ÜZÜM MANİSA'DA ÜRETİLİYOR FİYATI İZMİR BELİRLİYOR

Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, ilçelere borsa açacaklarını müjdeledi. Üzüm üretiminin Manisa’da fiyatın İzmir’de belirlendiğini bu duruma karşı olduklarını ifade eden Başkan Özkasap, ilçelere borsa açılmasında hiçbir sıkıntı olmadığını müjdeledi.

ÜZÜM MANİSA'DA ÜRETİLİYOR FİYATI İZMİR BELİRLİYOR

İLÇELERE BORSA AÇILACAK

Üzümün fiyatının İzmir’de belirlenmesini değerlendiren Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap bu konuda daha önceki çalışmalarının başarısız olduğunu, ancak yeni dönemlerdeki çalışmalarda merkezlerin ilçelere kurulacağını söyledi. Bu konunun eski zamanlara dayandığını belirten Özkasap; “Eskiden ihracatçılarımız İzmir'deydi ve işlem İzmir'de yapılıyordu. Artık Manisa Türkiye’deki üzümün %80-90 arasını ürettiği için yatırımcılar Manisa'ya geldi. Üzüm üretimi Manisa’da ama fiyat İzmir’de belirleniyor. Çalışmalarımızı yaptık. Fakat bu çalışmalarda başarıyı sağlayamadık. İzmir bir merkez olmuş ve İzmir sultaniye üzümü olarak ün salmış. Önümüzdeki günlerde çalışmalarımızı yapacağız ve başarı elde edeceğiz. Bizim çalışmalarımızda İzmir merkez olmasın ama Manisa'da da olmasın. Turgutlu ve Salihli de borsa kuralım diye çalışmalar var. Bu da bir başarı. Manisa’nın ilçelerinde borsa olmasında sıkıntı yoktur.” Dedi.

 

 

MODERN BİR ORTAM KURDUK

Özkasap, Manisa’nın ve Ticaret Borsası’nın her geçen gün daha çok büyüdüğünü açıkladı. Manisa Canlı Hayvan Borsası hakkında bilgi veren Başkan Sadık Özkasap, amaçlarının modern bir borsa yapmak olduğunu söyledi. Her geçen gün ilaveler ile daha da geliştirdikleri bir borsaya sahip olduklarını belirten Özkasap; “Canlı hayvan borsamız 50 dönüm arazi üzerine kurulu. Her sene ilavelerle büyümeye devam ediyor. Biz bu sene büyük baş padoklarımızı 52 adete çıkardık. Canlı hayvan borsasını kurmamız nedenlerden bir tanesi kurban bayramında açılan Pazar yerleriydi. Şu an çok modern bir borsamız var. Buranın yapılmasının en büyük nedenlerinden biri Manisa ya yakışır bir borsa yapmaktı. Amaç burada hayvan üreticilerimizin daha rahat olması ve vatandaşlarımızın kurbanlıklarını daha hijyenik ortamlardan olması. Manisa Canlı hayvan borsasında kurban bayramında birçok vatandaş geliyor. Bizler onları modern bir ortamda karşılıyoruz. İki sene önce sondaj çakıldı ve alt sistem yenilendi. Geçtiğimiz yıl da lavabolar yapıldı. Duş ortamları yapıldı. Canlı hayvan borsası sürekli yenileniyor. Veterinerlerimiz var. Her gelen hayvan kontrol altında. İsteyen hayvanını alıp ayrılabiliyor. İsteyen de kurban bayramında et entegre tesislerinde hayvanlarını kesebiliyorlar.” Dedi.

 

PADOKLARIN %50’Sİ DOLDU

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların geldiği yerler hakkında bilgi veren Sadık Özkasap; padokların kiraya verilmeye başlandığını söyleyerek; “Küçükbaş Uşak, Eşme, Afyon ve Yuntdağından birçok hayvan geliyor. Büyük başlar ise Erzurum ve Kars olmak üzere her yerden hayvan geliyor. Büyük başa ayrı bir talep var. Her sene ne gerekiyorsa yapıyoruz. Padoklarımızı kiraya vermeye başladık. Şu an %50 si kiraya verildi. Manisa’nın potansiyeli yüksek. Emsali yok. Üretici de gelmek istiyor ve Manisa’da ciddi bir talep var.” dedi.

