YUNUSEMRE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM KAVGASI

Yunusemre Belediyesi Laleli, Mesir, Mutlu ve Lalapaşa mahallelerini Bakanlar Kurulu Kararıyla Afet Riski bulunan mahalle statüsüne aldı ve bu 4 mahallede Kentsel Dönüşüm uygulanmasına karar verdi.

YUNUSEMRE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM KAVGASI

Yunusemre Belediyesi Ağustos Ayı Meclis Olağan toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda ilçeye bağlı 4 mahallede Kentsel dönüşüm uygulanması için Başkan ve encümene yetki verilmesi kararı AK Partiyle MHP ve CHP Grubunu karşı karşıya getirdi.

Yapılan oylama sonucu Lalapaşa, Mutlu, Mesir ve Laleli Mahallelerinde Kentsel Dönüşüm uygulanması oy çokluğu ile Başkan Mehmet Çerçi ve Belediye Encümeninin yetkisine verildi.

OY ÇOKLUĞUYLA

Bakanlar Kurulunda kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Yunusemre Belediyesinin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Etüd, Proje, Toplu Konut ve Kentsel Dönüşüm konusunda “Riskli Alan” olarak ilan edilen alanda yapılacak tüm işlemler için Belediye Başkanı ve Encümene yetki verilmesi konusundaki talebi,  MHP ve CHP Grupları tarafından ret oyu kullanıldı.  Ancak ilgili madde AK Parti Grubu evet diyerek, oy çokluğu ile kabul edildi.

NE YETKİSİ VERİYORUZ?

İlgili maddenin görüşülmesi sırasında, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Can Mercül, maddenin kabul edilmesini teklif etti. Madde üzerinde söz alan MHP Grup Başkanı Mehmet Güzgülü; “Bu karar Yunusemre ilçesi için önemli bir karar. Fakat bizim şerh koyduğumuz rahatsız olduğumuz bazı konular var. Bu çalışmalardan belediye meclis üyesi olarak imar komisyonundaki arkadaşlarımız da dâhil olmak üzere Lalapaşa, Mutlu, Mesir ve Laleli mahalleriyle ilgili bir çalışma yapılmış. Ama biz meclis üyesi olarak bunlardan bilgimiz yok. Başkana ne yetkisi vereceğiz? Neler gitti hangi planlar gitti, yapılacak inşaatlar nasıl bir inşaat, 3 katlı mı 4 katlı mı 5 katlı mı vatandaş bize soracak. Benim bu konuda hiçbir bilgim yok. Binalar yıkılırken insanlarla uzlaşarak mı yıkılacak yoksa uzlaşmadan mı yıkılacak? Bunların hepsi birer soru. Mesir mahallesine ve Laleli mahallesine bir artı getirecekse elbette destek veririz. Ama bu konu ile ilgili Grup Başkanı olarak en ufak bir bilgi almadım. Arkadaşlarımızın da bilgisi olduğunu zannetmiyorum. Bu konu ile ilgili bir şey bilmediğim için Başkana ne yetkisi vereceğim.  Ön bilgiyi almış olsaydım, arkadaşlara da böyle böyle bir çalışmanın içinde oluyoruz derdim. Bu işin içinde olan arkadaşlar konuyu biliyor. Belki çok güzel bir şey. Vatandaşa dokunmadık, vatandaşa bilgi vermedik, meclis üyelerine bilgi vermedik ama biz bakanlar kuruluna verdik ve bakanlar kurulu kabul etti. Bana biraz afaki geliyor o yüzden biz MHP grubu olarak o bilgileri almadan başkana ve encümene yetki vermeyi kabul etmiyoruz” diye konuştu.

CHP’DE KARŞI ÇIKTI

YCHP Grup Başkanı Erdniç Yavaşlı’da MHP grubuna destek verdi. Yavaşlı, “Mehmet Güzgülü’nün bütün konuştuğu, söylediği şeylerin hepsine bende katılıyorum. Bu konuda bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Ben şuanda yetkinin mecliste kalmasını ama yapılacak açıklamalardan sonra grup olarak düşüncemizi ileteceğimizi söylüyorum. Bizde aynı şekilde ret veriyoruz” dedi. 

