşanan kalifiye elaman sorununu çözmek için Endüstri Meslek Lisesi’ne motor teknolojileri bölümünün açılması, 5- Otellerin, restoranların, pastanelerin kalifiye eleman sorununu gidermek için Ticaret Lisesi’nde Turizm Otelcilik bölümünün açılması, 6- Bölgenin en önemli gelir kaynağı olan kuru üzümde okul üzümü-akıl üzümü projesinin devam ettirilmesi, 7- Tarımsal sulamaya ve yeraltı sularının beslenmesine katkı sağlayacak Yeşilkavak Sulama Göleti’nin yapılması, 8- Büyükşehir yasası ile bölgede taşımacılık işi ile iştigal eden esnafın mağduriyetinin giderilmesi için büyükşehir yasasının tekrar gözden geçirilmesi, 9- Salihli ve hinterlandında 500 bin kişiye hitap eden devlet hastanesinin yetersiz kaldığı, yerine 400 veya 600 yataklı yeni bir bölge hastanesinin yapılması,10- Kurşunlu, Bozburun ve Kömürcü dereleri üzerine kurulması düşünülen hidro elektrik santralinin Allahdiyen kirazı başta olmak üzere diğer meyve ve sebzelere vereceği zararlardan dolayı, bu bölgede HES’in kurulmaması."

Oda başkanları bu tür toplantıların sorunların dile getirilmesi ve çözüm önerileri bulunması konusunda yararlı olacağına inandıklarını ifade ederek, istişare toplantılarını 2 ayda bir tekrar etme kararı aldı.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

Toplantıya, Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Salihli TSO Meclis Başkanı Süleyman Oral, Salihli TSO Yönetim Kurulu üyeleri, Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Başkanı Halil Aşık, Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy, Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk, Manavlar Odası Başkanı Rıfat Yavaş, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Murat Dağıstanlı, Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Yüksel Hisar, Marangozlar Odası Başkanı M. Kemal Alacalı, Bakkallar Odası Başkanı İsmail Ünlü, Kahveciler Odası Başkanı İbrahim Demirdoğan, Terziler ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şerif Ali Girgin, İnşaat Sanatkarları Odası Başkanı Davut Dilek, Lotantacılar Odası Başkanı Fatih Azak, Berberler Odası Başkanı Kadir Dilşeker ve Kunduracılar Odası Başkanı Celil Şenal katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.