banner278

YETKİ KARMAŞASI CEZA GETİRDİ

Manisa Büyükşehir Belediyesiyle İlçe Belediyeler arasında yaşanan Hayvan Barınaklarının yetkisi kimde? karmaşası hayvanları mağdur etti. Bazı ilçelerdeki barınaklar toplama kampına dönüştü. Yapılan denetimlerde Turgutlu Belediyesinde 998 TL cezai işlem uygulandı.

YETKİ KARMAŞASI CEZA GETİRDİ

HABER: BÜŞRA GÜRBÜZ

Manisa'nın Büyükşehir olmasıyla birlikte hayvan barınaklarıyla ilgili olarak, ilçe belediyelerle Büyükşehir belediyesi arasında yetki karmaşası ortaya çıktı. Bu karmaşa sokak hayvanlarının mağdur olmasına neden oldu. Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan Elbirliler; Akhisar, Turgutlu,Saruhanlı ve Kula’daki ilaçsız, mamasız bakım evlerinin toplama kampına dönüştüğünü söyledi. Elbirliler; Turgutlu Belediyesi Tedavi Bakım Merkezine denetim yaptıklarını ve dilekçe vererek şikayette bulunduklarını da sözlerine ekleyerek incelemeler sonucunda Turgutlu Belediyesine cezai işlem uygulandığını ifade etti. 

Geçtiğimiz Eylül ayında sahipsiz hayvanlarla ilgili görevlerde ortaya çıkan yetki karmaşası sonucunda bu konudaki çalışmaların durduğunu,sahipsiz, bakıma muhtaç hayvanlar yaralı hasta dahi olsa ortada kaldığının altını çizen Elbirliler; "Hala  bir kaç ilçe haricinde hayvanlar ortada kalmaya devam ediyor" dedi.

Barınaklar ile ilgili yaşanan yetki karmaşasını çözmek için  yapılan toplantılara ilgisiz kalınmasından yakınan Elbirliler;  "Var olan bakım evleri dahi işlemez hale geldi. İlaçsız bakım evleri toplama kampı haline geldi. Kuduz aşısını dahi “alamayan “ ilçe belediyeleri ortaya çıktı. Onlar Büyükşehir Belediyesi’nden bu hizmeti beklerken Büyükşehir Belediyesi meclisinde alınan kararın iptali için başvuruldu ve yargıdan sonuç bekleniyor" dedi.
 
" VİCDANLARI SIZLATIYOR"

Akhisar, Turgutlu,Saruhanlı ve Kula’daki  ilaçsız, mamasız bakım evlerinin toplama kampına dönüştüğünü söyleyen Elbirliler;.Alaşehir Belediyesi  daha yeni açılışını yaptığı bakımevini kapattı. Sokakları vicdanları sızlatan görüntüde uyuz köpek doldu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamalar çalışmalara başlandığı şeklindeydi. Hala Büyükşehir Belediyesi’nden açık ve  net olarak ne yapacakları konusunda  bir açıklama yapılmış değil" diye konuştu. 


"BARINAKLARIN DURUMU İÇLER ACISI!"

İlçe barınaklarındaki yaptıkları gözlemleri de anlatan Elbirliler; "Turgutlu gibi bir ilçede bakım evinde uyuz ilacı yok. Bir avuç gönüllü mama ve ilaç arayışında. Bakım evi demeye zaten bin şahit isteyen bir yerde  Durumun ne kadar   içler acısı hale  geldiğini herkes tahmin edebilir. Akhisar belediyesi bakım evine girdiğinizde bir ton taş yutmuş gibi çıkıyorsunuz. Sineklerin istilası altında. Yığınla köpek bir arada.Koku tarif edilemez. Orada sadece köpekler yaşamıyor insanlar da yaşıyor. Hadi alt tarafı köpek biri gider bini gelir dediniz iyi de hani nerede her şey insan için felsefeleri ? Oradaki köpeklerden farkı yok o insanların da. Bir bakım evlerine bakıyorsunuz bir parklarına,bahçelerine, projelerine,içleri ve dışları akla kara gibi farklı ! Düşünüyor ve üzülüyorsunuz" dedi. 

" CEZAİ İŞLEM "
Bakım evlerini sürekli gözlemleyen Dernek üyeleri bu içler acısı tabloları da gözler önüne serdi. Gördüklerine kayıtsız kalamayan Dernek üyeleri yasal başvuru haklarını kullandılar. Dernek Başkanı Elbirliler; "Saruhanlı  bakım evi için geçtiğimiz aylarda şikayetimizi yaptık.Konu savcılıkta. Turgutlu ve Akhisar bakım evleri bir canlının yaşam koşullarından çok uzak .Dolayısıyla ilgili yasaya dayanarak dilekçelerimizi verdik. Orman Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü’nün de denetimleri sonucu yasanın gerektirdiği yaptırım uygulanmaya başlandı" dedi. 

Orman Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü Manisa Şube Müdürü Uğur Bayıl da Turgutlu Belediyesine Kapasitesinin üzerinde hayvan aldığı ve uygun koşullarda bakılmadığı gerekçesiyle 998TL para cezası kesildiğini söyledi. Bu konuda oldukça fazla şikayet aldıklarını da söyleyen Bayıl, Büyükşehir ve İlçe Belediyeler arasında yaşanan yetki karmaşasının hayvanların mağdur olmasına neden olduğunu ifade etti. Bayıl ayrıca diğer ilçelerde de denetimlerin yapıldığını ve benzer durumlarla karşılaşıldığında cezai işlemlerin uygulanacağını söyledi.  

Edinilen bilgiye göre Akhisar Belediyesine de yapılan denetimler sonrasında para cezası uygulandı.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.