banner278

YARGI MENSUPLARI SORUNLARINI ANLATTI

Manisa’da düzenlenen 2014-2015 Adli Yargı Açılış Töreni’nde konuşan Manisa Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Taner Atalay, yargı mensuplarına karşı insafsızca eleştiri yapıldığını söyledi. Atalay: “Yargı hizmetini yürütenler Cumhuriyet Tarihi’nde görülmedik bir biçimde haksız ve insafsız bir şekilde eleştirilmişlerdir. Eleştirilere yanıt veren yargı mensupları ise etkisizleştirilmeye çalışılmıştır.” dedi.

banner292
YARGI MENSUPLARI SORUNLARINI ANLATTI

Haber:Berfin Adıcan

2014- 2015 Adli Yargı Yılı kapsamında Manisa Adalet Sarayı’nda açılış töreni düzenlendi. Adalet Sarayı’nın bahçesinde bulunan Atatürk anıtı’na çelenk sunumu ardından açılış konuşmalarla tamamlanan törene Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, Manisa Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Taner Atalay, Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Mehmet Pakdemirli, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda hukukçu katıldı.

HUKUK DEVLETİNDE BİRBİRİNİ ANLAMAYI ÖĞRENDİLER

Törenin açılış konuşmasını yapan Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız: “Hukuk devleti olmadan gelişmiş ülke olunmaz. Çünkü hukuk devleti, her bireyin korkusuzca hak ve özgürlüklerini kullanabildiği düzenin adıdır. İnsanlık hukuk devletinde sosyal barışı ve huzuru buldu. Her kuvvet ve kişi hukuk sisteminde çatışma yerine uzlaşmayı, empati yapmayı, birbirini anlamayı öğrendi.” dedi.

AVUKATLIK SINAVINA İHTİYAÇ VAR

Avukatların sayısının gün geçtikçe arttığını ve bu nedenle mesleğe kabulde sınav konulması gerektiğini belirten Balkız: “Size savunma mesleğinin, yani avukatlığın sorunlarından bahsetmek istiyorum. Ülkemizde 84 bin avukat var. Baromuzda 712 avukat bulunuyor. Avukat kayıtlı ama stajyer 84 arkadaşımız var. Bu demektir ki her yıl baromuz %11 büyüyecek. Staj eğitimi önemli bir sorundur. 6-7 yıl sonra sayımız 2 katına çıkacak. Bizim çok acele bir Avukatlık Kanunu’na ihtiyacımız var. Acil olarak staja girişte ve mesleğe kabulde kademeli Avukatlık Sınavı getirilmelidir.” diye konuştu.

KENDİMİZ ÇALIYORUZ KENDİMİZ OYNUYORUZ

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, yargı mensuplarının sorunlarının çözümünde bir arpa boyu yol alınmadığına vurgu yaptı. Kavak: “Her yıl Adli Yıl Açılış törenlerinde sorunlarımızı dile getiriyor ve çözüm bekliyoruz. Tabiri caizse kendimiz çalıyor kendimiz oynuyoruz. Sorunlarımızın çözümünde bir arpa boyu yol ilerlediğimizi düşünmüyorum. Hakim savcı sayısının yetersizliği anlamında durumumuz ortada. Sayımız az olsa da milletimize en iyi şekilde hizmet vermek durumundayız.” dedi.

AĞIR, HAKSIZ VE İNSAFSIZ ELEŞTİRİ YAPIYORLAR

Manisa Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Taner Atalay, yargı mensuplarının insafsız bir şekilde eleştirildiğini söyleyerek gözleri siyasetçilere çevirdi. Atalay: “2013-2014 adli yılı, yargının birikilmiş sorunları içerisinde önemli mesafelerin alınmadığı ve savunmanın sorunlarının çözülmediği bir yıl olarak kalmıştır. Geçtiğimiz yıl güçler ayrılığı ilkesine uygun düzenlemeler yapılmamıştır. Geride bıraktığımız adli yıl içinde yargı hizmetini yürütenler Cumhuriyet Tarihi’mizde görülmedik bir şekilde ağır, haksız, ve insafsız bir şekilde eleştirilmiştir. Kimi yargı mensupları tarafından verilen kararlar ve yapılan uygulamalar bahane edilerek yargı teşkilatının tamamı ağır ithamlara maruz kalmış, itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Masumiyet Karinesi açık, birçok defa ihlal edilmiştir.” dedi.

ETKİSİZLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Eleştirilere yanıt veren yargı mensuplarının etkisiz hale getirilmeye çalışıldığına vurgu yapan Atalay: “Yapılan eleştirilere verilen kimi cevaplar ise ‘Yargıç sadece kararıyla konuşur’ sloganına sığınarak etkisizleştirilmeye ve geçiştirilmeye çalışılmıştır. Yargıçların kararlarıyla konuştukları doğrudur, yargı mensupları olarak buna bir itirazımız bulunmamaktadır. Ancak yargı görevini infa edenlerin karşılaştığı sorunları dile getirmelerine, kendi alanlarında yapılacak olan düzenlemelere ilişkin görüşlerini ifade etmelerine ve kendilerine yapılan haksız eleştirilere karşı kendilerini savunmalarına neden karşı çıkıldığını anlayabilmiş değiliz.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.