 

 

11 AĞUSTOS’DA TÖREN VAR

Bu sene ayın 11’in de ilk üzümümüz ticaret borsasına geleceğini ve tören yapılacağını belirten Özkasap, “Lokmalarımız dağıtılıp şıralar verilecek. Pazartesi ilk Manisa üzümünü alacağız. Bu sene çok zor bir yıl. 23–24 Nisan da başlayan don afatı ve haziran da yöresel dolu yağışı ürünlerde çok büyük sıkıntılara neden oldu. Şu an üzümde değil, nisan ayında bağlara zarar verdi. Şu andan sonra dolu yağarsa ciddi hasat sıkıntıları olacaktır. Manisa üzüm ihracatında rekor kırıyor. Geçen yıl 328 bin ton civarı ihracat vardı. Şu ana kadar temmuz sonuna kadar 316 bin ton borsada tescil oldu. Bu üzümün iç piyasada giden rakamı 40–45 bin ton. Sayın başbakan bizlerin isteği ile üzümde okul projesini devreye geçirdiler. Aşağı yukarı rakam 50 bin ton. Bunları Türkiye’nin her tarafındaki okullara dağıtılması çalışmaları yapılıyor. Bu sene üzüm hasadı ile birlikte ilkokullara üzüm dağıtımı yapılacak. Şu an bir boşluk olmasının aksamaları yaşanır mı bilmiyorum ama proje bakanlar kurulundan geçti. Geçtiğimiz yıl üzüm kalitelerinde ciddi bir sıkıntı vardı. Bu sene üzüm az ama kalitemizde sıkıntı yok.” diyerek Manisa Üzümünün piyasalardaki durumunu değerlendirdi.

 

SİGORTALARINIZI YAPIN

Üreticilerinin üzümde TARSİM sigortalarını mutlaka yapmalarını söyleyen Özkasap bu sigortanın yarısını devletin karşıladığını belirtti. Mevsimin ne olacağının belli olmadığını söyleyen Başkan Özkasap, “Dün bunu bölgesel olarak yaşadık. Bizim üreticimiz çok bilgili ve üzümün en kalitelisini çıkarıyor. Üzüm çocuk gibidir ve sürekli bakım istiyor. Bu kadar güzel üretilen bir ürün için riske girilmemesi gerekiyor. Sadece üzüm değil bütün ürünler için sigorta yapılmalı. Bazıları kendi bilgileri ile fıskiye sulama sistemlerine ilave yaptırdılar. Onu gece açtıkları zaman sabah don yapma olasılığı var.” dedi.

 

CARİ AÇIĞA DESTEK OLUYORUZ

Domates kurutulmasının son 6 yıldan beri yapıldığını ve ithal etmeden ihraç edile bir gıda olduğunu belirten Özkasap, “Domates eskiden beri bölgemizde devam eden bir olay. Salça fabrikalarımız var ve önceden belirlenen fiyattan hasada başlandı. Geçtiğimiz yıllarda da kurutulmuş domates başladı. Bu araz-talep olayına göre yapılıyor. Bunlar kaya tuzu ile doğal koşullarda kurutulur. Bütün kurutmalar Avrupa ve Amerika’dan gelen talepler üzerine yapılır. Bu Manisa ve üretici için çok avantajlı. İhracatımıza destek veriyoruz. Biz ithal etmeden ürettiğimizi ihraç ediyor ve cari açığa destek oluyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FG - 3 yıl önce

biz uçakları kaldırıyoruz ama pkk mı ışıd mi hangisini ne zaman ve ne kadar vuracağımızı da abd belirliyor.. kimse beklemesin pkk terörünün bitmesini ve ışıdin bitmesin onlar ne zaman isterse maalesef o zaman biter.. heleki akpli bir milletvekili diyor ki terörü araştıramazsın onunla mücadele edersin. psikolojide şu vardır ; kabullenilmiş çaresizlik..