YETKİYİ BAKANLAR KURULU VERDİ

MHP ve CHP Gruplarının madde üzerinde yaptıkları konuşmaların ardında söz alan Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Can Mercül, “Kentsel dönüşüm ile ilgili planlar yapılmış tadilat yapılmış bir çalışmamız yok. Bugüne kadar yapılan çalışmalar riskli yapıların tespiti ile alakalı Mesir, Laleli, Mutlu ve Lalapaşa mahallesindeki bir takım binalardan numuneler alındı. Bunların mevcut hallerinin analizi yapıldı ve bakanlar kurulunda bu mahallelerin riskli yapı grup içine dahil edilmesi talep edildi. Bakanlık bunu uygun gördü. Bundan sonra yapılması gereken imar planı ile ilgili çalışma, hak sahipleriyle görüşmeler yapılacak. Biz şuanda bilgi sahibi olunması gereken bir noktadayız. Şuana kadar yaptığımız çalışma bölgenin fotoğrafını çekip, analizini yapıp bu yapıların beton numunelerini alıp bakanlığa göndermek ve bu gölgelerin riskli bölge olarak ilan edilmesiydi. Biz şuana kadar bunu yaptık. Yetkiyi de bakanlar kurulu Yunusemre Belediyesine verdi” diye konuştu.

BİLGİLENDİRME KONUSUNDA ÇOK ŞEFFAFIZ

İsim vermeksizin Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e göndermede bulunan Mercül; “Mehmet Güzgülü bey aslında haklı. Belediye başkanları yapılan çalışmaları istiyorlar ki kimse görmesin. Planları encümen salonuna asıyorlar. Daire çalışanları görmüyor. İstanbul’dan gelen bir kişi görüyor. Ama biz daha o aşamada değiliz. Yani burası ile ilgili bir imar planı yok. Yapılan bir emsal çalışması yok. Ben Büyükşehir Meclisinde İmar Komisyonu başkanıyım, Büyükşehir belediyesi bir plan açıklıyor benim haberim yok. Ve ben bundan dolayı üzülmüyorum. Tekrar söylüyorum herhangi bir imar planı, çalışılmış avam proje bulunmamaktadır. Konu başkana ve encümene yetki kararıdır. Benim teklifim şuan da bu yetkinin verilmesi ve gayri resmi olarak Etüt Proje Planlama Müdürlüğünde istenirse Perşembe günü Cuma günü komisyon üyesi olsun yada olmasın bütün arkadaşlar meclis üyeleri bilgilensinler. Bu olmaz deniyorsa meclisi bir akşam tekrar toplayalım ve bu konu ile alakalı müdürlük bugüne kadar ne çalışması yaptı sizlere bir sunum yapsın. Biz her konuda bilgilendirme noktasında çok şeffafız” ifadelerini kullandı

Yunusemre Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda gündem maddelerinin tamamının görüşülmesinin ardından, 1 Eylül 2015 Salı günü saat 19.00’da tekrar toplanmak üzere meclis oturumuna son verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yasin - 3 yıl önce

vatandaşın ıkı karış arsasında gözü olanı ALLAH bildiği gibi yapsın


Avatar
ümit - 3 yıl önce

imar mı rant mı? büyükşehire niye izin vermediniz zamanında imar için..manisayı 5 yıl geriye attınız siz


Avatar
FG - 3 yıl önce

ahh şu akpliler yokmu şu akpliler.. ben yapmıyorsam başkası sakın haa yapmasın fesatlığı ile manisayı ne hale soktular. bir kerede uzlaşmacı olsanız ne olacak? daha yunus emre belediyesi kurulmadan evvel imara karşı oldukları yerlere şimdi hükümeti kullanarak imar çıkartıyorlar. neyse imarın çıkması bir yönden iyi ama bu riyakarlığı bu halk 13 yıldır görmüyor yaa bunlara da pes yani..