“YARGI EMEKÇİLERİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

Büro Emekçileri Sendikası Manisa Şube Başkanı Ali Gök, 2014-2015 adli yargı yılı nedeniyle açıklama yaptı. Gök, katipler ve mübaşirlerin emeklerinin görmezden gelindiğini söyledi.

“YARGI EMEKÇİLERİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

Haber:Berfin Adıcan

Büro Emekçileri Sendikası Manisa Şubesi, 2014-2015 Adli Yargı Yılı Açılışı nedeniyle sendika binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı yapan BES Manisa Şube Başkanı Ali Gök, hukukun içinin boşaltılmaya çalışıldığını söyleyerek: “2014 yargı yılı, toplumda “eşitlik”, “hukuk”, “adalet”, “bağımsız yargı” gibi kavramların içeriğinin boşaltıldığı ve büyük ölçüde erozyona uğratıldığı bir dönemde açılıyor. Siyasi iktidar çıkardığı yasalarla kendisini güvence altına almaya çalışırken, yargı kurumlarını baskı ve denetim altına alma girişimlerini tüm hızıyla sürdürüyor.” dedi.

54 BİN YARGI EMEKÇİSİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Adli yıl açılışlarında mübaşirlerin ve katiplerin görmezden gelindiğini belirten Gök: “Bugüne kadar yapılan yargı yılı açılış törenlerinde, yargının güncel sorunları dışında hâkimlerin, savcıların, avukatların sorun ve talepleri gündeme getirilirken, günümüzde sayısı 54 bin olan diğer yargı emekçilerinden tek kelime bile bahsedilmeyerek yok sayılmaktadırlar. 54 bin yargı emekçisini görmeyen, yok sayan anlayış bu seferde sayıları 100 bine yaklaşan avukatı dahası, ülkede yaşayan 76 milyonun savunma hakkını yok saymaktadır. Son yıllarda çok sayıda mahkeme ve Cumhuriyet Savcılıklarında dava sayısı hızla artarken, personel eksikliği nedeniyle tutulan nöbet karşılığında izin kullanma, hasta olma, rapor kullanma hakkı olmayan yargı emekçileri çok zor koşullarda hizmet vermeye çalışmaktadırlar. Yargı emekçilerinin insanüstü çabalarının karşılığı verilmediği gibi, her geçen gün yeni mağduriyetlerle karşı karşıya bırakılmaktadır.” diye konuştu.

EMEĞE SAYGI İSTİYORUZ

Gök, yargı çalışanlarının emeklerine saygı gösterilmesini beklediklerini söyleyerek: “Yargıtay, Türkiye Barolar Birliği temsilcisinin yargı yılı açılış töreninde konuşma yapmasını savunmanın temsili, sorunların dile getirilmesi ve ifade özgürlüğü üzerinden açıklarken, 54 bin yargı emekçisi yine görmezden gelinmektedir. Yargı emekçileri olarak yargı sistemine ve yargının sorunlarına bizim de söyleyecek sözümüz olmasına rağmen, yıllardır birikmiş sorunlarımızı, taleplerimizi o kürsüden ifade etmek bizimde hakkımız olmasına rağmen, her zaman olduğu gibi bu yıl da yargı emekçileri yok sayılmaya devam edilmektedir. Bu gün Türkiye’nin her yerinde yargı emekçileri olarak alanlardayız. Kölece çalışma koşullarına, yok sayılmaya, itilip, kakılmaya itiraz ediyor, emeğe saygı istiyoruz. Çarpık yargı sisteminin ve yargı alanında yaşanan siyasi çatışmaların yükünü taşımak istemiyor, bağımsız yargı, demokratik Türkiye istiyoruz.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.