Yeni Türkiye İnşaa Ediliyor

Memur Sen Manisa İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, halkın iradesiyle 12’inci cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Edoğan’ı tebrik ederek, yeniden büyük Türkiye için reformların devam etmesi gerektiğini söyledi.

Yeni Türkiye İnşaa Ediliyor

Memur Sen Manisa İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'ni değerlendirdi. Sivil anayasa ile ilgili açıklama yapan Sofuoğlu: "Memur-Sen olarak; Yeni Anayasa’yı, Yeni Türkiye hedefinin ön şartı, Büyük Türkiye iddiasının ruhsatı olarak kabul ediyoruz. Türkiye’nin en çılgın projesi olarak gördüğümüz, demokratik, özgürlükçü ve sivil yeni anayasa hazırlanmalı ve en kısa sürede milletin onayına sunulmalıdır. Demokratikleşme ve Çözüm Süreçleri; Anadolu’yu kan ve gözyaşına mahkum etmeye çalışan, 40 yıldır Türkiye’nin elini kolunu bağlayan terör sorununu bitirmek üzeredir. Bu kapsamda, demokratikleşme ve çözüm süreçlerinin terörün milletimize ve ülkemize bir daha musallat olamayacak şekilde devam ettirilmesini istiyoruz. Eski Türkiye için garantör, Yeni Türkiye açısından barikat işlevi gören ceberut, yasakçı, bilim üretmeyen üniversite anlayışı, miadını tamamlamıştır. Özgürlükçü kadroların kısmen de olsa görev almasıyla birlikte üniversitelerde olumlu gelişmelerin yaşandığına hep birlikte tanık olduk. Özellikle, üniversitelerimizin AR-GE bakımından dünya standartlarının gerisinde kalma durumuna son vermeliyiz." dedi.

Yeni Türkiye'nin inşaasında kültürel hayata yönelik politikaların arttırılması gerektiğini söyleyen Sofuoğlu: "Değerler eğitimini ve kadim medeniyetimizin bakiyesi kültürel değerlerimizin inşa ve ihyasını esas alan toplumsal projeler hayata geçirilmelidir. Eğitim ve kültüre dönük projeler, çalışmalar ve kurumlar; çocuklarımızı ve gençlerimizi merkez özne kabul etmelidir. Gençlerimizin, kültürünü, tarihini, medeniyetini, kültür haznemizi keşfetmesi ve bunlar ışığında kişiliğini ve kimliğini inşa etmesi için imkan ve fırsatlar artırılmalı, mevcut bütün engeller kaldırılmalıdır. Gençler, emanetin kendisine teslimini bekleyen ‘çıraklar, yedekler’ olarak değil geçmişi birlikte değerlendireceğimiz, bugünü birlikte yaşadığımız ve yarını da birlikte inşa edeceğimiz ‘vizyoner asil yürekler’ olarak görülmelidir. Özellikle son on yıllık dönemde varlığını fazlasıyla hissettiren demokratikleşme çabalarına ve sivilleşme girişimlerine, özgürleşme taleplerine rağmen; kimi devlet kurumlarının ve özellikle de üst düzey bürokrasinin sivil topluma bakışı ileri demokrasiyle uyumlu değildir. Sivil, özgür, demokratik birey ve topluma yönelik şaşı bakışları devam etmektedir. Yeni Türkiye, sivil toplumun katkısıyla; Büyük Türkiye ise sivil toplumun katılımıyla mümkündür." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.