ZEKA’DAN PROJELERE DESTEK YAĞDI

Zafer Kalkınma Ajansı'nın 2015 yılı proje teklif çağrıları kapsamında 72 projeye 30 milyon TL destek verileceği kaydedildi. Asil Proje desteği almaya hak kazanan 72 projenin 34’ünün bulunduğu Manisa 30 milyonluk desteğin de 14 milyonluk kısmını almaya hak kazandı.

ZEKA’DAN PROJELERE DESTEK YAĞDI

2015 Yılı Proje Teklif Çağrıları kapsamında Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) tarafından 19 Şubat 2015 tarihinde ilan edilen Sanayide Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı (SAREP) ile Sosyal Kalkınma ve Beşeri Gelişme Altyapı Mali Destek Programı (SOBEP) proje değerlendirme sonuçları 29 Temmuz’da Yönetim Kurulu Toplantısı’nda karara bağlandı. Yapılan değerlendirmeler neticesinde 72 proje 29,8 milyon TL hibe desteği almaya hak kazanırken, öngörülen toplam yatırım tutarı da 64 milyon TL olarak açıklandı.

ZEKA tarafından yapılan açıklamada, Asil Liste’de yer alan başvuru sahiplerine, önümüzdeki hafta içinde, hem resmi olarak hem de elektronik ortamda sözleşme sürecine, revize bütçelerine ve hazırlanması gereken belgelere ilişkin bilgilendirme yapılacağı bildirilirken, açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Desteklenmeye hak kazanan başvuru sahiplerinin ajans ile sözleşme imzalamadan önce herhangi bir satın alma, ihale gibi yükümlülük doğuracak faaliyete başlamamaları gerekmektedir. Hazırlık faaliyetleri (sözleşme için gerekli belgelerin hazırlanması, teminat alınması vb.) haricinde sözleşme imzalamadan önce proje bütçesinde maliyet unsuru içeren herhangi bir faaliyete başlanması durumunda bu maliyetler uygun kabul edilmeyecek ve desteklenmeyecektir. Projesi başarılı olmuş ancak Yedek Liste’de yer alan başvuru sahiplerinin ise şu aşamada hazırlamaları gereken herhangi bir belge veya yapmaları gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Kalkınma ajansları mevzuatına göre Asil Liste’de yer alan ancak sözleşme imzalamayan başvuru sahipleri olması durumunda Yedek Liste’de bulunan proje sahiplerine puan sıralaması esas alınarak davet gönderilecektir. Projesi başarısız olmuş başvuru sahiplerine, projelerinin değerlendirme detaylarına ilişkin ayrıca yazılı olarak bildirimde bulunulacaktır. Bunun haricinde, projesi başarısız olmuş paydaşlarımız, Asil Liste ile sözleşme imzalama sürecini müteakip, telefonla aramak veya randevu almak suretiyle projeleri kapsamında tespit edilen eksiklikler/hatalara ilişkin ajans uzmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirler.”

PROJE VE DESTEKTE MANİSA İLK SIRADA
Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerini kapsayan Zafer Kalkınma Ajansının Proje Teklif Çağrısına SAREP ve SOBEP toplamında en çok projenin 94 proje ile Manisa’dan gönderildiği açıklanırken, Manisa’yı 59 proje ile Afyonkarahisar, 41 proje ile Kütahya ve 26 proje ile de Uşak illerinin izlediği kaydedildi. 220 proje arasından başarılı bulunan toplam 92 projeden 44’ünün Manisa’dan olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Kütahya ve Afyonkarahisar’ın 19’ar ve Uşak’ın da 10 projesinin başarılı bulunduğu açıklandı. Başarılı bulunan projeler arasından Asil Projelerin ise Manisa’dan 34, Kütahya’dan 15, Afyonkarahisar’dan 14 ve Uşak’tan 9 olmak üzere toplam 72 adet olduğu kaydedildi.

ZEKA tarafından Manisa’ya 34 proje için toplam 14 milyon 198 bin 348 TL, Kütahya’ya 15 proje için 6 milyon 19 bin 659 TL, Afyonkarahisar’a 14 proje için 5 milyon 383 bin 860 TL ve Uşak’a da 9 proje için 4 milyon 203 bin 606 TL olmak üzere toplam da 29 milyon 805 bin 475 TL mali destekte bulunulacağı kaydedildi. Desteklenecek projelerin toplam bütçeleri ise 64 milyon 10 bin 574 TL.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.