banner278

Yasaklar Başladı

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün; su ürünleri avcılığına ilişkin yükümlülük, sınırlama ve yasakları belirleyen 3/1 ve 3/2 numaralı Tebliğ gereği Manisa İlinde ticari ve amatör su ürünleri avlanma yasağının 01.03.2016 tarihinde başladığını ve 01.06.2016 tarihine kadar yasakların devam edeceğini söyledi.

Yasaklar Başladı

Su ürünleri av yasaklarının, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bilimsel, çevresel, ekonomik ve balıkların genel üreme dönemi göz önüne alınarak, su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesini sağlamak amacıyla düzenlenmekte olduğuna dikkat çeken Hasan Çebi; “İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli su ürünleri denetim ekiplerimiz, yasaklar süresince kontrollerini aralıksız gerçekleştireceklerdir. Yasağa uymayanlar hakkında ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yasal işlemler uygulanacaktır.

Balıkçılar, balıkçı teknelerini tekne çekme yeri olarak;

Gölmarmara’da Yeniköy ile balıkhane arasında bulunan Mağaralar Mevki ile Tekelioğlu köyündeki tekne çekme yerine, Demirköprü Barajında Gölbaşı köyündeki balık alım yerine, Avşar barajında Girelli köyünün göl kıyısındaki en yakın noktasına, Soma-Sevişler Barajında baraj bendindeki Orman Yangın Müdahale binasına en yakın noktaya çekmek zorundadır.

Balıkçılar, balıkçı teknelerini İl Müdürlüğümüzce belirlenen bu noktalarda teknelerini sudan en az 10 metre uzaklıkta olacak şekilde karaya çekerek ters kapatmak zorundadır. Aksini uygulayan balıkçılar hakkında idari para cezası uygulanacaktır. Balıkçı teknelerini bu noktalara çekmek istemeyen balıkçılar teknelerini evlerine götürmek zorundadır.

Su ürünleri av yasağı süresince İl Müdürlüğümüzce belirlenmiş olan tekne çekek yerleri dışında kıyıda, karada, ruhsatlı, ruhsatsız, saç düztaban, ahşap düztaban, ters çevrili, motorlu, motorsuz tespit edilen her türlü teknenin bulundurulması yasak olup, tespit edilen tekneler en yakın İlçe Müdürlüğünce veya Jandarma Karakollarınca zapt edilerek 01.06.2016 tarihine kadar yeddi emine alınacaktır. 01.06.2016 tarihinden sonra ortaya çıkan tekne sahiplerine idari para cezası uygulanarak tekneleri teslim edilecektir.

İl dışından avlanmış balık getirilerek Manisa içindeki satış yerlerine, kayıtlı soğuk hava depolarına, balık hallerine getirilecek 50 kg ve daha fazlası balıklar için 3/1 Numaralı tebliğ Ek-8 deki “Nakil Belgesi” almak ve istendiğinde yetkililere göstermek zorunluluğu vardır. Menşei Belgesi bulunan ürünler için Nakil Belgesi aranmaz.

Ülkemizde su ürünleri av yasaklarının daha geç başladığı 2. 3. ve 4. Bölgelerden avlanarak İlimize Menşei belgesi ile getirilen su ürünleri birden fazla noktaya dağıtılarak satılıyorsa 3/1 tebliğ (45. md.12. fıkra ç bendi) Ek10 daki “ Dağıtım ve Satış Belgesi” almak ve istendiğinde yetkililere göstermek zorundadır. Aksi durumda nakil ve satış yapanlara idari para cezası uygulanır” dedi.

İl Müdürü Hasan Çebi; “Balıkçılarımızın mağduriyet yaşamamaları için su ürünleri av yasaklarına uymaları hem kendi menfaatleri hem de su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Kaçak avcılık yaparak günü kurtarmak yerine, av yasaklarına uyarak geleceğimizi kurtaralım” diyerek sözlerine son verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.