VARLIAKMAN, "ÖĞRETMENLER TEHDİT EDİLİYOR"

Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Recep Varlıakman, sendika olarak aldıkları süresiz nöbet tutmama eylemine katılan öğretmenlerin baskı altına alınmaya çalışıldığını söyledi. Varlıakman, Manisa'da yarıdan fazla sendika üyesinin okul müdürleri tarafından tehdit edildiğini öne sürdü.

VARLIAKMAN,

HABER:BERFİN ADICAN

Geçtiğimiz günlerde muhalif eğitim sendikalarının aldığı ortak kararla 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılının ikinci döneminden itibaren süresiz nöbet tutmama eylemi yapılmaya başlanmıştı. Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Recep Varlıakman, nöbet tutmayan öğretmenlerin okul müdürleri tarafından tehdit edildiğini ve baskı altına alınmaya çalışıldığını ifade etti. 

ÖĞRETMENLERE ZORLA NÖBET TUTTURULUYOR

Varlıakman, "Türk Eğitim Sen 2014-2015 Eğitim Öğretim yılının ikinci döneminden itibaren süresiz olarak nöbet tutmama eylemini gerçekleştirmeye başlamıştır. Bu nöbet tutmama eylemi Türkiye genelinde gerçekleştirilince bazı okul müdürleri bu nöbet tutmayan öğretmenlerin Genel Merkez kararına uymuş olmasına rağmen  kendilerini değişik şekillerde usul ve uslüplarla tehdit etmektedirler ve nöbet tutmaya zorlamaktadırlar." dedi.

OKUL MÜDÜRLERİ ÖĞRETMENLERE BASKI YAPIYOR

Recep Varlıakman, okul müdürlerinin öğretmenlere zorla dilekçe imzalatmaya çalışıldığını belirtti. Varlıakman, "Bizde uluslararası İLO sözleşmesi kapsamında ve Genel Merkez'in almış olduğu bu karara üyelerimizin uymuş olmasıyla birlikte hiçbir okul müdürü hiçbir Türk Eğitim Sen üyesine nöbet tutmadığından dolayı ceza verme hakkına ve hukukuna sahip olmadığını defalarca ifade etmiş olmamıza rağmen bazı okul müdürleri ısrarla bazı öğretmen arkadaşlarımıza yazı tebliğ etmektedirler. ‘Her ne kadar nöbet tutmuyorsanız da, nöbet mahalinizde olacak olan olaylardan siz sorumlusunuz’ şeklinde arkadaşlarımıza yazı imzalatmaktadırlar. Bende şöyle diyorum. Türk Eğitim Sen üyesi olan kardeşim, Genel Merkez'in kararına binayen okula ‘ben nöbet tutmayacağım’ diye dilekçe veriyorsa, bunu okul idaresine bildirip gerekli olan tedbirleri de almasını istiyorsa; okul müdürlerinin nöbet tutmayan bir insana 'siz hala nöbet mahalinde olan olaylardan sorumlusunuz' şeklinde bir yazı imzalatması ve onu psikolojik olarak baskı altına alması, demokratik ve etik bir yaklaşım değildir. Bizim de Manisa'da bulunan üyelerimizin yarısından fazlası okul müdürleri tarafından tehdit edildi." diye konuştu.

EYLEM KIRMA HAKKINIZ YOK

Okul müdürlerinin eylem kırmaya çalıştıklarını söyleyen Recep Varlıakman, "Öğretmen, okul müdürlüğüne dilekçe vermiş, bunu bildirmiş. Tutmayacağım bir nöbetin sorumlusu nasıl ben olurum? Böyle bir anlayış gayri demokratik ve insani olmayan bir anlayıştır. Başta Manisa’da bulunan okul müdürleri olmak üzere; siz şu veya bu sebepten dolayı ya da iktidara yakın olan sendikaya üye olduğunuzdan dolayı kurumlara veya okullara kurum müdürü olmuş olabilirsiniz ama bu size eylem kırma hakkını vermez. Bu size insanlara baskı yapma hakkını da vermez." dedi.

YETKİLİLERİ UYARDI

Varlıakman, konuyla ilgili yetkilileri göreve çağırarak, "Bu anlamda Vali'yi, Milli Eğitim Müdürü’nü, Yunusemre Kaymakamlığı'nı ve Şehzadeler Kaymakamlığı'nı uyarıyoruz. Bu konuda Genel Merkez böyle bir eylem yapılacağını, gerekli yazıyla İl Valileleri'ne bildirmiştir. Bunun dışında okul müdürlerinin hala kurumlarında bulunan öğretmenlere baskı yapmış olmalarının mantığını anlamak mümkün değildir." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.