Yetki Belgesi Olmayan Hayvan Taşıyamayacak

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hayvan nakli ile uğraşan araç sahipleri sürücü ve bakıcılara yönelik eğitim toplantısı düzenlendi.

Yetki Belgesi Olmayan Hayvan Taşıyamayacak

Yapılan toplantıya Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, il müdür yardımcıları, şube müdürleri, veteriner hekimler ve hayvan nakli ile uğraşan 100' ün üzerinde nakliyeci, araç sürücü ve hayvan bakıcıları katıldı.
Toplantıda hayvanların nakline ilişkin genel şartlar, nakil esnasında bulundurulması gereken belgeler, uyulması gereken teknik kurallar ve nakil araçlarına ilişkin hükümler, hayvan fizyolojisi, su içme ve beslenme ihtiyaçları, hayvan davranışları, stresin hayvanlara etkisi, hayvanlara yapılacak muameleler ve uygulamaya yönelik çalışmalar, hayvan refahının et kalitesi üzerindeki etkisi ve acil müdahaleler ile ilgili konular hakkında eğitim verildi.
İl Müdürü Çebi, 5996 sayılı kanuna uygun olarak yayımlanan 'Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması' hakkındaki yönetmelik gereği 65 kilometrenin üzerindeki mesafelerde hayvan taşımacılığı yapacak kişilerin nakliyeci ve sürücü-bakıcı yetki, yeterlilik belgesi almaları gerektiğini vurguladı.
Çebi konuşmasında şunları kaydetti:"Bakanlığımızın hayvan nakillerinde hayvan refahı ile ilgili hazırlamış olduğu ve kapsamı oldukça geniş olan bu yönetmelik 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yeni yönetmelik hayvanların eziyet edilmeden, güvenli ve sağlıklı bir biçimde nakillerinin yapılmasının sağlanmasını öngörmektedir. Bu nedenle; nakliyeciler, araç sürücüleri ve hayvanların taşınması sırasında refakat eden kişiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinden yetki belgesi almak zorundadır. Yetki belgesi olmayanlar hayvan taşıma işini yapamayacaklardır. Hayvan nakillerinde kullanılacak araçların, hayvanların yaralanmasını önleyecek, aşırı soğuk ve sıcaktan koruyacak şekilde dizayn edilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca nakil sırasında hayvanların şiddete maruz kaldığı tespit edildiği takdirde cezai işlemler uygulanacaktır.”
Eğitim çalışması sonunda nakil araçlarında çalışacak sürücüler ve nakilde görevli hayvan bakıcılarına sınav yapıldığı sınav sonuçlarının değerlendirilmesi sonrasında başarılı olanlara belgeleri verileceği bildirildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.