VALİ BEKTAŞ: “MANİSA TÜRKİYE STANDARTLARINI AŞMIŞTIR”

Dünya Ekonomik Forumu Manisa’yı ‘Yabancı yatırımı çekme ve başarı’ başlığı altında örnek şehir olarak gösterdi. Vali Bektaş rapor ile ilgili yaptığı açıklamada: “Manisa Türkiye standartlarını aşmış bir kenttir. Manisa’nın rakibi Türkiye’de aranmamalıdır.” ifadelerine yer verdi.

VALİ BEKTAŞ: “MANİSA TÜRKİYE STANDARTLARINI AŞMIŞTIR”

Haber:Berfin Adıcan

Dünya Ekonomik Forumu’nun  "Şehirlerin Rekabeti" başlıklı raporu yayınlandı. Raporda kendi ekonomilerini ülkeleri ve diğer kentlerle ayrıştırarak büyük gelişme sağlayan kentler incelendi. Raporda Manisa, Türkiye’nin ekonomik gelişmede diğerleriyle ayrışan kenti olarak örnek gösterildi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş,”Bu rapor açıklanmamış olsa bile bu görünen bir gerçektir. Bunu her platformda ben dile getirmekteydim. Manisa, Türkiye’de kendine rakip aramamalıdır. Dünya genelinde rakipleri olmalıdır. Manisa’nın bu beklentiye cevap vermesi gerekir. Bunlar önemli konular. Manisa’nın içinde bulunduğu durum, devam eden alt yapı yatırımları, Manisa’nın içinde bulunduğu coğrafi bölgenin alacağı şekil ve potansiyeli değerlendirildiğinde bu rapor hiç sürpriz değildir. Altı şehirden biri seçilmiş ama bana göre birincisi olamaya adaydır Manisa.” dedi.

“MANİSA TÜRKİYE STANDARTLARININ ÜZERİNDE”

Manisa’nın Türkiye standardlarının üzerine çıkmış bir şehir olduğunu ifade eden Vali Bektaş: ”Eski alışkanlıklarımızla, reflekslerimizle bu şehri yönetmeye çalışırsak beceremeyiz, beklentiyi karşılayamayız ve rezil oluruz. Çok önemli bir gelecektir. Manisa’nın rakibi Türkiye’de aranmamalıdır. Türkiye standartlarının üzerine çıkmış bir şehirdir. Beklenen beklentiyi bu değerleri bilinçli, bilimsel kurallara uygun dayalı kullanırsak karşılayabiliriz. Gerçeklikle uyumlu bir yönetimle bu beklentiler karşılanmalıdır.” diye konuştu.

İŞTE RAPORDA DİKKAT ÇEKEN BAŞLIKLAR

Dünya Ekonomik Forumu’nun Manisa ile ilgili açıkladığı raporda öne çıkan maddeler ise şöyle: "Geçen 20 yıl boyunca Manisa kendi high-tech sanayi üretimini geliştirdi. 1990'ların ortalarında Manisa'daki firmalar tarafından yıllık tescil ettirilen patent sayısı firma başına ortalama 5'ten azdı. 2010 itibarıyla ortalama 90'a çıktı. Benzer şekilde 1990'ların ortalarında Türkiye'deki 1000 en büyük firma sıralamasında Manisa'dan sadece bir firma varken sayı şimdi 29.

Manisa'nın yatırım ortamı yüksek ölçüde rekabetçi bir ortam. 2005 yılında yabancı yatırımlar için en iyi Avrupa kenti olarak adlandırılmış, 200 Avrupa kenti arasında tacı kapmıştı. Manisa'nın başarısına katkıda bulunan karakteristiklerden bazıları sanayi altyapısı (özellikle enerji altyapısı), İzmir limanına nispeten yakın bir yerde bulunması ve dünya çapında, yüksek kaliteli iş hizmetleri ortamının hızlı gelişimi. Manisa Bosch ve Siemens gibi büyük Avrupalı firmaları kendine çekti.

Manisa Türkiye'deki yerli ve yabancı yatırımcılar için hızla yeni bir tercih hedefi olarak görülmektedir. Kent, transformasyonu izlemek için önemli bir yer.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.