YURTTAŞ; "ORGAN BAĞIŞI EN BÜYÜK İYİLİKTİR"

Organ Bağış Haftası nedeniyle basın açıklaması yapan AK Parti Manisa Milletvekili ve Sağlık Komisyonu üyesi Dr. Muzaffer Yurttaş, herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

YURTTAŞ;

Bir insanın yaşamasına vesile olmanın bütün insanlığın yaşamasına vesile olmak kadar değerli olduğunu belirten Yurttaş, acıyı çeken ve onun yakınlarının gözüyle bakmak gerektiğini söyledi. Yurttaş “Türkiye'de her yıl yüzlerce kişi organ yetmezliği nedeni ile hayatını kaybediyor. Organ yetmezliğinin en etkili tedavisi ise organ naklidir. Ancak halk arasında yaygın olan yanlış inanışlar ve bilinçsiz uygulamalar, hastaların hayati tehlike ile karşı karşıya kalmasına neden olabiliyor. Türkiye'de yaklaşık 24 bin kişi yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için organ nakline ihtiyaç duymaktadır. Ancak günümüzde bağışın az olması nedeni ile organ nakilleri kadavradan yani hayatını kaybetmiş kişilerden değil canlıdan canlıya gerçekleştirilmektedir. Rakamlara bakıldığında Türkiye canlıdan yapılan nakillerde Avrupa birincisi, kadavrada ise sonuncu durumdadır. Organ bağışı konusunda gerekli toplumsal farkındalığın oluşturulması ve kadavradan nakillerin artması çok önemlidir.” dedi. AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “Türkiye'de şu anda 23 bin 529 kişi organ nakli bekliyor. Ülkemizde doktorlarımız başarı ile organ nakillerini gerçekleştirmektedirler. Son yıllarda bu konuda büyük başarılar elde edilmiş ancak yine de yeterli değildir. 2002 yılında 745 olan organ nakil sayısı 2012 yılında 4 bin 6'ya yükseldi. Ülkemizdeki nakil merkezi sayısı 10 yılda 44’den 111 e ulaşmıştır. Kadavradan 2002 yılında 307 nakil yapılırken bugün bu sayı 889 a yükselmiştir. Canlıdan nakil 10 yıl önce 438 iken bugün 3.117 olmuştur. Amacımız bu sayıları daha da artırmak ve tüm acıları dindirmektir” dedi. Yurttaş “Ülkemizde 'Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi' kurulmuş olup organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf şekilde yapılmaktadır. Ayrıca tüm nakil aktiviteleri ve istatistikleri anlık olarak sistemden takip edilebilir hale gelmiştir. Ülkemizde organ bağışları, Bakanlığımızın kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. Organ nakli olmuş hastalarda başarı ve sağ kalım oranı Avrupa'da yüzde 85-96 olup, bu oran ülkemizde de Avrupa ile eşdeğer durumdadır." 2 bin 832 kara ambulansı, 3 uçak ve 17 helikopterle faaliyet gösteren Hava Ambulans Sistemi, bir yandan asli görevini yaparken diğer yandan da organların ve nakil ekiplerinin transportunun sağlanmasına destek verdiğini belirten Yurttaş ülkemizin organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahip olduğunu söyledi. Yurttaş herkes acı çekenlerin yerine kendisini koysun, hastane köşelerinde belki aylarca belki yıllarca gözyaşı içinde bekleyen anneler, babalar, yavrular ve şifa bekleyen hastalara el uzatın. Onlara hayat taşıyın. Organ bağışı insanın insana yapabileceği en büyük iyiliktir. Biz inanıyoruz ki; bir kişinin ölümüne neden olan bütün insanlığın ölümüne neden olmuş gibidir. Bir insanın kurtuluşuna vesile olan bütün insanlığın kurtuluşuna vesile olmuş gibidir.” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.