YURTTAŞ; "VERİLMİŞ NİHAİ BİR KARAR YOK"

Son günlerde basın ve sosyal medyada yer alan dershaneler ve okuma salonları ile ilgili olarak tarafıma yüzlerce telefon ve çok sayıda mesaj ve e mail iletilmiştir.

YURTTAŞ;

Milletimizin bu konudaki hassasiyetini anlıyorum. Bu konuda Manisa’lı seçmenlerime ve bana mesaj ve e mail ile başvuran kişilerle aşağıdaki bilgileri paylaşmak istiyorum.

EĞİTİMDE GELİNEN NOKTA
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, eğitim bir milletin geleceği için en önemli konulardan birisi ve en önemlisidir. Bu konuda hükümetlerimizin 11 yıldır yaptığı çalışmalar ortadadır. Yapılan derslikler, öğrenci yurtları, spor salonları, kütüphaneler, halk eğitim merkezleri herkes tarafından bilinmektedir. Cumhuriyet hükümetleri içinde en çok derslik yapan ve en çok öğretmen atayan bir kadroyuz. 28 Şubat Postmodern darbe döneminde kapatılan İmam Hatip Liselerinin orta kısımlarının açılması, Kuran Kurslarının tamamen serbest hale getirilmesi ve sayılarının artırılması, Kuranı Kerim ve Siyer-i Nebi ( Peygamberimizin Hayatı) gibi derslerin tüm okullarda seçmeli ders olarak konulması oldukça anlamlı ve geleceğimiz açısından son derece yerinde kararlardır. FATİH projesi gibi bize özgü projeler hayata geçtiğinde öğrencilerimiz gelişmiş ülkelerdeki yaşıtlarına göre daha şanslı olacaklardır. Tüm bu gelişmeler yeterli mi? Hayır yeterli değil, daha fazlası yapılmalıdır.

Dershaneler yıllardan beri eğitim sisteminde süregelen olumsuzlukların bir sonucu olarak bir gereklilikten doğmuştur. Biz dershane gerçeğini biliyoruz. İyi amaçla kurulmuş bu kurumlara karşı bir tarafgirliğimiz söz konusu değildir. Kanunlar çerçevesinde kurulmuş olan dershaneler büyük fonksiyonlar icra etmişlerdir. Öğretimin yanında eğitim, ilmin yanında irfan, talimin yanında terbiye verilmesi konusunda çalışmaları olmuştur. Etüt merkezleri, halk eğitim kursları, okuma salonları bu eksiklikleri gidermek üzere ortaya çıkmış müesseselerdir. Ben Turgutlu İmam Hatip Lisesi gibi bir meslek lisesinden Tıp Fakültesini kazanmamı dershanelere borçluyum. İki kızım da lise döneminde dershanelere gitmişlerdir ve yarar görmüşlerdir.

TÜM TARAFLARIN GÖRÜŞLERİ ALINARAK KONU TEKRAR DEĞERLENDİRİLECEK
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Sayın Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamalar tarafları tatmin etmiş ve halkın yüreğini serinletmiştir. Sayın Başbakan Yardımcımızın “Yüreğinizi soğutun inşallah güzel sonuçlar olacak” demesi gerginlik ve kuşkuları yok etmiştir. Kaldı ki Ak Parti halkın zararına olacak hiçbir düzenlemeye bugüne kadar imza atmamıştır. Sayın Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamaya göre, dershaneler konusunda tarafların görüşlerine başvurulacak ve halkımız­ın ders­ha­nelerde okuyan çocuklarımız­ın, ailelerinin, öğ­retmenlerin ve dershane yöneticilerinin görüş ve düşüncelerine müracaat edeceklerini, paydaşlarla bu konunun ele alınması konusunda görüş birliğ­ine varıldığını ve konunun enine boyuna tartışıldıktan sonra değerlendirilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmış ve bu konuda sayın başbakanımız bizzat gerekli talimatı vermiştir.

HİÇBİR DÜZENLEMEYİ HALKIMIZA DANIŞMADAN HAYATA GEÇİRMEDİK
Hükümetlerimiz ve partimiz bugüne kadar hiçbir düzenlemeyi oldu bittiye getirmemiştir. Bu konuda da oldu bitti ile hareket etmeyecek ve çalışanların ve hizmet alanların taleplerini ve önerilerini dinleyecektir. Amaç hiç kimseyi mağdur etmemektir. Çalışan öğretmenlerden, işçilere, kantin çalıştıranlara, öğrenci ve velilere kadar herkesin görüş ve önerileri dikkatlice ve titizlikle incelenerek bir çözüme kavuşturulacaktır. Bu konuyu kamuoyuna iyi bir şekilde izah etme görevimiz ve sorumluluğumuz vardır. Basında ve sosyal medyada dolaşan pek çok bilgi doğruluktan ve gerçeklerden uzaktır. Sosyal medyada her yazılanı doğru kabul etmek, yanlış sonuçlara ve tartışmalara neden olacaktır. Milletimizin hassasiyetini ve endişelerini gidermek biz siyasetçilerin görevidir.

VERİLMİŞ NİHAİ BİR KARAR YOK
Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili taslağ­ın ne z­aman yasalaşacağ­ı sorusuna Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç, “Hiçbir süre tahdidi yok. Sayın Bakanımız­ çalışmalarını bitirir, Bakanlar Kurulu’na takdim eder. Herkes yeterli görürse Sayın Başbakanımız­ın talimatıyla yasal düz­enleme yapılacaksa Meclis’e gönderilir. İdari düz­enleme yapılacaksa da ilgili bakanlık yapar. Biz­den tarih beklemeyin” demiştir. Bu göstermektedir ki, dershaneler konusunda verilmiş bir karar yoktur.

ETÜT MERKEZ­LERİ VE OKUMA SALONLARI KAPATILMAYACAK
Etüt merkez­leriyle okuma salonlarının konuya dahil olmamasına rağmen bunların kapatılacağını söylemek gerçekle bağdaşmamaktadır. Etüt merkezleri ve okuma salonları ihtiyaç sahibi öğrencilerin bir sığınağı ve çaresidir. Buralarda verilen rehberlik hizmetleri de gençlerimizin iyi yetişmesine katkıda bulunmaktadır.

FİTNE VE FEDADA İZİN VERMEMELİYİZ
Tüm bu gerçekleri kamuoyu ve halkımızla paylaşmak, hem sorulara ve mesajlara cevap olacak, hem de dostların arasına fitne ve fesat tohumları ekmek isteyenleri yüzüstü yere serecektir. Ülkemizde barışa, birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan bugünlerde dostluklarımızın yıpranmasına, zedelenmesine asla izin vermemeliyiz.

“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine, bu vatan, bu toprak, bu hasret bizim. Bu vesile ile yaklaşan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyor, tüm öğretmenleri ve onları yetiştiren aileleri saygıyla selamlıyorum.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.