banner278

YIRCALI KÖYLÜLER MANİSA ADLİYESİ'NDEYDİ

Soma'nın Yırca mahallesinde hukuksuzca kesilen zeytin ağaçlarına sahip çıkan köylüler bu defa Manisa Adliyesi'ndeydi. Çevre örgütü Greenpeace üyeleri ve Yırcalı köylüler, Manisa Bölge İdari Mahkemesi'ne Çevresel Etki Değerlendirme Olumlu Raporu'nun iptali için açtığı davanın ilk duruşmasına katıldı.

YIRCALI KÖYLÜLER MANİSA ADLİYESİ'NDEYDİ

HABER:BERFİN ADICAN

Manisa'nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi'nde yapılması planlanan termik santral projesi mahkeme kararlarıyla iptal olsa da çevre örgütü Greenpeace ve Yırcalılar'ın Manisa Bölge İdare Mahkemesi'nde açtığı Çevresel Etki Değerlendirme olumlu raporunun iptali davasında ilk duruşma görüldü. 

Çevreciler ve köylüler duruşma öncesinde Manisa Adliyesi'nde bir araya gelerek, adaletin yerini bulması gerektiğini söyledi. 

YAPILANLAR HUKUKA AYKIRI

Duruşma öncesi köylüler adına açıklama yapan Greenpeace Avukatı Deniz Bayram, "Kolin'in yapmayı planladığı termik santrale karşı birkaç aydır Yırca köylülerin nezdinde başlayan direniş ve mücadele bütün Türkiye'ye yayıldı. Bütün Türkiye Kolin Termik Santral projesine karşı bir mücadele vermeye başladı. Bu direniş ve mücadele kapsamında Kolin Şirketler Grubu hukuka aykırı bir şekilde Yırca köylülerini zeytinlik alanlarında 6 bin 666 zeytin ağacını hukuk süreci beklenmeden kesti. Bundan sonra köylüler ve Greenpeace adına başlattığımız hukuk mücadellerini kazandık. Danıştay burada hiçbir şekilde zeytinlik alanda endüstri tesisi kurulamayacağına, bir enerji yatırımın gerçekleştirilemeyeceğine ve termik santral projesinin hayata geçirilemeyeceğine karar verdi. Bu mücadele kapsamında zeytinlik alanlarını enerji projelerine açma Zeytin Kanunu Tasarısı da yasallaşmadı. Zeytinlik alanları halen daha hukuk altında korunmaya devam ediyor. Bu dava ile birlikte sadece Yırca Mahallesi'nde değil, dünyada, Türkiye'de ve özellikle Soma'da da kirli bir enerji biçimi olan kömür yakıtlı termik santrallerini hayata geçmemesi, hukuka aykırı bir şekilde alınan ÇED raporunun iptal edilmesi için davamızı açtık" dedi.

YIRCA'YA SANTRAL YAPILAMAZ

Eyleme destek veren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise, Yırcalı köylülerin her zaman yanında olduklarını ifade ederek, "Esas olarak artık Yırca'ya santral yapılamayacağı, yapılan bir çok işlemin hukuksuz ve kanunsuz olduğu ortaya çıktı. Ama sürecin başındaki ÇED raporunun hukuka aykırı olduğunun ispatlanması önemli bir değerdir. Yırca köylüleri kendileri için Manisa Adliyesi'nin önünde değiller. Çünkü Yırca'ya artık termik santral yapılmayacağını biliyorlar. Ama onlar Türkiye'nin dört bir yanında siyasi irade istedi, 'birilerine bu hakkı verdi' diye kolayca verilen ÇED raporlarının ve raporun bir parçası olan halkı bilgilendirme toplantılarının onların olmadığı yerlerde göstermelik yapılıp, imza altına alınması gibi işlemlerin daha sonra hepimizin hayatını tehdit ettiğini ortaya koymak için Manisa Adliyesi'ndeler. Yırca bir çoban ateşi ve oradan aldığımız o ateşi Türkiye'nin dört bir yanındaki adalet, doğa, insan hakları mücadelelerine taşıyoruz" diye konuştu.

Açıklama ardından ÇED olumlu raporunun iptali için açılan davanın ilk duruşması görüldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.